Rekordowy Letni Bieg Piastów

HAK
Stowarzyszenie Letni Bieg Piastów
1370 uczestników - takiej frekwencji na Letnim Biegu Piastów jeszcze nie było! Zwyciężyli Patrycja Bereznowska i Jacek Sobas (ultramaraton na 50 km), Pavel Brydl i Karolina Obstój (półmaraton) oraz Piotr Holly i Elżbieta Kowalewska (11 km).

Szybka, ładna, wymagająca trasa przez Góry Izerskie ze startem i metą na Polanie Jakuszyckiej w Szklarskiej Porębie zachwyciły uczestników Jakuszyckiego Ultramaratonu i Półmaratonu, rozegranych w sobotę (26 sierpnia). Rywalizacji w pięknych okolicznościach przyrody towarzyszył wysoki poziom sportowy. Ultramaraton wygrała aktualna mistrzyni świata Patrycja Bereznowska. W ubiegłym miesiącu w irlandzkim Belfaście zdobyła mistrzostwo świata w biegu 24-godzinnym z najlepszym wynikiem w historii: 258 kilometrów i 339 metrów.

Start w Letnim Biegu Piastów to dla mnie doskonały trening przed Spartathlonem w Grecji - mówiła na mecie. - Trasa świetna: górska, ale szybka, nadająca się nawet dla takich asfaltowych wyjadaczy, jak ja!
Patrycja wygrała z dużą przewagą, podobnie jak Jacek Sobas, który jednak w rywalizacji mężczyzn musiał długo liczyć się z atakiem Roberta Farona. W pewnym momencie Robert był już tuż za Jackiem, ale ten wtedy przyspieszył i uciekł rywalowi.

Na mecie na Jacka Sobasa czekała partnerka życiowa i podopieczna, jeśli chodzi o treningi: Karolina Obstój.
Często tu startuję, uwielbiam te tereny, więc moja radość ze zwycięstwa jest tym bardziej większa - dzieliła się wrażeniami za metą.

Pokonała jeleniogórską rewelację Paulinę Janik, dla której start w LBP był elementem przygotowań do startu na dystansie 64 km podczas Festiwalu Biegowego w Krynicy.

Półmaraton mężczyzn wygrał renomowany Czech Pavel Brydl. W pokonanym polu pozostawił m. in. utytułowanego Piotra Hollego, który przyznał za metą, że w szybszym biegu przeszkodziło mu zatrucie pokarmowe. Holly odbił sobie to niepowodzenie w drugim dniu zawodów (27 sierpnia), gdy pewnie wygrał Jakuszycką Jedenastkę. Wśród pań najlepsza okazała się Elżbieta Kowalewska.

Wśród 201 uczestników ultramaratonu, 414 półmaratonu i 411 jedenastki było wielu debiutantów, jeśli chodzi o bieganie w górach, jak również stałych bywalców zawodów organizowanych przez Stowarzyszenie Bieg Piastów. W gronie tych pierwszy był Jacek Mejer MEZO - znakomity raper i biegacz. Zajął 10 miejsce w półmaratonie, ale musiał się oszczędzać, bo tuż po zakończeniu biegu musiał wskoczyć na scenę, by zaśpiewać dla setek ludzi wypełniających Polanę Jakuszycką. Byli to nie tylko biegacze i ich bliscy, ale wiele innych osób, pragnących ciekawie spędzić czas w pięknym miejscu.

W Letnim Biegu Piastów brało udział także 145 miłośników nordic walking (przeszli rekreacyjnie 11 km), ponadto 107 uczniów przebiegło kilometr w trakcie Wyprawy Zuchów, a 92 przedszkolaków pokonało trasę Biegu Przedszkolaka.

W sumie zanotowano 1370 uczestników, co jest rekordem w pięcioletniej historii zawodów.
Cieszymy się, że tak wiele osób wzięło udział w Letnim Biegu Piastów - podsumowuje dyrektor Biegu Piastów, Kaja Sznajdrowicz. - Byli to nie tylko zawodnicy, ale i ich rodziny. Taki był nasz cel, właśnie dlatego przygotowaliśmy bogaty program towarzyszący. Mamy nadzieję, że wszyscy wrócą do nas za rok!