Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przed hotelem "Karkonosze" w Szklarskiej Porębie sanie czekały na turystów. Narciarze zjeżdżali główną ulicą. Gdzie te czasy? (Zdjęcia)

Alina Gierak
Alina Gierak
Na archiwalnych zdjęciach Hotelu Karkonosze w Szklarskiej Porębie widzimy, jakie ożywione życie sportowo-towarzyskie toczyło się na głównej ulicy kurortu
Na archiwalnych zdjęciach Hotelu Karkonosze w Szklarskiej Porębie widzimy, jakie ożywione życie sportowo-towarzyskie toczyło się na głównej ulicy kurortu fotopolska.eu
Gdy będziecie w Szklarskiej Porębie, podejdźcie ulicą Jedności Narodowej (to główna droga, wiodąca do Jakuszyc) pod budynek dawnego hotelu "Karkonosze". To w latach 90. ubiegłego wieku był najchętniej fotografowany obiekt w kurorcie. Na archiwalnych zdjęciach widać sanie czekające na gości i narciarzy na biegówkach. Takie to były czasy!

W czasach świetności Konig Hotelu, późniejszego Hotelu Karkonosze, Szklarska Poręba była przodującym ośrodkiem turystyczno-wypoczynkowym. Od lat siedemdziesiątych XIX w. nastąpił wzrost jej znaczenia. Związane to było z dobrą sytuacją gospodarczą Prus po zwycięskiej wojnie z Francją, uruchomieniem połączeń kolejowych do Jeleniej Góry, Piechowic i Szklarskiej Poręby, budową w Górach Izerskich i Karkonoszach nowoczesnych hoteli, pensjonatów i restauracji.

Narciarstwo właśnie zdobywało popularność. Przybywało turystów i gości.

Początki narciarstwa w Górach Izerskich i Karkonoszach sięgają połowy XIX w., a jego formy zorganizowane po śląskiej stronie gór rozpoczynają się w XX w. Szklarska Poręba była miejscem, które dało początek "białemu szaleństwu" w Kotlinie Jeleniogórskiej i w krótkim czasie stała się największym ośrodkiem sportów zimowych w śląskich Sudetach.

- opisywał Przemysław Wiater w książce "Dawne narciarstwo w Karkonoszach i Górach Izerskich".

Jak czytamy w jego opracowaniu, początki narciarstwa w Górach Izerskich i Karkonoszach związane są z postacią Franza Pohla (1813-1884), który był znanym technologiem hutnictwa szkła, założycielem i dyrektorem miejscowej huty "Józefiny", a także popularyzatorem sportu.

W latach czterdziestych XIX w. miał przywieźć z Berlina jakieś deski służące do zjazdów po śniegu. Miały mieć około 1 m długości i 15 cm szerokości, z przodu lekko zagięte ku górze, a przywiązywane były do butów rzemieniami.

Franz Pohl podobno jeździł na nich w okolicach Szklarskiej Poręby i Harrachova. Według pochodzącej z 1925 r. relacji jednego z pionierów karkonoskiego narciarstwa - Hendricha Adolpha - w 1850 r. rusznikarz Joseph Sacher miał przesłać Franzowi Pohlowi do Szklarskiej Poręby parę nart z okolic norweskiego miasta Christiania (dziś Oslo), które było ówcześnie znanym ośrodkiem narciarstwa.

- pisze Przemysław Wiater.

Zmarły autor książki, były dyrektor Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze, był inicjatorem narciarskich rajdów retro w Górach Izerskich. Uczestnicy jeździli slalomem na zabytkowych nartach i świetnie się przy tym bawili.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na jeleniagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto