Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Policja Jelenia Góra. Patrole narciarskie mają pełne ręce roboty

Alina Gierak
policja jelenia góra
Policja Jelenia Góra. Patrole na stokach są w każdy weekend. Pomagają narciarzom, pilnują porządku, dbają o dzieci, które się zgubiły, przypominają dzieciom i młodzieży o obowiązu jazdy w kaskach. Dyżury będą przez całą zimę

Policja Jelenia Góra. W niedzielę (29 stycznia ) jeleniogórscy policjanci pełnili służbę na stokach w Szklarskiej Porębie – sierż. Michał Grześ i asp. Jarosław Żukowski wspólnie ze strażnikiem z Karkonoskiego Parku Narodowego. Ponadto policjanci czuwali również nad bezpieczeństwem narciarzy na Łysej Górze w Dziwiszowie. Byli to st.sierż. Beata Sosulska –Baran oraz st.sierż. Rafał Gula.

W trakcie służby na Hali Szrenickiej w Szklarskiej Porębie policjanci pomogli turystce, która przewróciła się na wyciągu, a następnie głową uderzyła w stację końcową.

- relacjonuje Edyta Bagrowska z policji w Jeleniej Górze.
Funkcjonariusze udzielili jej pierwszej pomocy, gdyż poszkodowana straciła przytomność. Czekali do czasu pojawienia się ratowników GOPR, którzy przetransportowali ją do szpitala.

Z kolei w Dziwiszowie policjanci podczas służby odnaleźli 8-letniego chłopca. O pomoc w jego poszukiwaniach poprosił ojciec, który sam nie mógł go odnaleźć.

Funkcjonariusze po kilkunastu minutach , po rozmowach z dziećmi odnaleźli poszukiwanego.
Ponadto policjanci uczyli dzieci jazdy na nartach, informowali narciarzy o bezpiecznych zachowaniach na stoku, pomagali kierowcom w sytuacji utrudnień w ruchu oraz zwracali uwagę czy dzieci i młodzież poniżej 16 roku życia stosują się do obowiązku jazdy na nartach w kaskach.
Policjanci zwracali baczną uwagę na sprzęt, który bardzo często narciarze pozostawiali bez opieki, legitymowali osoby podejrzanie zachowujące, zwracali uwagę na kulturę i takt na stoku oraz w kolejkach do wyciągu, a także pilnowali, aby narciarze nie zjeżdżali z wyznaczonych tras i nartostrad.

Funkcjonariusze czynią starania, aby na stokach obok regulaminów obiektów narciarskich znajdował się również dekalog narciarski opracowany przez FIS, który jest swoistym kodeksem drogowym na stokach. Policjanci nie tylko czuwają nad bezpieczeństwem narciarzy, ale również pomagają ratownikom GOPR w udzielaniu pierwszej pomocy – co roku policjanci, którzy pełnią służbę w patolach narciarskich uczestniczą w kursie udzielania pierwszej pomocy. Jest to niezwykle ważna umiejętność ponieważ często policjanci jako pierwsi muszą zareagować na sytuację zastaną na stoku czego dowodem może być pomoc turystce , która przewróciła się na wciągu.

Policyjne patrole narciarskie czuwają nad bezpieczeństwem wielbicieli zimowego szaleństwa na stokach już od kilku lat. Policyjni instruktorzy podczas różnego rodzaju imprez na stokach bezpłatnie udzielają najmłodszym lekcji jazdy na nartach. W związku z trwającymi feriami zimowymi przypominamy, że głównym celem policyjnych patroli narciarskich jest zwiększenie poczucia bezpieczeństwa wśród turystów, zapobieganie kradzieżom sprzętu oraz zapobieganie wypadkom na nartach poprzez studzenie zapałów zbyt brawurowo jeżdżących narciarzy.

Brawura i lekceważenie zasad poruszania się po stokach są główną przyczyną wypadków na stokach narciarskich.

- mówi Edyta Bagrowska

Przypomina również, że dzieci i młodzież poniżej 16 roku życia mają obowiązek jazdy na nartach i deskach snowboardowych w kaskach ochronnych. Odpowiedzialność na stoku ponoszą rodzice lub opiekunowie dzieci (m.in. opiekunowie dzieci podczas zimowisk).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jeleniagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto