Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Stargardzcy policjanci uczą, jak być bezpiecznym w święta

Emila Chanczewska
sxc.hu
Przedświąteczny ruch, pora wzmożonych zakupów, pośpiech i roztargnienie, podróżowanie zatłoczonymi autobusami i tramwajami - to wszystko sprzyja popełnianiu przestępstw. W przedświątecznej gorączce zapominamy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, do których zawsze należy się stosować.

INFORMACJA Z KPP STARGARD:

Okres przedświąteczny to również pora wzmożonego ruchu na dworcach i w pociągach. W tym czasie więcej osób niż zwykle wybiera się w długą podróż. Nierzadko pozostawiamy nasze mieszkania na kilka dni bez opieki. Dlatego musimy je właściwie zabezpieczyć. Oprócz zagrożeń spowodowanych wzmożonym ruchem, święta niosą ze sobą wiele innych niebezpieczeństw, na które warto zwrócić uwagę.

Aby zbliżające się Święta Bożego Narodzenia i Nowego Roku były nie tylko radosne, ale też spokojne - bądźmy czujni! Oto kilka rad, które mogą być pomocne w niebezpiecznych sytuacjach.

W przedświątecznym zamieszaniu znacznie łatwiej o chwilę nieuwagi. Warto o tym pamiętać i w najbliższych dniach zachować szczególną czujność, aby nie zostać na święta z pustymi kieszeniami, dlatego też:
-W miejscach niebezpiecznych trzymaj swoją torebkę z przodu, zamkiem do siebie.
- Nie trzymaj pieniędzy w jednym miejscu, rozdziel je i umieść w różnych miejscach.
- Klucze do mieszkania noś w innym miejscu niż dokumenty z adresem, – jeżeli złodziej zdobędzie taki komplet może okraść Twoje mieszkanie zanim zdążysz zareagować.
- Jeśli masz przy sobie większą ilość pieniędzy – unikaj zatłoczonych miejsc. Lepiej poczekać kilka minut na następny autobus, niż zostać okradzionym.
- Nie trzymaj portfela i dokumentów w tylnych kieszeniach spodni, zewnętrznych kieszeniach kurtki, w bocznych kieszeniach toreb.
- Płacąc za zakupy nie pokazuj całej zawartości portfela, najlepiej mieć wcześniej odliczoną kwotę pieniędzy.
- Podczas mierzenia garderoby, pakowania sprawunków, płacenia w sklepie nie odstawiaj torebki na podłogę lub ladę – złodziejowi wystarczy nawet taki krótki moment.
- Zwracaj uwagę na tzw. „sztuczny tłok” i zamieszanie wokół Ciebie w sklepie, autobusie czy hali targowej.
- Zwiększ czujność, jeśli na przystanku autobusowym zauważysz grupę młodych ludzi z reklamówkami lub odzieżą przewieszona przez rękę. Służy to do maskowania momentu penetracji, być może właśnie Twoich kieszeni.
- Na ulicy unikaj korzystania z wszelkich podejrzanych usług jak np., wróżenie, gry hazardowe, okazyjne możliwości zakupu itp.

Okres poprzedzający Święta Bożego Narodzenia i Nowego Roku, to czas, kiedy wielu z nas wybiera się w odwiedziny do swoich bliskich, aby podróż minęła bezpiecznie należy zadbać o własne bezpieczeństwo.

Oto kilka rad, które mogą być pomocne w podróży:

- Nigdy nie pozostawiaj w aucie wartościowych rzeczy – nawet, jeśli wychodzisz tylko na chwilę, a okolica wydaje Ci się spokojna – możesz się pomylić.

- Sprawdź, czy zamknąłeś drzwi, bagażnik i okna. Nie daj szansy złodziejowi.
- Jeżeli po wyjściu z samochodu chcesz coś schować do bagażnika, zrób to wcześniej – nie po zaparkowaniu pojazdu! Możesz być obserwowany przez potencjalnych złodziei.

- Kiedy w miejscu, gdzie parkujesz stoją obce osoby, wyłączając radio nie chowaj go do schowka ani pod fotel – zabierz je ze sobą, – po co kusić los?

- Wysiadając z samochodu nie trzymaj pod ręką saszetki z dokumentami lub pieniędzmi – możesz je stracić.

- Będąc już u celu podróży, trzeba pamiętać o właściwym zabezpieczeniu samochodu i jeśli jest to możliwe, pozostawić go na parkingu strzeżonym lub w garażu zaufanej osoby.

- Nie „chwal" się, ile wieziesz pieniędzy.

- Nie przyjmuj poczęstunków od nieznajomych.

- Staraj się nie jechać w pustym przedziale.

- Na dworcach i korytarzach pociągów unikaj tzw. „sztucznego tłoku".

- Uważnie obserwuj osoby, które na długich trasach podróżują bez bagażu.

- Nie spożywaj alkoholu podczas podróży.

- Nie zostawiaj bagażu pod opieką osób nieznajomych.

Jeżeli w okresie Świąt Bożego Narodzenia planujemy dłuższy wyjazd, dobrze jest poprosić rodzinę, przyjaciół lub sąsiadów o zaopiekowanie się mieszkaniem pod naszą nieobecność. Powinni oni wyjmować listy, zdejmować ulotki reklamowe z klamek, zapalać wieczorem światło itp. Nie od dziś wiadomo, że najskuteczniejszą ochroną przed złodziejami jest dobry i życzliwy sąsiad. To właśnie jego czujne oko bardzo często może zapobiec włamaniu.

Oto kilka rad, które mogą być pomocne, o których powinniśmy pamiętać i stosować w praktyce:

- Wyposaż swoje mieszkanie w skuteczne zamki i zawsze ich używaj.

- W przypadku stwierdzenia awarii zamka natychmiast wymień go na nowy.

- Nie oddawaj kluczy nieznajomym.

- Pamiętaj, że elektronika jest elementem wspomagającym mechaniczne urządzenia zabezpieczające, a nie
odwrotnie.

- Współdziałaj z sąsiadami wzajemnie chroniąc swoje mieszkania.

- Stosuj takie zamki, których używanie nie jest skomplikowane, ale równocześnie gwarantują dużą odporność przed niepowołanym otwarciem.

- Koniecznie ubezpiecz swoje mieszkanie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Drożeją motocykle sprowadzane z Niemiec

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stargard.naszemiasto.pl Nasze Miasto