Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Sami swoi" z Lubomierza. Miasteczko to prawdziwa mekka filmowa! Zobaczcie, jak dziś wygląda!

Justyna Orlik
Justyna Orlik
Wicia na koniu, posągi Pawlaka i Kargula, zabytkowy kościół i podcienia w rynku. To wszystko można zobaczyć w Lubomierzu, niewielkim miasteczku na Dolnym Śląsku, które najbardziej zasłynęło z serii filmów Sylwestra Chęcińskiego. Jakie inne filmy produkowano w tym miejscu? Jak teraz wygląda miasteczko!

Spis treści

"Sami Swoi" i kadry z Lubomierza

"Sami swoi" to kultowa polska produkcja. Film Chęcińskiego znają dobrze i duzi, i mali, którzy wspólnie zasiadają przed telewizorami, żeby poznać historię Polaków zza Buga, którzy przyjeżdżają po wojnie na zachód. Komedia, mimo że ma już "swoje lata" nadal jest jednym z najchętniej oglądanych przez nas filmów, bo niezmiennie bawi, a dowcip w niej zawarty ma uniwersalny charakter. W role głównym bohaterów wcielają się: Wacław Kowalski (Pawlak) i Władysław Hańcza (Kargul), czyli dwaj sąsiedzi, którzy nieustannie się ze sobą kłócą, ale w sytuacjach kryzysowych potrafią znaleźć nić porozumienia. Reżyserem całej serii przygód Karguli i Pawlaków był Sylwester Chęciński, znany z takich filmów, jak: Wielki Szu i Rozmowy kontrolowane. W filmie wykorzystano kadry, pochodzące z Lubomierza, m.in. w scenie, w której Pawlak jedzie po swojego brata Johna i obaj znajdują się przez chwilę w rynku.

Lubomierz- to prawdziwa kinowa mekka

Daleko na zachodzie to film z 1986 roku, opowiadający o wspólnej przyjaźni i walce żołnierzy radzieckich i francuskich. Akcja filmu rozgrywa się we francuskim miasteczku (Lubomierz). Nie ma mocnych, to druga część opowieści o rodzinie Karguli i Pawlaków, w której także wykorzystano kadry z miasteczka, położonego na Dolnym Śląsku. W 2007 roku kręcono tu kadry do Tajemnicy twierdzy Szyfrów (2007) w reżyserii Adka Drabińskiego. Informacje o tym i innych filmach znajdziecie na specjalnie przygotowanych tabliczkach, które są rozmieszczone w różnych miejscach rynku.

Zabytkowy kościół i plebania. Te miejsca zachwycają

W Lubomierzu warto zwrócił również uwagę na stare rzeźby, przestawiające postaci świętych, a także kościół NMP i św. Maternusa. Obecny wygląd budowla zawdzięcza legnickiemu architektowi (Jan Jakub Scheerhofer). Wzniesiono ją w latach 1727-1730. Na uwagę zasługują też zabytkowa plebania, mury miejskie oraz niewielki cmentarz.

Jak dojechać do filmowego Lubomierza? MAPA

Zobaczcie, jak zmienił się Lubomierz!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Rowerem przez Mierzeję Wiślaną. Od przekopu do granicy w Piaskach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jeleniagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto