Puchar Świata dla Tomka Czaplickiego. Jeleniogórzanin najlepszy we Freestyle'u Kajakowym

Alina Gierak
Puchar Świata dla Tomka Czaplickiego. Zawodnik Karkonoskiego Klubu Kajakowego jako pierwszy Polak sięgnął po złoty medal Pucharu Świata we Freestyle'u Kajakowym. W zawodach w San Juan w Argentynie startowali zawodnicy z 14 krajów

Puchar Świata dla Tomka Czaplickiego. - Jestem niezwykle szczęśliwy. Udało mi się spełnić jedno z moich marzeń. Wygrałem Puchar Świata i stojąc na podium usłyszałem Mazurka Dąbrowskiego - mówi jeleniogórzanin

To było właśnie to, na co tyle pracowałem i w co wierzyłem przez te wszystkie lata treningów i wyrzeczeń.

Tomasz Czaplicki nie dał szans rywalom uzyskując notę 1263 pkt w swoim najlepszym przejeździe finałowym. Drugie miejsce wywalczył reprezentant Japonii Shozaburo Otsuki z notą 776 pkt. Trzeci był podobnie, jak w poprzednich zawodach Oriol Colome-Puig z Hiszpanii, który uzyskał 596 pkt.
-

Mam nadzieję, że moje osiągnięcie pozwoli rozwinąć skrzydła freestyle'u kajakowego w Polsce.

Oczywiście to nie koniec mojej przygody ze sportem. Kajakarstwo to moja życiowa pasja i zamierzam się nią cieszyć dopóki tylko starczy mi sił. Bardzo polubiłem San Juan i być może właśnie tutaj rozegrane zostaną Mistrzostwa Świata w 2017 roku.

Mam jeszcze dwa cele do osiągnięcia a są nimi zdobycie tytułu Mistrza Świata i Mistrza Europy.

- O ten pierwszy tytuł otarłem się w Nantahali (USA) w 2013 roku gdzie ostatecznie wywalczyłem brąz. Do tytułu mistrza kontynentu zabrakło mi naprawdę niewiele w maju tego roku w Plattlingu (Niemcy) gdzie byłem drugi. Po powrocie do Polski i chwili odpoczynku zamierzam się poświęcić pracy na rzecz dobrego przygotowania się do zbliżających się Mistrzostw Świata i Europy - mówi Tomasz Czaplicki
Dwa złota indywidualnie i triumf w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata w kategorii K1 Mężczyzn to nie koniec osiągnięć Tomka w tegorocznej edycji tej imprezy. Tomek dwukrotnie zajął drugie miejsce w konkurencji K1 Squirt boating mężczyzn.

Druga reprezentantka Polski na tych zawodach Zofia Tuła, podobnie, jak w pierwszej edycji Pucharu wywalczyła srebro w konkurencji K1 Kobiet ustępując pola jedynie Hitomi Takaku (Japonia) obecnej Wice-Mistrzyni Świata we Freestyle'u Kajakowym. Trzecie miejsce wywalczyła Courtney Kerin (Nowa Zelandia). Finałowy wynik Zosi to 486 pkt. Japonka uzyskała notę 640 pkt, a Nowozelandka 366.

Najbliższe plany Zosi i Tomka to start w prestiżowych zawodach Hurley Classic, które rozegrane zostaną między 19 a 20 listopada na Fali Hurley Weir w Wielkiej Brytanii. Tym startem para naszych najlepszych kajakarzy freestyleowych zakończy sezon 2016.