Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rusza remont tunelu kolejowego w Trzcińsku. Będą utrudnienia dla podróżujących w Karkonosze. Trzeba będzie przesiąść się do busów

Alina Gierak
Alina Gierak
Tunel kolejowy na trasie Wrocław — Jelenia Góra ma ponad 100 lat. Na jego remont była już najwyższa pora
Tunel kolejowy na trasie Wrocław — Jelenia Góra ma ponad 100 lat. Na jego remont była już najwyższa pora Wikipedia
To już ostatnie chwile, kiedy z Wrocławia dojedziemy pociągiem do Jeleniej Góry i Szklarskiej Poręby sprawnie i bez utrudnień. Od 12 marca 2023 roku na tej trasie pojawią się uciążliwości. Dlaczego? PKP PLK rozpocznie remont tunelu kolejowego między Trzcińskiem a Wojanowem. To oznacza, że podróżni pociągiem dotrą tylko do Janowic Wielkich. Potem przesiądą się do busów i dojadą nimi do Jeleniej Góry. Nowe zasady są już ujęte w rozkładzie jazdy.

Spis treści

Podczas remontu pociągi nie pojadą przez tunel w Trzcińsku

PKP PLK, planując w ubiegłym roku remont tunelu kolejowego na trasie Wrocław-Jelenia Góra, zakładało, że ruch pociągów nie zostanie zamknięty. Miała to zapewnić nowoczesna technologi robót, nazwana „tunel w tunelu” i zastosowanie maszyny typu TEM, używanej do drążenia tuneli w Alpach. Przejezdności linii domagali się także samorządowcy z regionu jeleniogórskiego, którzy obawiali się, że trudności w podróży, zniechęcą turystów do odwiedzin Karkonoszy.

W rozkładzie jazdy PKP busy do Janowic Wielkich są uwzględnione od 12 marca 2023 roku.
W rozkładzie jazdy PKP busy do Janowic Wielkich są uwzględnione od 12 marca 2023 roku. Print screen rozkład PKP

Niestety, nie udało się tak zorganizować prac. Ruch pociągu w tunelu zostanie jednak wstrzymany. PKP PLK wprowadzi na trasie do i z Janowic Wielkich komunikację zastępczą. Taka organizacja ruchu jest już ujęta w rozkładzie jazdy od 12 marca 2023 roku. Podróż wydłuży się o pół godziny.

Jak długo pociągi nie będą jeździć przez tunel w Trzcińsku?

Jednym z głównych założeń organizacyjnych — przy realizacji szerokiego zakresu prac wewnątrz tunelu — jest zachowanie przejezdność linii. Przewidziano wykorzystanie trakcji elektrycznej lub spalinowej. Do niezbędnego minimum - 42 dni, ograniczone będzie zamknięcie ruchu — wyjaśniał Mirosław Siemieniec, rzecznik prasowy PKP PLK.

Jeśli prace będą przebiegać zgodnie z planem, to w wakacje nie powinno już być na tej trasie komunikacji zastępczej.

Roboty obejmą odnowienie blisko 300 m tunelu. Wewnątrz obiektu rozebrana zostanie kamienna obudowa, którą zastąpi mocniejsza i bardziej wytrzymała żelbetowa konstrukcja. Renowacja obejmie ściany oporowe i odwodnienie. Wymienione zostaną tory i sieć trakcyjna.

Do prac w tunelu zostanie maszyna typu TEM w technologii robót „tunel w tunelu”. Maszyna umożliwia skucie materiału skalnego i poszerzenie tunelu do wymaganych wymiarów oraz nałożenie betonu na ściany. Obudowa maszyny tworzy wolną przestrzeń do bezpiecznego przejazdu pociągów bez zabudowy dodatkowych osłon toru.

Po remoncie tunelu w Trzcińsku szybciej dotrzemy w Karkonosze

Najważniejsze dla podróżnych jest, że po zakończeniu remontu tunelu w Trzcińsku, możliwe będą, nierealizowane obecnie, równoczesne przejazdy składów po obu torach. Obecnie komora tunelu jest zbyt wolna, by pociągi mogły się mijać.

Zostanie wzmocniona obudowa tunelu. Będzie także poszerzony, by można było poprowadzić drugi tor.
Zostanie wzmocniona obudowa tunelu. Będzie także poszerzony, by można było poprowadzić drugi tor. Wikipedia

Po zakończeniu prac, pociągi będą jeździć pod górą Tunelową z prędkością 120 km/h. Obecnie składy zwalniają tutaj do 20 km/godz.

Ta inwestycja pozwoli na coraz lepsze wykorzystanie kolei dla codziennych i okazjonalnych podróży oraz przewozu towarów, m.in. ładunku z dolnośląskich kopalni kamienia – zapewniał Andrzej Bittel, wiceminister infrastruktury.

Na roboty, które zapewnią dogodniejsze połączenia na ważnej dolnośląskiej trasie, PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. przeznaczyły blisko 85 mln zł (netto). Zadanie „Rewitalizacja tunelu liniowego w km 118,700 wraz z infrastrukturą towarzyszącą”, w ramach projektu „Prace na linii kolejowej nr 274 Wrocław – Zgorzelec na odcinku Wrocław – Jelenia Góra oraz przyległych łącznicach” zrealizuje konsorcjum PORR S.A. i PORR GmbH & Co. KGaA.

Zakończenie prac przewidziane jest w 2024 roku.

Zmiana organizacji ruchu przy dworcu PKP w Jeleniej Górze

Duża liczba autobusów komunikacji zastępczej, które będą dojeżdżać z Jeleniej Góry do Janowic Wielkich, spowoduje zmiany w organizacji ruchu w okolicach jeleniogórskiego dworca PKP.

Od 11 marca 2023 roku wprowadzona zostanie zmiana organizacji ruchu na ulicy 1 Maja w rejonie dworca PKP, polegająca na wyznaczeniu dwóch odcinków postojowych do obsługi ruchu zastępczego Kolei Dolnośląskich. Na odcinku zatoki parkingowej od Hotelu Feniks, ustawiony zostanie znak B-36 (zakaz zatrzymywania) z tabliczką T-24 (usuwanie pojazdów) z wyłączeniem autobusów komunikacji zastępczej. Natomiast po stronie przeciwnej, cała zatoka będzie przystankiem autobusowym przeznaczonym dla komunikacji miejskiej i zastępczej – przekazuje jeleniogórska straż miejska.

Historyczny tunel w Trzcińsku. Jedyny taki na Śląsku

Tunel kolejowy między Trzcińskiem a Wojanowem powstał w II połowie XIX w. Liczący 305 metrów obiekt znajduje się pod wzniesieniem Góry Tunelowej (440 m n.p.m.) na terenie Wzgórz Dziwiszowskich kilkanaście kilometrów od Jeleniej Góry. Obiekt jest ważny w przewozach pasażerskich. Zapewnia także obsługę sudeckich kopalni odkrywkowych.

Tunel rozpoczęto budować w 1865 roku.
Tunel rozpoczęto budować w 1865 roku. Wikipedia

Budowę tunelu rozpoczęto w 1865 roku. Zakończono ją w 1867 r. Na otwarcie tunelu odbyła się huczna uroczystość z orkiestrą, a skalnym korytarzem tłumnie przeszedł pochód z pochodniami. Były to przełomowe lata dla Trzcińska. Po uruchomieniu linii kolejowej i wybudowaniu małej skromnej stacji z przystankami, powstał świetny punkt wypadowy dla turystów w pobliskie Góry Sokole. I tak jest do dzisiaj.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jeleniagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto