Psy wykrywające COVID-19 wykazują 95% skuteczności. Oto zwierzęta na służbie: gdzie i jak pracują? Blaski i cienie

JK
Zwierzęta wykorzystywane do pracy odgrywają ogromną rolę nie tylko w tropieniu sprawców przestępstw czy substancji zabronionych. Specjalnie wyszkolone psy sprawdzają się również w walce z chorobami, w tym z COVID-19. Okazuje się, że przy rozpoznawaniu wirusa wykazują aż 95% skuteczności. Gdzie i jak pracują zwierzęta oraz co się z nimi dzieje na emeryturze, czyli o różnych aspektach zwierzęcej służby.

Zwierzęta na służbie

Od zarania ludzkości zwierzęta były wykorzystywane do różnego rodzaju prac. Obecnie ich siłę zastąpiono maszynami, jednak nie jesteśmy w stanie zastąpić ich niezwykle rozwiniętych zmysłów, takich jak choćby węch. Dlatego też wiele służb znaczącą część swojej działalności opiera na pracy ze zwierzętami, szczególnie psami. Gdzie czworonogi odbywają swoją służbę?

 • w policji
 • straży pożarnej
 • zakładach karnych
 • aresztach śledczych
 • straży miejskiej
 • straży granicznej
 • żandarmerii wojskowej
 • w Wojsku Polskim

Zwierzęta na służbie - gdzie i jak pracują? Zobacz w galerii.


W raporcie Fundacji Czarna Owca Pana Kota Jak pracują zwierzęta w służbach mundurowych? (2018) czytamy:

Łącznie we wszystkich służbach mundurowych – Policji, Straży Granicznej, Straży Pożarnej, strażach miejskich, Służbie Więziennej i Wojsku Polskim – pracuje 1646 zwierząt, w tym 1515 psów i 131 koni.

Poza powyższymi obszarami zwierzęta wykorzystywane są w różnego rodzaju terapiach oraz przy wykrywaniu chorób, takich jak rak jelita grubego czy COVID-19.

Psy w walce z COVID-19

Jakiś czas temu grupa naukowców z Francji postanowiła przeprowadzić nowatorską próbę wykrywania COVID-19 za pomocą... psich nosów. Zespół odkrył, że odpowiednio wyszkolone zwierzęta potrafią wykryć obecność wirusa. Naukowcy z National Veterinary School of Alfort pod Paryżem przeszkolili osiem owczarków belgijskich Malinois pod kątem identyfikacji osób zakażonych koronawirusem.

Owczarek belgijski Malinois jest chętnie użytkowany w policji, wojsku i w oddziałach antyterrorystycznych. Nadaje się do wszechstronnego szkolenia, także
Owczarek belgijski Malinois jest chętnie użytkowany w policji, wojsku i w oddziałach antyterrorystycznych. Nadaje się do wszechstronnego szkolenia, także psich sportów. iStock

W jaki sposób wytrenowano psy? Do nauki rozpoznawania choroby wykorzystano próbki zapachowe pobrane z pach ponad 360 osób - zarówno chorych na COVID-19, jak i zupełnie zdrowych. Okazało się, że pot osób zdrowych i osób chorych pachnie dla psów inaczej. Czworonogi były w stanie wykryć obecność wirusa w większości przypadków, uzyskując 95% skuteczności.

Polecane oferty

miejsce #20

Ceneo

Domowe Planetarium Homestar

549,00 zł
Materiały promocyjne partnera

Naukowcy stwierdzili, że stosowanie wykrywania węchowego jest tanim, szybkim i niezawodnym narzędziem, które może być stosowane dla osób chętnych jeszcze przed oficjalnym testem, lub też jako metoda szybkiego wykrywania wirusa w szczególnych okolicznościach. W opisie badań dodano, że wykorzystywanie psów w rozpoznawaniu chorób nie jest niczym nowym - w 1989 roku wysnuto hipotezę, że psy można wykorzystać do wykrywania nowotworów złośliwych.

Blaski i cienie pracy zwierząt

Praca zwierząt w różnego rodzaju służbach jest dla ludzi wciąż bezcenna, co nie zmienia faktu, że organizacje prozwierzęce sprzeciwiają się ich wykorzystywaniu. Jakie argumenty pojawiają się przeciwko służbie zwierząt?

 • zwierzęta na służbie są traktowane instrumentalnie
 • nie ma ujednoliconych przepisów warunkujących zwierzęcą służbę
 • w szkoleniu zwierząt często wykorzystywane są rozwiązania przemocowe, takie jak obroże kolczaste
 • nie ma kontroli zewnętrznej nad stanem zwierząt, warunkami, w jakich przebywają oraz realizacją wytycznych regulujących ich pracę
 • nie we wszystkich miejscach są realizowane minimalne wytyczne dotyczące pracy zwierząt i opieki nad nimi
 • nie wszystkie zwierzęta mają zapewnioną godną emeryturę – konie są z reguły wystawiane na sprzedaż w drodze przetargu, co oznacza, że mogą trafić do rzeźni

Kontrowersyjnym punktem pozostaje ten ostatni z powyższej listy, czyli tzw. przejście zwierzęcia na emeryturę. Co dzieje się z psami i końmi, które poświęciły życie na pracę dla człowieka?

Dominuje odmienne traktowanie zwierząt w zależności od gatunku (...). Psy są traktowane jako zwierzęta domowe, które najczęściej po zakończonej służbie są przekazywane bezpłatnie dotychczasowemu opiekunowi – przewodnikowi. Konie są z reguły wystawiane na sprzedaż w drodze przetargu. - Raport Fundacji Czarna Owca Pana Kota Jak pracują zwierzęta w służbach mundurowych? (2018)

Autorzy raportu dodają, że instytucje wycofujące zwierzęta ze służby nie monitorują ich dalszych losów. W dalszej części podsumowania czytamy: W większości przypadków osoba, która zajmie się zwierzęciem po zakończeniu służby nie otrzymuje żadnego wsparcia finansowego od instytucji, w której pracowało zwierzę.

Szkolenia żołnierzy - świnie, gęsiAmerykański aktywista Mark Hawthorne w swojej monograficznej publikacji Bleating Hearts. The Hidden World of Animal
Szkolenia żołnierzy - świnie, gęsi

Amerykański aktywista Mark Hawthorne w swojej monograficznej publikacji Bleating Hearts. The Hidden World of Animal Suffering podaje informację, że wojsko Stanów Zjednoczonych, ale także pięciu innych krajów NATO – Kanady, Danii, Norwegii, Wielkiej Brytanii i Polski, prowadzi treningi dla personelu medycznego w zakresie umiejętności przydatnych do podtrzymywania życia żołnierzy.

Wykorzystuje się do tego gęsi i świnie jako substytuty ludzi. Materiały z przeprowadzonego przez PETA w 2012 roku śledztwa pokazują, że podczas szkoleń w USA zwierzęta są bez znieczulenia krojone, otwierane są im brzuchy, wyjmowane organy wewnętrzne, amputowane kończyny, strzela się do nich, a następnie podtrzymuje przy życiu – by nauczyć medyków jak najdłuższego utrzymywania przy życiu żołnierzy na linii frontu.

Trwa to kilkanaście godzin, podczas których zwierzęta odczuwają niewyobrażalny ból. Informacje Hawthorne’a pochodzą z 2013 roku
.

- Raport Fundacji Czarna Owca Pana Kota Jak pracują zwierzęta w służbach mundurowych? (2018)

iStock

Na szczęście sytuacja ulega poprawie i pojawia się coraz więcej ośrodków dla emerytowanych psów i koni policyjnych, takich jak choćby azyl dla psów wycofanych ze służby „Zasłużyliśmy – Ostoja emerytów”, czy „Zakątek Weteranów”.

Najlepsze warunki pracy i życia, a także opiekę po wycofaniu zwierzęcia ze służby zapewnia Straż Pożarna. Opłaca ona leczenie zwierząt po przejściu na „emeryturę”, zaś zwierzęta, które nie zostaną z jakichś względów przekazane dotychczasowym opiekunom – pozostają pod opieką w jednostkach Straży Pożarnej. - Raport Fundacji Czarna Owca Pana Kota Jak pracują zwierzęta w służbach mundurowych? (2018)

Cały raport dostępny jest tutaj.

Czytaj także

Teleporada w jeden dzień?

Wideo

Materiał oryginalny: Psy wykrywające COVID-19 wykazują 95% skuteczności. Oto zwierzęta na służbie: gdzie i jak pracują? Blaski i cienie - Polska Times

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie