Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rozciąganie, pływanie i bieganie opóźniają rozwój demencji. Nie tylko ćwiczenia aerobowe skutecznie spowalniają łagodne zaburzenia poznawcze

OPRAC.:
Marta Siesicka-Osiak
Marta Siesicka-Osiak
Dla osiągniecia najlepszych efektów wszystkie ćwiczenia seniorów, w tym trening aerobowy, powinny odbywać się pod okiem instruktora.
Dla osiągniecia najlepszych efektów wszystkie ćwiczenia seniorów, w tym trening aerobowy, powinny odbywać się pod okiem instruktora. rido/123RF
– Seniorzy narażeni na demencję mogą spowolnić jej rozwój poprzez regularną aktywność fizyczną – poinformowali naukowcy ze Szkoły Medycznej Wake Forest w Karolinie Północnej. Ich wnioski zostały zaprezentowane podczas tegorocznej konferencji Stowarzyszenia Alzheimera (AA) w San Diego.

Trening aerobowy i ćwiczenia równowagi są równie skuteczne w opóźnianiu łagodnych zaburzeń poznawczych

Do badań nad wpływem aktywności na ryzyko rozwoju demencji rekrutowano 296 seniorów, którzy prowadzili siedzący tryb życia i mieli problemy z pamięcią.

Uczestników podzielono na dwie grupy:

  • pierwsza grupa regularnie wykonywała ćwiczenia aerobowe o umiarkowanej lub dużej intensywności,
  • osoby z drugiej grupy robiły ćwiczenia rozciągające oraz na równowagę.

U wszystkich uczestników zdiagnozowano łagodne zaburzenia kognitywne, tj. pogorszenie funkcji poznawczych związane ze starzeniem się, jednak nie oznaczające jeszcze demencji.

Seniorzy ćwiczyli przez cztery dni w tygodniu po co najmniej 30 minut (dwa dni z instruktorem, a dwa samodzielnie). Testy funkcji poznawczych przeprowadzano na początku programu, a następnie po upływie sześciu i dwunastu miesięcy.

Okazało się, że zdolności poznawcze w obu ćwiczących grupach nie uległy pogorszeniu w ciągu 12 miesięcy obserwacji. Tymczasem w innych pracach wykazano, że u osób w tym samym wieku z łagodnymi zaburzeniami poznawczymi, które prowadziły siedzący tryb życia, na przestrzeni roku następowało wyraźne pogorszenie sprawności umysłowej.

– Oczekiwaliśmy, że większe działanie ochronne będą miały intensywniejsze ćwiczenia aerobowe. Okazuje się jednak, że także znacznie mniej wymagające ćwiczenia przynoszą podobne rezultaty, co wskazuje, że pozytywny efekt mogą osiągnąć także mniej sprawni fizycznie seniorzy. Bardzo istotne jest jednak to, aby treningi były wykonywane pod okiem trenera lub kogoś zapewniającego interakcję – komentuje autorka analizy dr Laura Baker.

Czym są ćwiczenia aerobowe?

Ćwiczenia aerobowe, nazywane tlenowymi, to aktywność fizyczna o niskiej lub średniej intensywności, podczas której tętno nie powinno przekraczać 70 proc. indywidualnego tętna maksymalnego danej osoby. Celem treningu jest poprawienie sprawności fizycznej przez zwiększoną wymianą tlenową. Wpływa on korzytsnie na układ oddechowy i naczyniowo-krążeniowy oraz na masę i wygląd ciała.

Do popularyzacji terminu treningu aerobowego przyczynił się dr Kenneth H. Cooper, który w latach 60. ubiegłego wieku prowadził badania nad efektem treningów fizycznych. Do ćwiczeń tlenowych zalicza się aktywności takie jak:

  • pływanie
  • jazda na rowerze,
  • bieganie i spacery,
  • taniec.

Zaleca się, aby wykonywać ćwiczenia aerobowe przynajmniej pięć razy w tygodniu po 30 minut.

(PAP) koc/ zan /mso

Wsparcie dla osób starszych

Dodaj firmę
Logo firmy Narodowy Fundusz Zdrowia Centrala
Warszawa, ul. Rakowiecka 26/30
Autopromocja

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na jeleniagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto