Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Region jeleniogórski: Wyniki wyborów

Mariusz Junik
Poseł Marcin Zawiła z PO zyskał w pierwszej turze największe poparcie mieszkańców
Poseł Marcin Zawiła z PO zyskał w pierwszej turze największe poparcie mieszkańców Fot. Marcin Oliva Soto
Jeleniogórzanie będą mieli za dwa tygodnie nie lada dylemat. Kogo wybrać prezydentem miasta: czy obecnego, Marka Obrębalskiego, czy posła Marcina Zawiłę. Obaj przeszli do drugiej tury wyborów, która odbędzie się w niedzielę, 5 grudnia.

[mp]Mieszkańcy znowu pójdą głosować. Dostaną już jednak tylko jedną, małą kartę do głosowania, z dwoma nazwiskami. Nie będą musieli w dogrywce wybierać radnych. Tych już znamy.

W jeleniogórskiej radzie miejskiej najwięcej głosów zdobyli kandydaci PO - 33 proc. Przekłada się to na 9 lub 10 mandatów (do wczorajszego popołudnia niepewny był podział jednego mandatu). Dużą liczbę radnych będzie miało SLD - 5, bo zdobyło ponad 20 proc. głosów. Na trzecim miejscu uplasował się PiS z 15-procentowym poparciem, co przekłada się na 4 mandaty. Trzy mandaty uzyskał komitet "Razem dla Jeleniej Góry" (12 proc. głosów), a jeden Wspólne Miasto (10 proc. głosów).

Radnych nie będą mieć: PSL (3 proc.) i Wspólnota Jeleniogórska (3 proc.). Przegranym może się czuć również Robert Prystrom, który przepadł w wyborach na prezydenta Jeleniej Góry (16 proc.) i nie dostał się do rady miejskiej.

Marek Obrębalski zdobył ponad 3000 głosów w wyborach do sejmiku dolnośląskiego i z nieoficjalnych informacji wynika, że zdobył mandat radnego. Jeśli zostanie prezydentem, jego mandat przypadnie kolejnej osobie startującej z listy Rafała Dutkiewicz, czyli Wiktorowi Marconiemu.
W powiecie jeleniogórskim największą niespodzianką jest minimalna przegrana wieloletniego wójta Janowic Wielkich, Jerzego Grygorcewicza. Przegrał z radnym Kamilem Kowalskim dosłownie o włos, o 61 głosów. Bardzo podobnie mieszkańcy głosowali w poprzednich wyborach, jednak wówczas górą był dotychczasowy wójt.

W Karpaczu, w pierwszej turze zwyciężył Bogdan Malinowski, zdobywając 53-procentowe poparcie. W pokonanym polu zostawił Rafała Gerstena (36 proc.) i Władysława Łazanowskiego (10 proc.).

W Szklarskiej Porębie również nie będzie drugiej tury. Pod nieobecność dotychczasowego burmistrza Arkadiusza Wichniaka (nie startował), wybory wygrał w cuglach przewodniczący rady miejskiej - Grzegorz Sokoliński. Poparło go 60 proc. wyborców. 30 proc. głosów zebrał Mirosław Graf, a 7 proc. Benedykt Grzelązka.

W Podgórzynie zdecydowanie zwyciężyła Anna Latto, która uzyskała 75 proc. poparcia. Resztę głosów zebrał jej kontrkandydat Zdzisław Ratajski.

W pozostałych miejscowościach powiatu jeleniogórskiego za 2 tygodnie czeka nas druga tura wyborów. W Piechowicach spotkają się dotychczasowa burmistrz Zofia Grabias-Baranowska ze Stanisławem Ejnikiem.

W Kowarach o fotel burmistrza powalczy Mirosław Górecki (40 proc.) z Jerzym Wrońskim (20 proc.). W Mysłakowicach niecałe 5 proc. zabrakło wójtowi Zdzisławowi Pietrowskiemu, aby wygrać w pierwszej turze. Za dwa tygodnie zmierzy się z Krzysztofem Korzeniem, który uzyskał 34 proc. poparcia.

Jeszcze mniej, bo 1,5 proc. głosów, zabrakło do reelekcji obecnemu wójtowi Jeżowa Sudeckiego Edwardowi Dudkowi. W drugiej turze powalczy z Anną Konieczyńską, która zebrała 37 proc. głosów.
Najbardziej komfortową sytuację miał wójt Starej Kamienicy Wojciech Poczynek. Nie miał kontrkandydatów, jednak głosowanie musiało się odbyć. Wójta poparło 70 proc. głosujących.
Wybory do rady powiatu jeleniogórskiego wygrali kandydaci SLD (7 mandatów), którzy byli nieznacznie lepsi od PO (5). PiS wziął 4 mandaty, a komitet Razem dla Regionu - 3 (wyniki nieoficjalne). Kandydaci pozostałych komitetów musieli obejść się smakiem.


Rekordziści

W Bolesławcu i Świeradowie-Zdroju obecni włodarze wygrali w cuglach. Piotr Roman, prezydent Bolesławca pokonał siedmiu kandydatów i zdobył ponad 64 - procentowe poparcie. Drugi kandydat na prezydenta Bolesławca Bogusław Nowak zebrał 12,31 procent głosów. Pozostali kandydaci dostali jeszcze mniej głosów.

Roland Marciniak, burmistrz Świeradowa- Zdroju zebrał aż 80,10 procent głosów, co jest jednym z lepszych wyników na Dolnym Śląsku. Rozprawił się ze swoimi dwoma kontrkandydatami. Wojciech Kudera dostał 11 proc., a Zbigniew Szereniuk 8 proc. głosów.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na legnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto