Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Siedlęcin. Wieża z Lancelotem

RED
Kamienny próg jest tak wytarty, że aż wyżłobiony. Widać, że deptano po nim prawie siedemset lat. Obramowanie drzwi, również z kamienia, jest bardzo niskie - trzeba mocno się schylić, by uniknąć uderzenia w głowę. W środku ciemno i dość wilgotno. Wnętrze średniowiecznej wieży wydaje się lodowate, zwłaszcza, że na dziedzińcu starego folwarku powietrze aż drży od upału.

Gotycki dwór obronny w Siedlęcinie pod Jelenią Górą powstał w połowie XIV wieku. Sto lat później został rozbudowany - podwyższono go o jedno piętro, na którym znalazły się otwory strzelnicze i pokryto pięknym, spadzistym dachem, charakterystycznym dla gotyku. Ze względu na znaczną wysokość (aż 4 kondygnacje) i niewielką powierzchnię, budynek zaczęto nazywać wieżą rycerską. Dostępu do niego broniły mur i fosa, której ślady można jeszcze dziś zobaczyć. Wieża jest budowlą nie tylko piękną ale i tajemniczą. Nie wiadomo dokładnie, kto ją wybudował i kto zamieszkiwał. Przede wszystkim nie wiadomo jednak, kto jest autorem wspaniałych malowideł, zdobiących ściany ogromnej sali na drugim piętrze.

Zobacz przewodnik po całym Dolnym Śląsku

Wchodzącego witają wyłaniające się z cienia dostojne postacie. Królowie, rycerze na koniach, książęta, święci przesuwają się korowodem przed oczyma. Nie mamy pewności, kogo przedstawiają. Freski wyraźnie opowiadają jakąś historię. Czy jest to jakaś legenda, żywot świętego, a może chwalebne czyny przodków właściciela wieży - nie dowiemy się najprawdopodobniej nigdy. Malowidła zostały odkryte pod tynkiem w 1880 roku i od tej pory uczeni starają się dociec ich treści. Przez długi czas dopatrywano się w nich ilustracji legendy o rycerzu Iweinie - jednym z towarzyszy Króla Artura. Uważa się też, że przedstawiają św. Krzysztofa - patrona dobrej śmierci, w otoczeniu żywych i zmarłych oraz bliżej niezidentyfikowane sceny dworskie oraz rycerskie. Jednak najbliżej im do Lancelota z Jeziora.

Zobacz inne dolnośląskie zamki i pałace

To jedne z najcenniejszych fresków na Dolnym Śląsku, nie tylko ze względu na wysoki poziom artystyczny i doskonale oddane realia. Ich wartość podnosi fakt, że znajdują się w budowli świeckiej, w przeciwieństwie do częściej spotykanych malowideł w obiektach sakralnych - kościołach i klasztorach. Choć malowidła znajdują się tylko na drugim piętrze, warto wejść wyżej, bo oprócz pięknych widoków można zobaczyć starą, częściowo jeszcze średniowieczną, więźbę dachową. A to dzisiaj naprawdę rzadkość.

Blisko do zamku: Jelenia Góra (6 km), Rybnica (4 km), Wleń (15 km).

Wieża w Siedlęcinie: znajduje się w centrum wsi oddalonej 5 km od Jeleniej Góry (w kierunku północno-zachodnim). Wstęp codziennie od 10.00 do 18.00 (w sezonie zimowym/listopad - kwiecień - od 10.00 do 16.00). Bilet kosztuje 5 złotych (ulgowy - 3 PLN).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Rowerem przez Mierzeję Wiślaną. Od przekopu do granicy w Piaskach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto