Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pyton tygrysi ciemnoskóry - wyczuwa ciepło ofiary i oferuje śmiertelnie czułe objęcia

Marek Pastuszek, kierownik sekcji terrarium we wrocławskim zoo
Pyton tygrysi, po spałaszowaniu naprawdę okazałego zwierzęcia, może pościć nawet kilkanaście miesięcy
Pyton tygrysi, po spałaszowaniu naprawdę okazałego zwierzęcia, może pościć nawet kilkanaście miesięcy Tomasz Hołod
Pyton tygrysi ciemnoskóry to jeden z większych wężów dusicieli. Jest wśród nich chyba najbardziej znany, bo to najczęściej on jest używany w trakcie różnych pokazów czy tańców z wężami. Żyje w Azji (Wietnam, płd. Chiny, Tajlandia, Birma czy Indonezja). Dorasta do 6 metrów długości, a waży nawet do 100 kg. Żyje zazwyczaj ok. 25-30 lat. Jest zagrożony wymarciem. Z jego skóry często robi się luksusową galanterię skórzaną.

Za dnia leży zwinięty w cieniu. Największą aktywność przejawia o zmierzchu i w no-cy, kiedy poluje. Pomagają mu w tym termoreceptory, umieszczone w dolnej wardze. Dzięki nim wyczuwa ciepłotę swoich ofiar i błyskawicznie atakuje. Poluje głównie na dzikie świnie, małpy czy niewielkie antylopy.

W skrajnych sytuacjach nie gardzi szczurami i drobiem, po który zakrada się do domostw okolicznych mieszkańców. Mniejsza ofiara starcza mu na tydzień, a większa na miesiąc lub dłużej. Ofiarę przytrzymuje, szybko owija się wokół niej i dusi, miażdżąc jej kości w potwornym uścisku. Samo połykanie ofiary za pomocą rozciągliwych szczęk może trwać do kilkudziesięciu minut lub nawet godzin.

Okres godowy pytona tygrysiego ciemnoskórego przypa-da na wiosnę. Składa od 15 do nawet 100 jaj. Samica owija się wokół nich, poprzez rytmiczne skurcze mięśni podno-si temperaturę ciała do 28-30 st. C i... zamienia się w żywy inkubator. Młode wykluwają się po dwóch miesiącach. Na początku mierzą 50 cm długości. Pełne rozmiary osiągają zależnie od częstotliwości posiłków.

We wrocławskim zoo oddawna mieszka para pytonów. Trzymane są w gadziarni na ekspozycji. Mają ogrzewane od dołu terrarium, wygrzewa-ją się też pod lampą. Są bar-dzo spokojne. Mają doskonałą pamięć i nigdy nie przegapią obiadu. Karmione są szczurami, myszami i świnkami morski-mi. W tym miesiącu dołączył do nich słynny już pyton, znaleziony w krzakach na Psim Po-lu przez mieszkańców osied-la. Obecnie znajduje się jeszcze na zapleczu. Musi trochę ochłonąć po niedawnych drastycznych przejściach związanych z pochwyceniem go i zawiezieniem do ogrodu. Przy łapaniu pytonów, z uwagi na ich olbrzymią siłę, obowiązuje ważna zasada: na każdy metr węża musi przypadać jeden dorosły mężczyzna.

Not. Arkadiusz Gołka

Więcej ciekawostek o zwierzętach z naszego ZOO znajdziesz w serwisie WROCŁAWSKIE ZOO

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto