Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Skopiec w Górach Kaczawskich nie jest wysoką górą. Widoki po drodze są cudne. Spotkacie turystów niosących stare buty. Dlaczego?

Alina Gierak
Alina Gierak
W drodze na Skopiec spotkacie rzeźbę „Into the Blue” autorstwa  Magdaleny Osak. Rzeźba stoi tu od 2013 roku i jest symbolem  tego miejsca
W drodze na Skopiec spotkacie rzeźbę „Into the Blue” autorstwa Magdaleny Osak. Rzeźba stoi tu od 2013 roku i jest symbolem tego miejsca Alina Gierak/Polskapress
Jeszcze kilka lat temu Skopiec w Górach Kaczawskich uważany był za najwyższy szczyt tego pasma i z wysokością 724 m trafił na listę Korony Gór Polskich. Po dokładniejszych pomiarach okazało się, że ma zaledwie 719 metrów i wyższe są od niego sąsiednie Baraniec i Folwarczna. Te trzy szczyty możecie zdobyć podczas jednej wycieczki. Z Jeleniej Góry to rzut beretem. Idealna wyprawa na szybki i łatwy wypad z domu. Po drodze spotkacie niezwykłą rzeźbę...

Spis treści

Rzeźba z butami w drodze na Skopiec

Turyści z Polski przyjeżdżają zdobyć Skopiec, by mieć komplet szczytów Korony Gór Polski. Jeleniogórzanie lubią tu wpadać częściej, bo widoki po drodze są cudowne. Widać jak na dłoni Karkonosze i Góry Kaczawskie.

Atrakcją dodatkową jest słynne drzewo z obwieszonymi butami. Rzeźba, autorstwa Magdaleny Osak z 2013 r. wykonana została na zeschłej czereśni. Nazwano ją Into the Blue. Z biegiem czasu butów przybywa, bowiem niektórzy turyści dowieszają swoje stare obuwie. Rzeźba stała się symbolem drogi na Skopiec i każdy robi sobie przy niej zdjęcie.

Skopiec, Baraniec i Folwarczna

Skopiec schowany jest schowany głęboko w lesie, pośród młodnika świerkowego. Znajduje się poza szlakiem, ale dojście do niego jest dobrze oznaczone i na pewno traficie. Aby podziwiać panoramę gór, warto przejść kawałek dalej.

Niebieski szlak zaprowadzi was do wzniesienia z masztem telekomunikacyjnym – to Baraniec (720 m n.p.m).
Roztaczają się stąd ładne widoki.

Oba szczyty są łatwe do zdobycia i na pewno zostanie wam sił, by powrócić na polanę z rzeźbą z butami i wyruszyć w przeciwną stroną na Folwarczną, zwaną też Maślakiem (724 m n.p.m.)

Masyw Folwarcznej zbudowany jest ze skał staropaleozoicznych – zieleńców, diabazów i łupków zieleńcowych. Na północnym zboczu masywu znajduje się rezerwat przyrody “Buczyna Storczykowa na Białych Skałach” z Jaskinią Walońską. Na południowym zboczu można podziwiać widok na Kotlinę Jeleniogórską i Karkonosze.
Na kamieniach przy Folwarcznej turyści często urządzają sobie pikniki.

Jak dojechać do Skopca i Folwarcznej?

Z Jeleniej Góry dojdziecie samochodem w 10-15 minut. Kierujecie się do Komarna i w górę przez wieś na Przełęcz Komarnicką. Auto zostawiacie na niewielkim parkingu i dalej idźcie zgodnie z drogowskazami na Skopiec.
Zajmie wam to koło 30 minut.

Mało wyczerpująca wędrówka na Skopiec sprawia, że ma się niedosyt. W związku z tym warto połączyć ją ze zwiedzaniem okolicy. Co zobaczyć?

  • Wieża widokowa na Dłużku
  • Wieża widokowa w Podgórkach
  • Okole

Czytaj także

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na jeleniagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto