Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Restauracje na dachu, przepych, pyszne dania, mnóstwo gości. Dawniej w Jeleniej Górze to dopiero były luksusowe hotele! [ZDJĘCIA]

Alina Gierak
W Jeleniej Górze najbardziej luksusowy był Hotel "Trzy góry". Na dachu budynku była restauracja.
W Jeleniej Górze najbardziej luksusowy był Hotel "Trzy góry". Na dachu budynku była restauracja. fotopolska.eu
Gasthofy, czyli zajazdy, w których można było coś zjeść i przenocować, istniały niemal na każdej większej ulicy dawnej Jeleniej Góry (Hirschbergu). Wraz z rozwojem turystyki hotele stawały się coraz bardziej luksusowe. Budowle z restauracjami na dachu, pięknymi salami i wygodnymi pokojami przyciągały turystów. Część z tych obiektów już nie funkcjonuje. Można je jednak zobaczyć na archiwalnych zdjęciach z Jeleniej Góry.

Spis treści

Gasthofy dla każdego

Goście, którzy na przełomie XIX i XX wieku przybywali do Jeleniej Góry, nie mieli kłopotów ze znalezieniem noclegów. W centrum było kilka hoteli, a gasthofy, czyli zajazdy, w których można było coś zjeść i przenocować, istniały niemal przy każdej większej ulicy Hirschbergu.

Wraz z uruchomieniem linii kolejowej, która w 1866 roku połączyła stolicę Karkonoszy z resztą regionu, polepszał się standard noclegów.

Hotel Strauss, Dom Turysty i Hotel Feniks

Wraz z budową dworca w Jeleniej Górze tuż przy torach powstały dwa hotele.

Pierwszy to Hotel Strauss, usytuowany przy Banhofstrasse (ulica Kolejowa, a później 1 Maja).

Hotel Strauss podobny był do innych niemieckich pensjonatów. Tu nie było wygód. Umywalkę zastępowała miska z uzupełnianym przez hotelową służbę dzbanem z zimną wodą. Łazienki i toalety były wspólne.

Hotel wyróżniał się obszerną i oszkloną salą restauracyjną oraz balkonami, skąd goście mogli podziwiać ze wzniesienia panoramę Gór Kaczawskich

Hotel Strauss po 1945 roku nazwano Przemysłowym. Później przejęło go Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze i przez wiele lat działał tu Dom Turysty. Z tamtych lat pamiętają go wycieczki szkolne, które przyjeżdżały do Jeleniej Góry.

Od 13 grudnia 1981 na kilka miesięcy w Domu Turysty zakwaterowano Zmotoryzowane Obwody Milicji Obywatelskiej (ZOMO), służące do pacyfikacji ewentualnych solidarnościowych manifestacji.

Dom Turysty przetrwał do początku lat 90. XX wieku. Potem przejął go prywatny inwestor. Hotel nazwano „Feniks”, odnowiono i funkcjonuje do dzisiaj.

Hotel zum Schwan (Pod Łabędziem) jako biurowiec PKP

Drugi hotel blisko dworca postawiony został w 1890 roku, przy Bolkenheinerstrasse, dzisiejszej ulicy Wincentego Pola.

Hotel pod Łabędziem zachęcał w reklamach do pobytu, oferując ciepłą wodę, ogrzewanie oraz o godziwe ceny. Pokoje na ogół nie miały łazienek. Wspólne były natryski i toalety.

Po wojnie hotel został przeznaczony na mieszkania dla osadników. Później przejęły go Polskie Koleje Państwowe na potrzeby administracji i służby zdrowia kolejnictwa. Dotrwał końca lat 90. minionego wieku.

Życie towarzyskie w Hotelu Bellevue

Turyści mogli w Jeleniej Górze także zatrzymać się w Hotelu Bellevue (z francuskiego – „Piękny widok”). Budynek stał na rogu Banhoffstrasse i Wilhelmstrasse (dzisiejszych 1 Maja i Wojska Polskiego).

Jak widać na starych zdjęciach, stanowił on ważne miejsce w życiu towarzyskim ówczesnej Jeleniej Góry. Był tu przystanek dorożek, wyszynk i restauracja. Po wojnie w hotelu utworzono mieszkania dla uchodźców z Grecji. Miało tam siedzibę Towarzystwo Greków w Polsce i inne organizacje.

Dziś po Bellevue jest pustka Budynek wyburzono na początku naszego stulecia.

W Hotelu Zum Brauen Hirschen („Pod brązowym jeleniem”) piękne widoki

Hotel Zum Brauen Hirschen („Pod brązowym jeleniem”) zachwycał drewnianą nadbudówką i artystycznie rzeźbionymi detalami.

Do dyspozycji gości z trzeciego piętra były balkony, z których rozciągał się widok na sąsiedni kościół garnizonowy, Dom Pastora i wzniesienia Gór Kaczawskich. W hotelu działa także restauracja z dodatkową salą przeznaczoną na okazyjne uroczystości.

Po wojnie działał tu Hotel Francuski. Potem w jego wnętrzach urządzono biura i siedziby instytucji. Dzisiaj jest to siedziba Jeleniogórskiego Centrum Kultury. Na parterze uchowała się restauracja, serwująca kuchnię polską.

Hotel Drei Berge („Trzy góry”) - przedwojenny szyk i elegancja

Placówka powstała na przełomie wieków XIX i XX i była stopniowo i systematycznie rozwijana i rozbudowywana. To największy i najbardziej okazały, elegancki hotel przedwojennej Jeleniej Góry.

Zajmował trzy potężne kamienice przy Banhofstrasse (dziś 1 Maja) oraz oficyny sięgające aż do Horst-Wesselstrasse (Armii Krajowej).

Turystom i mieszkańcom znana dobrze była restauracja ze stałą orkiestrą i okresowym programem kabaretowym. W hotelu działały sklepy różnej branży, kawiarnie, kasyno gry.

Magnesem dla przybyszów były ogrody dachowe z muszlą koncertową, tarasami, stolikami i leżakami dla chętnych na słoneczną kąpiel w samym sercu Hirschbergu.

Ten hotel, choć w znacznie okrojonej formie istnieje do dziś pod nazwą „Europa”.

Pokoje w rynku i na peryferiach

W Hirschbergu można było znaleźć nocleg także w kamieniczkach przy Markcie, dziś zwanym placem Ratuszowym. Większość z nich miała tam charakter usługowy – mniejszość: mieszkalny.

Po przebudowie placu Ratuszowego w latach 60-tych, na hotele na piętrach kamienic miejsca zabrakło.

Kliknijcie w galerię i obejrzyjcie zdjęcia dawnych hoteli w Jeleniej Górze.

Czytaj także

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Debata prezydencka o Gdyni. Aleksandra Kosiorek versus Tadeusz Szemiot

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jeleniagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto