Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powiat jeleniogórski. Zamiast gminazjów i zawodówek będą szkoły branżowe

Alina Gierak
archiwum nasze miasto
Powiat jeleniogórski. Radni powiatu jeleniogórskiego zatwierdzili siatkę szkół po likwidacji gimnazjów. W Miłkowie, Szklarskiej Porębie oraz Piechowicach powstaną szkoły branżowe

Powiat jeleniogórski jest organem prowadzącym dla czterech szkół. Zmiany obejmą każdą z nich.
W Zespole Szkół Specjalnych w Miłkowie powołano ośmioletnią podstawówkę. Gimnazjum będzie wygaszane. Na jego bazie i szkoły zawodowej powstanie szkoła branżowa pierwszego stopnia.
W Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym w Szklarskiej Porębie także powstanie ośmioletnia szkoła podstawowa. Szkoła zawodowa zostanie przekształcona w szkołę branżową pierwszego stopnia, która będzie prowadzić kształcenie w wielu specjalnościach między innymi zdun.

W Zespole Szkół Mistrzostwa Sportowego w Szklarskiej Porębie nadal będzie działało liceum ogólnokształcące. Gimnazjum zostanie wygaszone.

W Zespole Szkół Technicznych i Licealnych w Piechowicach zostanie wygaszone liceum ogólnokształcące, bowiem nie ma chętnej młodzieży do nauki w nim. Zamiast niego zostanie powołana szkoła branżowa pierwszego stopnia.

Szkoła branżowa

Szkoła branżowa I stopnia ruszy 1 września. Ma ona zastąpić obecną zawodówkę. Nauka w szkole branżowej I stopnia będzie trwała trzy lata. W tym roku trafią do niej absolwenci gimnazjów. Od 2019 roku będą się w niej uczyć również pierwsi absolwenci 8-letniej szkoły podstawowej. W tym samym roku ruszy 5-letnie technikum. W 2020 po raz pierwszy zostanie przeprowadzony nabór do szkoły branżowej II stopnia

W kształceniu zawodowym, a zwłaszcza w szkole branżowej, nacisk ma zostać położony na zajęcia praktyczne. W związku z tym zajęć z przedmiotów ogólnokształcących jest niedużo. Ci, którzy trafią do I klasy „branżówek” we wrześniu, będą mieć w tygodniu po jednej godzinie języka polskiego, języka obcego, historii, informatyki i edukacji dla bezpieczeństwa. Przewidziane są po dwie godziny matematyki i podstaw przedsiębiorczości oraz trzy wychowania fizycznego. Uczniowie będą mieć też biologię, chemię, geografię i fizykę w wymiarze 4 godzin w całym cyklu nauki. Na kształcenie zawodowe - teoretyczne i praktyczne - w klasie I przewidziano tygodniowo 12 godzin.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jeleniagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto