Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przenieśli kościół z Rząśnika do Łomnicy

RS
Ewangelicki kościół stanie na nowo, 30 kilometrów od miejsca gdzie go zbudowano. Zabytek z Rząśnika pod Świerzawą w końcu zostanie odbudowany w Łomnicy pod Jelenią Górą.

Ulrich i Elisabeth von Küster, który postanowili uratować zrujnowaną świątynię, czekają tylko na poprawę pogody, by rozpocząć składanie rozebranego belka po belce budynku. Pod Jelenią Górę trafił on jesienią 2008 roku. Osiemnastowieczny dom modlitw rozłożony na części przez kilka lat spoczywał w stodole przy pałacu w Łomnicy. Zrekonstruowany ma stanąć w przypałacowym parku, którego właścicielami są von Küsterowie.
- Udało się nam już wylać fundamenty. W tym roku zaczniemy w końcu stawianie ścian – mówi Elisabeth von Küster.

Przyznaje jednak, że problemem są pieniądze. Na razie wystarczy ich tylko na postawienie połowy frontowego muru świątyni. Fundacji Dominium Łomnica, która gromadzi środki na odbudowę zabytku, nie udało się uzyskać żadnego wsparcia z Unii Europejskiej, a na nie bardzo liczyli.
- Popełniliśmy dwa głupie błędy formalne i nie mieliśmy szansy, by coś dostać. Dlatego zbieramy grosik do grosika od prywatnych darczyńców – mówi von Küster.
- Mam nadzieję, że w kolejnym rozdaniu unijnych pieniędzy na zagospodarowanie obszarów wiejskich, uda się nam wpisać w jakiś program – dodaje.

Elisabeth von Küster pierwszy raz zobaczyła kościół w Rząśniku na początku lat dziewięćdziesiątych.
- On był wtedy jeszcze w bardzo dobrym stanie. Oglądaliśmy go przy okazji, bo wówczas głównym celem naszej wycieczki był barokowy pałac - wspomina.
Opuszczonym zabytkiem zainteresowała się bardziej dopiero na początku 2007 roku, gdy od przyjaciół dowiedziała się, że bardzo ucierpiał w ciągu kilkunastu ostatnich lat. Dach praktycznie nie istniał, obiekt nadawał się jedynie do rozbiórki.
- Wtedy zaczęliśmy się zastanawiać, jak go uratować. Postanowiliśmy przenieść go do Łomnicy, w miejsce, w którym nie będzie stał pusty. Gdzie można go zagospodarować.
Poprzedni prywatny właściciel zgodził się oddać dom modlitw za darmo. Przez wiele lat wykorzystywał go jako magazyn jabłek i słomy.
W przyszłości odbudowany kościół ma pełnić rolę domu spotkań. Będą odbywały się w nim koncerty, spektakle, spotkania religijne i wesela.

Niestety, z jego oryginalnego wyposażenia zachowało się bardzo niewiele przedmiotów. To między nimi żeliwny krzyż z dachu świątyni. Właścicielce pałacu w Łomnicy udało się odnaleźć oryginalny obraz, który zdobił niegdyś ołtarz. Po wojnie płótno zostało wywiezione do Frankfurtu nad Menem. Jego właściciel zgodził się jednak oddać go z powrotem, gdy kościół zostanie odbudowany.

Zabytek, który von Küsterowie przenieśli z Rząśnika do Łomnicy, ma ponad dwustuletnią historię. Luteranie z Rząśnika wznieśli swój dom modlitw w 1748 roku, dzięki dekretowi księcia Fryderyka II Wielkiego. Był skromny, bez wieży, bo po pożarze, który strawił znaczną część wsi brakowało mieszkańcom funduszy. Zastosowano ryglową konstrukcję z ceglanym wypełnieniem. Budynek spłonął w 1918 roku, ale zachęceni żarliwym kazaniem pastora parafianie natychmiast go zrekonstruowali, dbając o odtworzenie każdego szczegółu. Nadzór nad odbudową sprawował śląski konserwator Günther Grundmann.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jeleniagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto