W Polsce występuje ok. 200 gatunków ślimaków lądowych. Szczególnie trudne do zwalczenia są ślimaki nagie. Pojawiają się najliczniej na plantacjach warzyw, przede wszystkim kapusty, sałaty czy fasoli, kwiatów i bylin oraz truskawek i malin.
Znacznie mniej ślimaków można znaleźć w uprawach roślin rolniczych, takich jak: burak, ziemniak, pszenica i rzepak, wskazuje Instytut Ochrony Przyrody PAN.
Ślimaki wychodzą po deszczu, bo potrzebują wilgoci, mogą się napić i zadbać o otaczający je śluz.
Sposoby na ślimaki. Co jest dobre na ich odstraszenie? Posadź te rośliny odstraszające
Ślimaki na kwiatowych rabatach to prawdziwa zmora posiadaczy ogródków, ogrodów czy choćby tarasów. Problemem są także w warzywniku i na polu. Między truskawkami warto umieścić cebulę albo czosnek. W ogródku sprawdzi się też szereg innych roślin i ziół:
Jak pozbyć się ślimaków z ogródka?
Są tacy, którzy próbują ślimaki wyłapać. Stosują przynęty pokarmowe: pokrojoną marchew, jabłko, przepołowione ziemniaki. To jednak walka niczym z wiatrakami. Inni topią je, osadzając w ziemi słoiczki z piwem, którego zapach przyciąga ślimaki.
Inny ze sposobów opiera się na "budowaniu" przeszkody w postaci nawierzchni, po której trudno poruszać się tym mięczakom. Pokruszone skorupki jajek, trociny czy popiół są wysypywane wokół atakowanych roślin.
Chroń rośliny przed szkodnikami
Problem ślimaków w roślinach ogrodowych i uprawnych
Instytut Ochrony Roślin - Państwowy Instytut Badawczy wskazuje pod koniec maja na rosnący z roku na rok problem ze ślimakami:
Ślimaki wyrządzają duże szkody w uprawach roślin rolniczych, ogrodniczych, sadowniczych i ozdobnych. Uszkadzają nasiona, sadzonki, bulwy, korzenie, liście, pędy, kwiaty i owoce, zarówno roślin rosnących w warunkach polowych, jak i w szklarniach czy tunelach. Powodują zanieczyszczenie organów roślin śluzem i odchodami, co prowadzi do rozwoju chorób roślin. Zanieczyszczenie warzyw, owoców i nasion jest przyczyną pogorszenia się ich jakości, co przyczynia się do wzrostu strat ekonomicznych.
Naukowcy z IOR wyjaśniają, że w sytuacji, gdy ślimaki występują masowo, można je zwalczać metodą chemiczną. Obecnie w Polsce jest zarejestrowanych ponad 140 środków ochrony roślin przeznaczonych do zwalczania ślimaków. Moluskocydy działają na ślimaki kontaktowo i żołądkowo, przynęcając je atraktantami zawartymi w granulacie.
Inną ważną metodą, jest wykorzystanie wrogów naturalnych ślimaków. Najbardziej znany jest pasożytniczy nicień Phasmarhabditis hermaphrodita, który jest stosowany jako składnik biopreparatu. Preparat ten jest bezpieczny dla ludzi i zwierząt, dzięki czemu można wykorzystywać go do ochrony roślin w ogrodach, w uprawach małoobszarowych i w uprawach ekologicznych, podpowiada IOR.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Koniec tygodnia pod znakiem rekordowych temperatur