18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Plastry rozgrzewające, które pozwolą pozbyć się bólu

abcZdrowie.pl
abcZdrowie.pl
Plaster, który rozgrzewa skórę i koi ból? To nie żart. Poznaj zalety plastrów rozgrzewających.

W obliczu bólu niektórzy ćwiczą siłę woli, czekając, aż dolegliwości ustąpią samoistnie. Inni odruchowo sięgają po tabletki przeciwbólowe, by oszczędzić sobie dyskomfortu. Nasz wybór nie ogranicza się jednak tylko do tych dwóch opcji – z bólem możemy walczyć także za pomocą specjalnych plastrów rozgrzewających. W jakich sytuacjach sprawdzają się najlepiej? Czy każdy może z nich skorzystać?

Jak działają plastry przeciwbólowe?

Doustne środki zwalczające dolegliwości bólowe stanowią pewne obciążenie dla przewodu pokarmowego – dla porównania, plastry rozgrzewające nie mają wpływu na układ trawienny. W jaki sposób oddziałują zatem na organizm człowieka? Po aplikacji na skórę, plastry uwalniają substancje aktywne (wermikulit, sól, kapsaicyna, węgiel drzewny, sproszkowane żelazo lub salicylan glikolu), które natychmiast łagodzą dolegliwości bólowe. Niektóre z tych substancji zwiększają swoją objętość pod wpływem ciepła, inne oddziałują na organizm dzięki zastosowaniu hydrożelowego podłoża. Warto przy tym podkreślić, że plastry przeciwbólowe działają przez 12-24 godziny – w tym czasie przynoszą ulgę osobom doświadczającymbólu mięśni, głowy, pleców, stawów, szyi i nadgarstka. Co ciekawe, działają kojąco także w przypadku bólu ucha, zęba lub gardła.

Jak zastosować plaster przeciwbólowy?

Plastry rozgrzewające są doskonałym rozwiązaniem, ale ze względów bezpieczeństwa zaleca się ich stosowanie osobom dorosłym, które w razie wystąpienia niepożądanych objawów (obrzęk, podrażnienie, pieczenie lub świąd skóry) zareagują prawidłowo, odklejając plaster.

Nałożenie plastra rozgrzewającego na skórę nie różni się zasadniczo od aplikacji zwykłego plastra opatrunkowego. Po odklejeniu taśmy zabezpieczającej należy przykleić go w miejscu odczuwanego bólu. Co ważne – skóra powinna być czysta i sucha, gdyż zarówno tłusta, jak i mokra skóra nie zapewnia odpowiedniej przyczepności plastrom. Gdy plaster znajdzie się na ciele, w wyniku styczności ze skórą zaczyna wydzielać ciepło (około 50-55°C). Po użyciu należy wyrzucić plaster – próby ponownego podgrzania środka są stanowczo niewskazane, podobnie jak nakładanie na skórę uszkodzonego plastra lub opalanie się z plastrem rozgrzewającym na ciele.

Plastry przeciwbólowe należy przechowywać w suchym miejscu, do którego dzieci nie mają dostępu (np. górna szafka w kuchni, z dala od kuchenki). Wbrew obiegowej opinii, nie trzeba umieszczać ich w lodówce ani zamrażarce.

Kto może stosować plastry rozgrzewające?

Zdrowe, dorosłe osoby mogą korzystać z plastrów rozgrzewających bez obaw o swoje zdrowie, chyba że w czasie aplikacji pojawią się niepokojące objawy (np. pieczenie skóry). Przeciwwskazaniem do stosowania plastrów są również zmiany skórne oraz alergia na składnik plastra. Także w przypadku matek karmiących i kobiet w ciąży należy zachować ostrożność – kobiety powinny omówić ewentualne wykorzystanie plastra rozgrzewającego z lekarzem, by nie dopuścić do wystąpienia działań niepożądanych.

Jeśli osoba, która ma na sobie plaster rozgrzewający ma w planach badanie rezonansem magnetycznym, tuż przed jego rozpoczęciem powinna usunąć plaster z ciała. W ten sposób uniknie poparzenia.

Leczenie bólu przez skórę brzmi jak science fiction, ale już od pewnego czasu jest rzeczywistością. Plastry rozgrzewające można nabyć w aptece lub w sklepie internetowym, zarówno w opakowaniu zawierającym kilka sztuk, jak i pojedynczo. Przed pierwszym zastosowaniem warto kupić tylko jeden plaster, by sprawdzić tolerancję swojego organizmu na ten środek, i zapoznać się z ulotką.

Wsparcie redakcyjne od:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto