Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Podziemne Miasto Osówka - Tajemnica uskoku została wyjaśniona (ZDJĘCIA)

Artur Szałkowski, fot. Dariusz Gdesz
W trakcie modernizacji trasy turystycznej w Podziemnym Mieście Osówka rozwiązano zagadkę uskoku znajdującego się niedaleko wejścia do obiektu
W trakcie modernizacji trasy turystycznej w Podziemnym Mieście Osówka rozwiązano zagadkę uskoku znajdującego się niedaleko wejścia do obiektu Dariusz Gdesz
Od zakończenia II wojny światowej kilka razy próbowano bezskutecznie rozwikłać zagadkę uskoku w Osówce - części podziemnego kompleksu Riese w Górach Sowich. Udało się to dopiero teraz.

W ramach prowadzonych obecnie prac budowlanych w Podziemnym Mieście Osówka na terenie gminy Głuszyca, gospodarze obiektu postanowili obalić mity i rozwiać wszelkie wątpliwości związane z tajemniczym uskokiem, który znajdował się pod schodami zamontowanymi niedaleko wejścia do obiektu. Według jednej z hipotez uskok ten ma prowadzić do nieodkrytego jeszcze poziomu podziemi.

– Poprzednie schody miały ponad 20 lat i nadzór górniczy zasugerował nam ich wymianę. Wpisaliśmy to do projektu realizowanej obecnie inwestycji – wyjaśnia Zdzisław Łazanowski, prezes spółki Podziemne Miasto Osówka. – Po wybraniu rumoszu pod schodami, aż do samego spągu okazało się, że uskok został wykonany przez Niemców i był jednym z etapów budowy, który prowadzono na przełomie 1944 i 1945 roku. Niższych poziomów podziemi nie odkryliśmy, ale wyjaśniliśmy zagadkę wody, która ginęła w rumoszu. Okazało się, że Niemcy wykonali kanały odpływowe z rur ceramicznych i woda była nimi odprowadzana do studzienki znajdującej się około 20 metrów od wejścia.

Usuwając rumosz skalny natrafiono na kilka podkładów od torowiska kolejki wąskotorowej, kilka drewnianych obudów oraz dwie łopaty, kilof i wiertła, których używano do drążenia podziemi. Z rumoszu wydobyto także worek skamieniałego cementu. Modernizacja trasy turystycznej Podziemnego Miasta Osówka jest realizowana w ramach czesko-polskiego projektu, który uzyskał dofinansowanie z funduszy Unii Europejskiej.

Jego liderem jest czeskie Miasto Rokytnice w Orlickich Górach. Projekt został przygotowany wspólnie z partnerami, którymi są: gmina Głuszyca, Euroregion Pomezi ČECH, Moravy a Kladska - Euroregion Glacensis, Stachelberg, Mesto Trutnov i gmina Kamienna Góra. Wartość projektu to 1 798 507,69 euro. Z tego na zadanie w Osówce 415 tys. euro, co stanowi 85 proc. jego wartości. Pozostała część to wkład własny. Projekt musi zostać zrealizowany do końca 2019 r.

W Osówce poza pracami budowlanymi zostanie zagospodarowany teren przy wejściu. W podziemiach będą ekspozycje artefaktów pochodzących z wykopalisk w obiekcie. Powstanie także osiem interaktywnych miejsc – wystawy audiowizualne tematyczne związane z podziemiami i regionem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na walbrzych.naszemiasto.pl Nasze Miasto