Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Program Kawka Jelenia Góra. Miasto podpisało umowę z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska

Alina Gierak
rafał święcki
Program Kawka Jelenia Góra. Miasto dofinansuje wymianę systemu ogrzewania mieszkań. Dzięki temu powietrze nad Jelenią Górą będzie czystsze. Z dofinansowania z programu Kawka skorzysta 300 rodzin

Program Kawka Jelenia Góra. Umowa z WFOŚ

Na podstawie umowy podpisanej przez miasto z WFOŚ jeleniogórzanie będą mogli korzystać z refundacji kosztów wymiany ogrzewania .
Jak podkreśla prezydent Jeleniej Góry Marcin Zawiła, pierwszy etap wdrażania programu Kawka objął ponad 300 lokali mieszkalnych. Pierwsze wpłaty refundacji kosztów wymiany ogrzewania otrzymają w połowie grudnia 2014.
- Dodatkowo kilkanaście budynków otrzyma bonus w postaci zastosowania tej samej zasady przy termomodernizacji. WFOŚ godzi się na to w warunkach, kiedy w konkretnym budynku jednocześnie na wymianę źródła ciepła zdecyduje się ponad 50 proc. lokatorów - wyjaśnia Marcin Zawiła. W grę wchodzi wymiana stolarki okiennej i drzwiowej oraz docieplanie ścian. Z tej opcji skorzysta na początek 14 budynków w Jeleniej Górze.

Program Kawka Jelenia Góra. Na czym to polega?

Właściciele lokali mieszkalnych w Jeleniej Górze, którzy zdecydowali się na wymianę źródła ogrzewania z konwencjonalnego (węgiel i koks), na ekologiczne (gaz, elektryczność bądź przyłączenie do sieci) mogli otrzymać dofinansowanie w wysokości ok. 69 proc. kosztów tych robót. Koszt wymiany instalacji na jedno mieszkanie wynosi do 20 tysięcy złotych. Zatem maksymalna dotacja, jaką można było uzyskać, to 13,8 tysięcy złotych

Program Kawka. Czystsze niebo nad Jelenią Górą

– Łączna dotacja dla miasta wynosi 5,7 mln złotych, do tego jest jeszcze pożyczka w kwocie 1,425 mln. złotych – mówi zastępczyni prezesa Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska, Bogumiła Turzańska-Chrobak.
Podkreśla, że efektem tej umowy jest nie tylko zmiana sposobu ogrzewania, ile ograniczenie emisji. - Szacujemy, że z powietrza nad Jelenią Górą dzięki temu zniknie corocznie co najmniej 13 ton pyłu zawieszonego PM 10, 12 ton pyłu zawieszonego PM2,5 oraz 953 tony CO2 - informuje Bogumiła Turzańska-Chrobak.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jeleniagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto