Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Policja Jelenia Góra. Może oszukali i Ciebie? Oszuści działali m.in. w Jeleniej Górze i Zgorzelcu

Alina Gierak
Policja Jelenia Góra. Mundurowi z Wrocławia rozbili zorganizowaną grupę przestępczą dokonującą oszustw przy zawieraniu umów kredytowych. Straty na szkodę pokrzywdzonych sięgają wielu milionów złotych. W sprawie funkcjonariusze zatrzymali już 10 osób, w tym organizatora tego przestępczego procederu. Pokrzywdzonych może być nawet około 11 tys. osób z terenu całego kraju. Oddziały firm oszustów były m.in. w Jeleniej Górze i Zgorzelcu.

Policja Jelenia Góra. Policjanci zatrzymali w ostatnich dniach kolejne 4 osoby podejrzane o udział w tym przestępczym procederze. Zatrzymani, to mieszkańcy województwa dolnośląskiego. Wśród obecnie zatrzymanych jest m.in. mieszkaniec powiatu wrocławskiego, podejrzany o założenie i kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą.

Mężczyzna zorganizował i stworzył sieć podmiotów gospodarczych, funkcjonujących w obrocie gospodarczym między innymi pod nazwami EI GLOBAL, AURUM FINANCE, COUNCIL FINANCE i PERSONAL FINANCE w branży pośrednictwa kredytowego i doradztwa finansowego.

- wyjaśnia Paweł Petrykowski z policji we Wrocławiu.
Podmioty te, reprezentowane przez pracowników, współuczestniczyły w zawieraniu umów kredytowych i pożyczek między osobami fizycznymi oraz bankami, doprowadzając ich do niekorzystnego rozporządzenia mieniem.
Kolejne osoby zatrzymane pod koniec lutego 2017 r. podejrzane są o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, udział w oszustwach na szkodę osób fizycznych i banków oraz udział w procederze prania brudnych pieniędzy. Wcześniej w tej sprawie policjanci zatrzymali już 6 osób – mieszkańców województw dolnośląskiego, opolskiego i małopolskiego, którzy usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, oszustwa w stosunku do mienia znacznej wartości oraz poświadczanie nieprawdy w dokumentach, czyniąc sobie z tego procederu stałe źródło dochodu.

Jak wynika z ustaleń policjantów, grupa dopuszczała się oszustw związanych z pośrednictwem kredytowym, wprowadzając klientów w błąd, co do warunków umowy, czym doprowadziła do niekorzystnego rozporządzenia mieniem, jak się szacuje obecnie nawet kilkanaście tysięcy osób pokrzywdzonych, pozostających w trudnej sytuacji finansowej. Do przedmiotowych firm trafiały osoby bez zdolności kredytowej, z negatywną historią w BIK. Tam były zapewniane przez pracowników o tym, że firma pomoże w formalnościach przy zaciągnięciu kredytu w banku.

Większość przedstawianych im dokumentów podpisywana była przez osoby pokrzywdzone In blanco. Pracownik firmy namawiał też pokrzywdzonego do zaangażowania przez niego innej osoby tzw. wspomagającej, celem rzekomego podwyższenia zdolności kredytowej zainteresowanego. Ostatecznie jednak to właśnie ta osoba stawała się faktycznym kredytobiorcą, najczęściej wielu kredytów.

Często firma organizowała, wbrew woli kredytobiorcy, kilka kredytów i to na znacznie wyższe kwoty niż pierwotnie chciał kredytobiorca. Od wszystkich swoich czynności firma pobierała wysoką prowizję i żądała zapłaty wysokiego ubezpieczenia.

- relacjonuje Paweł Petrykowski.

Wszystkie formalności związane z uzyskaniem kredytu były realizowane wbrew obowiązującym procedurom. Sposób obsługi – manipulacji, czy stosowane metody socjotechniczne były niemal identyczny, niezależnie od lokalizacji biura na terenie kraju. Z posiadanych informacji i pozyskanej bazy klientów wynika, że poszkodowanych w tym procederze może być ponad 11 tys. osób. Z analizy dotychczas zebranych materiałów operacyjnych wynika, że obroty firm wynosiły średnio w miesiącu nawet kilkadziesiąt milionów złotych.
Za czyny, o które osoby zatrzymane są podejrzane, w zależności od roli w tym przestępczym procederze, może teraz grozić im kara nawet do 10 lat pozbawienia wolności. O ich dalszym losie zdecyduje sąd. Obecnie policja i prokuratura prowadzą dalsze czynności w tej sprawie.
Policja i prokuratura apelują też do potencjalnych pokrzywdzonych o kontakt z najbliższą jednostką policji lub prokuratury na terenie kraju.

od 12 lat
Wideo

Umowa pomiędzy PKP a Budimexem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jeleniagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto