Policjanci z Dolnego Śląska pojechali do USA

HAK
Międzynarodowe Stowarzyszenie Policji organizuje cyklicznie dla swoich członków z całego świata seminaria poświęcone aspektom służby w policji. Funkcjonariusze z różnych krajów podczas spotkań wymieniają doświadczenia zawodowe i doskonalą przy okazji własne umiejętności, a wszystko w duchu motta „Servo Per Amikeco”, czyli „Służyć Poprzez Przyjaźń”. Pierwsze tego typu spotkanie odbyło się w 2011 r. w Holandii, kolejne w roku 2013 w Australii, a następne dwa lata później w Polsce, gdzie honory gospodarzy pełnili przedstawiciele International Police Association Sekcja Polska. W tegorocznym seminarium w Stanach Zjednoczonych wzięło udział dwóch policjantów z Dolnego Śląska - z Wrocławia i Jeleniej Góry.

IV Światowe Seminarium Policji zorganizowano w tym roku w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej. Z uwagi na duże zainteresowanie udziałem w tym wydarzeniu członków IPA z całego świata zgłoszenia zaczęto przyjmować już w ubiegłym roku. Wszystkie sekcje krajowe otrzymały zaproszenia adresowane tym razem wyłącznie do młodych oficerów, którzy nie ukończyli jeszcze 35 roku życia. Sekcję Polską IPA reprezentowali dwaj policjanci z Dolnego Śląska: podkom. Bartłomiej Majchrzak z Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu oraz sierż. sztab. Rafał Gula z Komendy Miejskiej Policji w Jeleniej Górze. Kandydatury obydwu policjantów zostały wcześniej zaakceptowane przez Komendanta Głównego Policji.

Na seminarium trwającym 6 dni spotkali się funkcjonariusze Policji z blisko 30 krajów, m.in. z Europy, Azji, Ameryki Północnej i Południowej, Australii oraz Nowej Zelandii. Program obejmował wiele tematów i metod szkoleniowych z motywem przewodnim „Policja w ciągle zmieniającym się świecie”. Składał się z części teoretycznej oraz praktycznej, która wymagała od uczestników odpowiedniego poziomu sprawności fizycznej.

4th Young Police Officer Seminar 2017 zainaugurowane zostało przez Joe Johnsona z Departamentu Policji w De Pere, który był jednym z jego organizatorów, scharakteryzował on system służb porządku publicznego. Drugi dzień rozpoczął cykl wykładów, które odbyły się w Northeast Wisconsin Technical College, a ich tematem była m.in. polityka równościowa. Następnie zaproszeni przez członków IPA US Section goście omówili najnowsze trendy w Stanach Zjednoczonych związane ze zwalczaniem handlu narkotykami, działalności gangów oraz z możliwościami wykorzystania mediów w pracy Policji. Zajęcia w kolejnym dniu odbyły się w obiekcie szkoły wyższej Fox Valley Technical College– Public Safety Training Center, która posiada bogatą bazę szkoleniową. Fakt ten wykorzystano podczas warsztatów dotyczących symulacji i ćwiczeń praktycznych na strzelnicy, a także jazdy radiowozem po mokrej oraz śliskiej nawierzchni. Pobyt w Centrum, poświęcony był m.in. specyfice działań amerykańskiej Policji, a zakończył się pokazem S.W.A.T-u. Czwarty dzień, uczestnicy seminarium spędzili w stolicy stanu Wisconsin – Madison, gdzie w Police Department Training Academy wymieniali się doświadczania na temat radzenia sobie w różnego rodzaju sytuacjach interwencyjnych, w tym tych gdzie koniecznym jest użycie siły. W części praktycznej ćwiczono taktyki i techniki interwencji, a także prezentowano najnowszy sprzęt. Funkcjonariusze mieli również okazję zobaczyć specjalny symulator interwencji. Po zajęciach goście zwiedzili siedzibę rządu stanowego – Wisconsin State Capitol, przed którym stoi pomnik ku czci poległych na służbie policjantów. W piątym dniu funkcjonariusze uczestniczyli w wykładzie połączonym z prezentacją użycia dronów przez służby amerykańskie, który odbył się na terenie University of Wisconsin-Green Bay. Następnie rozmawiano na temat spraw społecznych związanych z cudzoziemcami, a zajęcia zakończono warsztatami z udzielania pierwszej pomocy. Na ostatni dzień seminarium zaplanowano zajęcia z samoobrony, a także doskonalenie umiejętności strzeleckich z użyciem różnego rodzaju broni. Szkolenie prowadzili policyjni na terenie Green Bay Station.

Każdy z uczestników IV Światowego Seminarium Policji dla Młodych Oficerów – YPOS 2017 otrzymał dyplom Certyficate of Attendance – „Policing in an Everchanging World” potwierdzający zrealizowanie programu szkoleniowego. Amerykańscy organizatorzy, tak jak ich holenderscy, australijscy oraz polscy poprzednicy dowiedli słuszności i celowości aranżowania tego typu przedsięwzięć. Bowiem wymiana międzynarodowych doświadczeń, a także możliwość osobistego kontaktu się ze sobą funkcjonariuszy z odmiennych kultur i departamentów nie tylko wzbogaca wiedzę i umiejętności, ale również poszerza horyzonty myślenia o tym szczególnym zawodzie, w którym ważne są zarówno codzienne służbowe obowiązki, jak i pasja, z jaką się je wykonuje.

źródło: KMP Wrocław

Powrót do szkół w reżimie sanitarnym

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie