Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Schron pod parkiem nową atrakcją turystyczną Wałbrzycha?

Artur Szałkowski
Dostępny fragment schronu przeciwlotniczego pod Parkiem Jana III Sobieskiego w Wałbrzychu
Dostępny fragment schronu przeciwlotniczego pod Parkiem Jana III Sobieskiego w Wałbrzychu Dariusz Gdesz
Schron pod parkiem nową atrakcją turystyczną Wałbrzycha? Jest coraz więcej chętnych do zagospodarowania podziemi. Władze miasta są otwarte na współpracę. Najpierw trzeba sprawdzić w jakim stanie technicznym jest schron.

Schron pod parkiem nową atrakcją turystyczną Wałbrzycha? Potencjał turystyczny Wałbrzycha nie kończy się na zamku Książ i Starej Kopalni. Co pewien czas pojawia się pomysł udrożnienia sztolni przeciwlotniczej, którą Niemcy wydrążyli pod koniec II wojny światowej pod obecnym Parkiem im. Jana III Sobieskiego. Z zachowanych planów niemieckich i relacji świadków wynika, że był to obiekt rozległy i można się było nim przemieszczać pomiędzy dzielnicami Nowe Miasto i Śródmieście. Jeżeli zachował się w dobrym stanie i mógłby zostać przekształcony w obiekt turystyczny, to Wałbrzych zyskałby atrakcję jakiej nie ma nikt w Polsce.

– Zwracały się do mnie ostatnio osoby, które są zainteresowane przekształceniem podziemi w atrakcję turystyczną. Prosiły o informację na jej temat – mówi Grzegorz Zalewski, były wałbrzyski górnik i prezes Stowarzyszenia Górnicza Pamięć. – Kiedy w latach 50. byłem uczniem technikum górniczego, to wloty do sztolni za obecnym Pomnikiem Pamięci Górnictwa Wałbrzyskiego nie były jeszcze zasypane. Na przerwach przebiegaliśmy przez ulicę i wchodziliśmy do ich wnętrza.

Grzegorz Zalewski wyjaśnia, że wyrobisko było w obudowie drewnianej i wchodzili do jego wnętrza na głębokość około 12 metrów. Dalej bali się zapuszczać, bo drewniana zabudowa była spróchniała i obawiali się, że może ulec zawaleniu. Znacznie lepiej podziemny obiekt poznał Bogdan Kowacki, były dyrektor Kopalni Węgla Kamiennego „Victoria” w Wałbrzychu. W latach 1946/1947 będąc 14- 15-letnim chłopcem wielokrotnie wchodził z kolegami do sztolni.

– Było kilka wejść do sztolni, m.in. w okolicach ul. Schmidta, czy za II Liceum Ogólnokształcącym – wyjaśnia Bogdan Kowacki. – Był to typowy schron przeciwlotniczy. Stało w nim wiele drewnianych pryczy do spania, były wnęki przeznaczone do udzielania pomocy medycznej oraz wnęki z wc. Na terenie parku było kilka połączonych ze sztolnią szybów wentylacyjnych. Można było nimi zejść do wnętrza po metalowych drabinkach.

Bogdan Kowacki dodaje, że sztolnia była ogólnodostępna i systematycznie rabowana przez okolicznych mieszkańców. Wynosili z niej głównie drewno na opał. Wcześniej obiekt był przedmiotem zainteresowań żołnierzy radzieckich i funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa. Obecnie dostępny jest tylko niewielki fragment sztolni z wejściem na terenie liceum przy al. Wyzwolenia.

– Jeśli zgłoszą się do nas eksploratorzy, którzy będą w stanie przekształcić sztolnię w atrakcję turystyczną z zachowaniem przede wszystkim środków bezpieczeństwa, to jesteśmy otwarci na współpracę – mówi Roman Szełemej, prezydent Wałbrzycha.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na walbrzych.naszemiasto.pl Nasze Miasto