Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Po starym browarze pozostał gruz, obecny zachwyca nowoczesnością. Piłeś "Złoto Miedzianki"?

Paulina Gadomska
Paulina Gadomska
Tradycje piwowarskie Miedzianki sięgają XV wieku. Dziś po dawnym browarze zostały jedynie ruiny, ale tuż obok powstał obiekt, który kontynuuje dawne tradycje. Najbardziej popularne piwo warzone u stóp Rudaw Janowickich, Cycuch Janowicki, zachwyca aromatem smakoszy piwa.

Miedzianka to dawne miasto, obecnie niewielka wioska, położone w powiecie karkonoskim u stóp Rudaw Janowickich. Przez 800 lat słynęła z tradycji górniczych. Wydobywano tutaj uran, srebro i cynk. Otoczona pięknymi krajobrazami przyciągała turystów i okolicznych mieszkańców nie tylko turystycznymi atutami. "Złoto Kupferbergu"- bo tak nazywano produkowane tutaj piwo, było równie sławne, co pobliskie szczyty górskie.

"Złoto z Miedzianki"

Tradycje piwowarskie tej karkonoskiej miejscowości sięgają XV wieku. Pomysł powstania w tym miejscu browaru wziął się z tradycji picia dobrego piwa przez górników wydobywających tutaj uran. A produkcja tak doskonałego trunku była możliwa dzięki użyciu do tego górskiej wody.

"...Browar był największym zakładem przemysłowym w mieście. Przeciętnie 12-14 osób pracowało tam na okrągło. „Złoto z Miedzianki” nazywało się tam warzone piwo. Było ono ulubionym piwem nawet w dalszej okolicy i mieście Jelenia Góra, gdzie się bardzo przyjęło.
Dwa ciężarowe wozy konne i jeden kryty dostarczały wyśmienity napój do odbiorców. Właścicielem browaru był pan Georg Franzky. Pomagali mu mistrz warzelniczy Hütter, później Ernst Neuburger jak również warzelnik Kurt Burke..."

Fragment z kroniki Miedzianki

Smutna historia znikania

Miedzianka powstała dzięki górnictwu i dzięki niemu rozwijała się, ale też i ono przyczyniło się do jej zniknięcia. Po 1945 roku miejscowość została przyłączona do Polski i straciła prawa miejskie. Dotychczasowych mieszkańców wysiedlono do Niemiec, a złożami uranu zainteresowała się Armia Czerwona, która prowadziła jego wydobycie w sposób destrukcyjny dla okolicznych terenów. Pod koniec lat 60-tych XX wieku podjęto decyzję o całkowitej likwidacji osady. Żołnierze wysadzili kościół ewangelicki, a wprowadzony zakaz remontów domów spowodował dalsze niszczenie miejscowości. Miasto zostało prawie zupełnie wyburzone, a mieszkańcy wysiedleni do Jeleniej Góry.

Dopiero po roku 1989 Miedzianka zaczęła się odradzać, a w 2014 roku rozpoczęła się budowa nowego Browaru Miedzianka, w którym warzone jest tradycyjne piwo.

Browar Miedzianka, Cycuch Janowicki i niezwykłe krajobrazy

Nowoczesny budynek browaru pozwala na obserwowanie przez turystów i klientów procesu warzenia piwa, dzięki przeszklonym wnętrzom. Obecnie w menu znajduje się siedem propozycji tego trunku, z czego najpopularniejszym jest Cycuch Janowicki o wyjątkowym chmielowo cytrusowym aromacie. Nazwę swoją zawdzięcza widocznym z okien browaru szczytom, nazywanym Biustem Karkonoszy.

Browar Miedzianka przyciąga swoją historią, rzemieślniczymi piwami, smaczną kuchnią oraz pięknymi widokami z tarasu. To miejsce, dzięki któremu historia Miedzianki nadal trwa.

Zobacz jak wyglądała kiedyś ta miejscowość oraz tutejszy browar- ten stary i nowy.

Po starym browarze pozostał gruz, obecny zachwyca nowoczesno...

od 12 lat
Wideo

echodnia.euNowa fantastyczna atrakcja w Podziemnej Trasie Turystycznej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzierzoniow.naszemiasto.pl Nasze Miasto