Piłka ręczna: Szlagier kolejki dla Zagłębia. KPR lepszy od Ruchu

Paweł Pluta
Szczypiornistki AZS AWF-u Wrocław przegrały z SPR-em
Szczypiornistki AZS AWF-u Wrocław przegrały z SPR-em Fot. Mikołaj Nowacki
W szlagierze 17. kolejki PGNiG Superligi kobiet liderujące KGHM Metraco Zagłębie Lubin pewnie pokonało w Gdyni wicelidera - Vistal Łączpol.

Drużyna trenera Jerzego Cieplińskiego prowadziła tylko raz 1:0. Już po 6 minutach, gdy lubinianki wygrywały 4:1, opiekun Łączpolu poprosił o czas. Jednak po 12 minutach było 12:1 dla Zagłębia. Potem w bramce gospodyń stanęła Małgorzata Sadowska i gdynianki systematycznie odrabiały straty, doprowadzając w 29 minucie do remisu 11:11. Ozdobą pierwszej części spotkania była akcja Karoliny Semeniuk-Olchawy, która dograła piłkę do Joanny Obrusiewicz. Ta złapała ją w wyskoku i zdołała umieścić w siatce rywalek.

W drugiej połowie Zagłębie znów odskoczyło Łączpolowi na kilka bramek. W 44 minucie lubinianki wygrywały 19:16, ale od tego momentu rzuciły cztery gole z rzędu, a potem kontrolowały przebieg wydarzeń.

Po tym efektownym zwycięstwie zespół Zagłębia umocnił się na fotelu lidera tabeli i wydaje się już nieprawdopodobne, aby przystąpił do play-off z innego niż pierwsze miejsce.

Bardzo miłą niespodziankę sprawiły swoim kibicom szczypiornistki KPR-u Jelenia Góra, które pokonały na własnym parkiecie Ruch Chorzów 29:28. Dla podopiecznych Małgorzaty Jędrzejczak była to ostatnia szansa na zachowanie jakichkolwiek szans na udział w play-off. Od początku meczu jeleniogórzanki wzięły się ostro do pracy i w 22 minucie wygrywały 12:7.

Wtedy trener chorzowianek poprosił o czas i jego zawodniczki jeszcze przed przerwą skróciły wynik na 15:13 dla KPR-u. Druga połowa była niezwykle wyrównana. W 51 minucie na dwubramkowe prowadzenie 25:23 wyszedł Ruch, ale zespół z Jeleniej Góry doprowadził do remisu. Ostatnią bramkę na wagę dwóch punktów rzuciła dla KPR-u Joanna Załoga. Akcję Ruchu przerwała faulem Agnieszka Kocela, za co otrzymała czerwoną kartkę, ale dwa punkty zostały w Jeleniej Górze.

Piłkarki ręczne AZS AWF-u Sport Concept Wrocław dobrze zaczęły mecz z SPR-em Lublin, prowadząc u siebie 2:0, ale równorzędną walkę z zespołem czternastokrotnych mistrzyń Polski prowadziły tylko do 20 minuty. W ostatnich 10 minutach pierwszej połowy istniał już tylko zespół z Lublina, który do przerwy wygrywał 21:12.

W drugiej odsłonie przewaga SPR-u systematycznie powiększała się. - Obroną 3-2-1 zaskoczyliśmy lublinianki, ale zespół tej klasy po pewnym czasie znajdzie sposób na każde zaskoczenie i przykręci tempo. SPR wybił nam piłkę ręczną z głowy dobrą obroną i tym, że nie mogliśmy sobie poradzić w ataku pozycyjnym - mówił Marek Karpiński, trener AZS AWF-u.

Zobacz zdjęcia z meczu AZS AWF-u Wrocław

KPR Jelenia Góra - Ruch Chorzów 29:28 (15:13)
KPR: Kozłowska, Szalek, Krajewska - Fursewicz 3, Dąbrowska 7, Kocela 9, Buklarewicz 2, Załoga 4, Kubicka, Odrowska 1, Konsur 3, Muras.

AZS AWF Sport Concept Wrocław - SPR Lublin 25:42 (12:21)
AZS AWF: Słota, Olejnik - Wojt 4, Perek 3, Żakowska 3, Pietras 2, Skalska 5, Wiertelak 1, Łukasik 3, Dęga, Rupp, Król, Antoszewska 1, Wynnyk 3.

Vistal Łączpol Gdynia - KGHM Metraco Zagłębie Lubin 21:30 (11:12)
Zagłębie: Czarna, Maliczkiewicz - Za-łęczna 4, Piekarz, Ciepłowska, Lisowska 1, Semeniuk-Olchawa 8, Obrusiewicz 1, Migała 1, Paluch 2, Jelic 3, Pielesz 4, Byzdra 6.

PGNiG Superliga kobiet
Pozostałe wyniki 17. kolejki: Piotrcovia Piotrków Tryb. - AZS Politechnika Koszalińska 27:35 (13:17), Start Elbląg - KSS Kielce 35:33 (19:15), Latocha Sambor Tczew - Zgoda Ruda Śląska wo. 10:0.

11. Sambor Tczew 17 2 378-555

Zgoda Ruda Śl. 17 7 319-393 * Zgoda wycofała się z rozgrywek.

W następnej kolejce (5-6.02): Zagłębie - Piotrcovia (sobota, godz. 17), KSS Kielce - KPR Jelenia Góra, Ruch Chorzów - AZS AWF Wrocław, Start - AZS Politechnika, SPR Lublin - Sambor, Łączpol - Zgoda 10:0 wo.