Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rada miejska uchwaliła ulgę dla jeleniogórzan

RS
Jeleniogórzanie będą mogli przekształcić prawo wieczystego użytkowania zabudowanych nieruchomości we własność z 99-procentową bonifikatą. Rada miejska przyjęła jednogłośnie uchwałę uprawniającą do przyznania obniżki.

Obecne przepisy pozwalają na przyznanie 90-procentowej ulgi. Będą one jednak obowiązywały tylko do 9 sierpnia tego roku, ponieważ Trybunał Konstytucyjny uchylił ustawę umożliwiającą obniżenie opłaty. Grupa jeleniogórskich radnych wystąpiła z inicjatywą własnej regulacji w tej sprawie. Bez niej mieszkańcy musieliby ponosić pełną odpłatność. Jej wysokość jest ustalana na podstawie wartości nieruchomości, którą wycenia rzeczoznawca.

Uchwałę w sprawie bonifikat przygotowywał także prezydent Jeleniej Góry. W jego projekcie przewidziano jednak niższą, 90-procentową ulgę. Rada miejska postanowiła, że właścicielem nieruchomości będzie można stać się po opłaceniu 1 proc. opłaty. Urzędnicy miejscy szacują, że będzie to kosztować budżet około pół miliona złotych.

Przekształcanie prawa wieczystego użytkowania w prawo własności jest korzystne dla mieszkańców, bo jako właściciele nie muszą już ponosić opłat wynikających z wieczystej dzierżawy. Te mogą gwałtownie wrastać, nawet o 40-krotnie. Tak dwa lata temu podniesiono stawki w Szklarskiej Porębie (patrz). To wynik zaniedbań urzędników sprzed lat. Gminy powinny co 2-3 lata aktualizować wyceny nieruchomości i na tej podstawie dokonywać korekt wysokości opłat. Tymczasem zdarza się, że nie robiono tego od 20-30 lat. Prezydent Marcin Zawiła przyznaje, że w Jeleniej Górze też są takie rejony.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jeleniagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto