Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ratyń: Tak tu było

red
W miejscu, gdzie dziś znajduje się osiedle Ratyń, już we wczesnym średniowieczu istniała osada. Ratyń pierwszy raz pojawił się w oficjalnym dokumencie w 1324 roku jako majątek rycerski ze sporą ilością ziemi, ...

W miejscu, gdzie dziś znajduje się osiedle Ratyń, już we wczesnym średniowieczu istniała osada.
Ratyń pierwszy raz pojawił się w oficjalnym dokumencie w 1324 roku jako majątek rycerski ze sporą ilością ziemi, folwarkiem i dworem. Fragmenty średniowiecznego grodziska do dziś można zobaczyć nad rzeką Bystrzycą. Później majątek należał do szlachty i patrycjuszy wrocławskich - m.in. znanego rodu Uthmanów. Oprócz Ratynia obejmował też kolonię Pustki.

W dokumentach z 1795 roku czytamy, że we wsi znajdowały się: folwark, karczma, młyn i 39 domów mieszkalnych. Od tego czasu domostw i ludności cały czas przybywało. W połowie XIX wieku były już 54 domy i prawie 400 mieszkańców, a do momentu wybuchu pierwszej wojny światowej (1914 rok) ta liczba podwoiła się i sięgnęła ponad 850 osób.

Do 1928 roku niemiecki Ratheyn funkcjonował jako wieś położona wzdłuż głównej ul. Gromadzkiej. Po tym roku została oficjalnie włączona w granice administracyjne Wrocławia. Od tego czasu osiedle funkcjonowało pod niemiecką nazwą Rathen. Trzy lata po zakończeniu drugiej wojny światowej osiedle nazywało się Rataje. Od 1948 nazwa brzmi Ratyn lub częściej Ratyń.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto