Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pieniądze w Internecie

Kinga Czernichowska
Kinga Czernichowska
Szybki rozwój technologii spowodował, że różne transakcje bankowe możemy już dokonywać przez Internet. Jednak w tym przypadku powinniśmy liczyć się z wszelkiego rodzaju zagrożeniami.

Internetowe konta są z pewnością dużym udogodnieniem. Nie trzeba wychodzić z domu, żeby przelać pieniądze czy założyć lokatę. Internet daje ogromne możliwości. Mimo to nie wszyscy przekonali się do e-kont, z obawy przed hakerami. Warto więc przyjrzeć się kwestii zabezpieczeń przed oszustami. Sprawdziliśmy w kilku wrocławskich bankach jak chronione są konta internetowe.

Bank Millenium oferuje system bankowości internetowej Millenet. Z kontem Premium można dokonywać przelewów bezpłatnie, zakładać lokaty, mieć pełen dostęp do kredytów, kart kredytowych i lokat. Dostępne są również Rachunek Premia Online, serwis MilleSMS, wyciągi online, Aukcje Lokat Terminowych. Wystarczy podpisać umowę korzystania z kanałów Bankowości Elektronicznej i odebrać kopertę z H@słem 1. Klient otrzymuje również H@sło 2, które musi wydrukować przy użyciu karty debetowej Visa Elektron w dowolnym bankomacie Millenium lub Euronet.

W Citibanku klient ustala własny login i hasło. Ponadto nie używa się tu żadnych zdrapek. W przypadku przelewów dostajemy kod aktywacyjny poprzez hasło otrzymane SMSem. - W przypadku kont internetowych są zmniejszone opłaty, a przelew przez Internet jest darmowy. Jeżeli ktoś zna się na Internecie i potrafi dokonywać różnych transakcji, ponosi mniejsze koszty – mówi Grzegorz Jegierski, specjalista ds. produktów kredytowych. Co więcej, Citibank wspiera środowisko: posadzi drzewo w imieniu każdego klienta, który zdecyduje się na wyciąg online. W ramach tej akcji posadzono już ponad 40 000 drzew!

Podobnie jak w Citibanku, w Banku Zachodnim ochrona kont internetowych również nie polega na stosowaniu zdrapek z hasłami. Klient banku posiada dwa numery: NIK i PIN. Otrzymuje się kody bądź to jednorazowe, bądź to SMSkod. Stopniowo wprowadzana jest również zasada maskowania haseł.

W banku PKO klient ma unikalny numer oraz hasło. Każda transakcja wymaga wpisania kodu jednorazowego, który znajduje się na specjalnej karcie. Wszystkie operacje dokonywane po zalogowaniu się w serwisie internetowym są automatycznie zabezpieczone protokołem SSL (Secure Sockets Layer) w wersji 3.0 (mowa o najwyższej dostępnej wersji tego protokołu). SSL to ogólnoświatowy, powszechnie stosowany standard transmisji danych pomiędzy komputerami w Internecie.

Z kolei Getin Bank proponuje swoim klientom hasła tymczasowe oraz kartę TAN, która służy do zatwierdzania przelewów. Pierwsze logowanie wygląda tu nieco inaczej niż w bankach wymienionych powyżej. Najpierw otrzymuje się identyfikator do logowania (jest on wysyłany pocztą), a następnie należy przekierować hasło na inne.

Rozważając założenie konta w Internecie warto dostrzec zarówno dobre, jak i złe strony tej opcji. Niezwykły komfort i możliwość kierowania swoimi finansami wprost z własnego domu, to jednak tylko jedna strona medalu. Czyha na nas bowiem sporo internetowych oszustów, a chyba każdy chciałby mieć poczucie, że jego pieniądze zostały bezpiecznie ulokowane. Przestrogą jest z pewnością historia z grudnia 2007 roku. Wtedy dwóch nastolatków z Wrocławia uzyskało dostęp do około 250 kont, poprzez rozsyłanie maili z prośbą o weryfikację haseł. Takich oszustów jest z pewnością więcej. Dlatego należy dobrze sprawdzić, jakie zabezpieczenia wprowadza bank. Pamiętajmy o tym przed założeniem konta internetowego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto