Przed hotelem "Karkonosze" w Szklarskiej Porębie sanie czekały na turystów. Narciarze zjeżdżali główną ulicą. Gdzie te czasy? (Zdjęcia)

Alina Gierak
Alina Gierak
Na archiwalnych zdjęciach Hotelu Karkonosze w Szklarskiej Porębie widzimy, jakie ożywione życie sportowo-towarzyskie toczyło się na głównej ulicy kurortu
Na archiwalnych zdjęciach Hotelu Karkonosze w Szklarskiej Porębie widzimy, jakie ożywione życie sportowo-towarzyskie toczyło się na głównej ulicy kurortu fotopolska.eu
Gdy będziecie w Szklarskiej Porębie, podejdźcie ulicą Jedności Narodowej (to główna droga, wiodąca do Jakuszyc) pod budynek dawnego hotelu "Karkonosze". To w latach 90. ubiegłego wieku był najchętniej fotografowany obiekt w kurorcie. Na archiwalnych zdjęciach widać sanie czekające na gości i narciarzy na biegówkach. Takie to były czasy!

W czasach świetności Konig Hotelu, późniejszego Hotelu Karkonosze, Szklarska Poręba była przodującym ośrodkiem turystyczno-wypoczynkowym. Od lat siedemdziesiątych XIX w. nastąpił wzrost jej znaczenia. Związane to było z dobrą sytuacją gospodarczą Prus po zwycięskiej wojnie z Francją, uruchomieniem połączeń kolejowych do Jeleniej Góry, Piechowic i Szklarskiej Poręby, budową w Górach Izerskich i Karkonoszach nowoczesnych hoteli, pensjonatów i restauracji.

Narciarstwo właśnie zdobywało popularność. Przybywało turystów i gości.

Początki narciarstwa w Górach Izerskich i Karkonoszach sięgają połowy XIX w., a jego formy zorganizowane po śląskiej stronie gór rozpoczynają się w XX w. Szklarska Poręba była miejscem, które dało początek "białemu szaleństwu" w Kotlinie Jeleniogórskiej i w krótkim czasie stała się największym ośrodkiem sportów zimowych w śląskich Sudetach.

- opisywał Przemysław Wiater w książce "Dawne narciarstwo w Karkonoszach i Górach Izerskich".

Jak czytamy w jego opracowaniu, początki narciarstwa w Górach Izerskich i Karkonoszach związane są z postacią Franza Pohla (1813-1884), który był znanym technologiem hutnictwa szkła, założycielem i dyrektorem miejscowej huty "Józefiny", a także popularyzatorem sportu.

W latach czterdziestych XIX w. miał przywieźć z Berlina jakieś deski służące do zjazdów po śniegu. Miały mieć około 1 m długości i 15 cm szerokości, z przodu lekko zagięte ku górze, a przywiązywane były do butów rzemieniami.

Franz Pohl podobno jeździł na nich w okolicach Szklarskiej Poręby i Harrachova. Według pochodzącej z 1925 r. relacji jednego z pionierów karkonoskiego narciarstwa - Hendricha Adolpha - w 1850 r. rusznikarz Joseph Sacher miał przesłać Franzowi Pohlowi do Szklarskiej Poręby parę nart z okolic norweskiego miasta Christiania (dziś Oslo), które było ówcześnie znanym ośrodkiem narciarstwa.

- pisze Przemysław Wiater.

Zmarły autor książki, były dyrektor Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze, był inicjatorem narciarskich rajdów retro w Górach Izerskich. Uczestnicy jeździli slalomem na zabytkowych nartach i świetnie się przy tym bawili.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

MKOL dopuszcza Rosjan do startów, są jednak warunki

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na jeleniagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie