Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Śmiertelny wypadek na Śnieżce przypomniał, jak niebezpieczne potrafią być Karkonosze. 5 przykazań dla wędrujących zimą turystów

Alina Gierak
Alina Gierak
Szlaki  w Karkonoszach zimą bardzo często to jedno wielkie lodowisko. Nawet w rakach na butach ciężko jest wędrować
Szlaki w Karkonoszach zimą bardzo często to jedno wielkie lodowisko. Nawet w rakach na butach ciężko jest wędrować Karkonoski Park Narodowy
Wczorajszy (30.01) tragiczny wypadek na Śnieżce w smutnych okolicznościach przypomniał o tym, jak groźne potrafią być Karkonosze. Choć wydaje się, że szlaki są łatwe, a wysokości nie za duże, to w zimowych warunkach, mogą stwarzać niebezpieczeństwo dla turystów. Rośnie ono w czasie ferii, gdy do Karpacza przyjeżdżają weekendowi turyści. Sprawdź, jak wędrować w Karkonoszach, by było bezpiecznie i miło. Dowiedz się, jak się przygotować do zimowej wycieczki w Karkonosze.

Zimowe Karkonosze to wyzwanie dla turystów

Zimowe wędrówki w Karkonoszach są szczególnie urokliwe. Fantastyczne krajobrazy, rzeźby ze śniegu i lodu, czyste powietrze, ośnieżone drzewa - to przyciąga jak magnes.

Przeczytajcie tutaj o tragicznym wypadku na Śnieżce, w którym zginęło dwóch turystów

W czasie zimowych ferii na Śnieżkę i Szrenicę ciągną setki turystów. Wielu z nich przyjechało z nizin, nie znają specyfiki Karkonoszy.

Dają się zwieść ładnej pogodzie na nizinach. Wsiadają do kolei linowej w wiosennych warunkach, gdy w Karpaczu nie ma śniegu i jest + 7 stopni), a po kilkunastu minutach lądują w prawdziwie arktycznych warunkach. Czasami są one tak trudne, że nawet w rakach na butach ciężko jest wędrować. Turysta w sportowych butach nie ma szans na oblodzonych szlakach.

Jeśli nie zadbamy odpowiednio o nasze przygotowanie lub wejdziemy na szlak, którym poruszanie się może stwarzać zagrożenie, wyprawa może zakończyć się tragicznie.

Co od wieków przyciąga turystów na Śnieżkę? Czytaj tutaj

Jak przygotować się do zimowej wycieczki w Karkonosze? 5 przykazań dla turystów

  • Sprawdź prognozę pogody i listę zamkniętych szlaków
    Przed wejściem na szlak koniecznie należy sprawdzić prognozę pogody. Dzięki temu będziemy wiedzieć, na co się szykować i jaki strój ubrać.

    Aktualną pogodę w Karkonoszach znajdziecie na stronie GOPR. Szukajcie jej TUTAJ

    Karkonoski Park Narodowy zamyka na zimę niektóre odcinki szlaków. Publikuje ich listę TUTAJ

    Przygotujcie sobie na tej podstawie marszrutę. Niech was nie skusi iść na skróty i schodzić z wyznaczonej trasy. Zimowy przebieg szlaku wyznaczają tyczki

  • Ekwipunek i przygotowanie
    Grań Karkonoszy to jedno z najbardziej wietrznych miejsc w Polsce, będące także jednym z najchłodniejszych. Ubranie powinno być nieprzemakalne, chroniące przed wiatrem . Modny zimowy sztuczny kożuszek nie nadaje się na wycieczki w góry. Sprawdza się metoda ubierania "na cebulę", czyli warstwowo. Dzięki temu w każdym momencie będziemy mogli regulować poziom ciepłoty.

    Na karkonoskich szlakach w okresie zimowym jest ślisko. Wiatr robi swoją, tworząc często lodową warstwę na trasach. Odpowiednie obuwie górskie trzymające kostkę to bardzo ważna część naszego przygotowania, a i czasem one są niewystarczające.

    Raczki i kije powinny znaleźć się w naszym ekwipunku. Przydadzą się także google, latarka - czołówka, powerbank.

    Schroniska górskie są otwarte, warto jednak w plecaku mieć jakiś prowiant i ciepłą herbatę, aby móc na szlaku dodać sobie energii.

  • Zadbaj o kondycję
    Kto regularnie spaceruje, spędza aktywnie czas, powinien dobrze znieść trudy wycieczki. Zimą w Karkonoszach mogą czekać was prawdziwe wyzwania. Po dużych opadach śniegu szlaki bywają nieprzetarte i ich pokonanie pochłania więcej energii. Podobnie zresztą wobec większego oblodzenia - pracują wtedy mocniej inne partie mięśni, dochodzi do tego ponadprzeciętne skupienie. Jeśli ni czujecie się na siłach, po prostu zrezygnujcie. Nie musicie zdobywać Śnieżki za wszelką cenę.

  • Zaplanuj starannie wycieczkę

    Czasy przejścia szlaków, podane na mapach turystycznych i drogowskazach zazwyczaj dotyczą lata. Wędrówka przez śnieg czy błoto pośniegowe jest wolniejsza. Czas przejścia może się znacznie wydłużyć. W górach ciemno robi się jeszcze szybciej, gdyż słońce chowa się za grzbietami. Jeśli w trakcie wędrówki podejście pod górę sprawia Ci trudność, bo ślizgasz się lub grzęźniesz w śniegu, na zejściu będzie jeszcze trudniej. Na bieżąco kalkuluj czas i dystans, a w razie potrzeby wycofaj się.

  • Wgraj w telefon numer alarmowy GOPR
    Numer alarmowy telefonu GOPR przyda się, by wezwać pomoc dla siebie lub kogoś, kto zasłabł lub uległ wypadkowi na szlaku.

    Zapiszcie w telefonie te numery 985 lub 601 100 300

    Można także wgrać aplikację NA RATUNEK. Pozwoli ona szybko zlokalizować wasze położenie.
    Znajdziesz ją TUTAJ

Czytaj także

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na jeleniagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto