Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Straszny, nie podoba mi się – mówi Mirosław Hermaszewski o pomniku Rzezi Wołyńskiej

Rafał Święcki
Polskapress
Kolejny honorowy członek Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Pamięci Ofiar Męczeństwa i Ludobójstwa Kresowian, krytykuje projekt pomnika Rzeź Wołyńska, który grupa mieszkańców chce sprowadzić do Jeleniej Góry.

Mirosław Hermaszewski o pomniku Rzezi Wołyńskiej

- Straszny, nie podoba mi się. Dziecko nabite na tryzub. To co się tam wydarzyło, co było także moim udziałem, można inaczej artystycznie wyrazić. Wyrazić tę tragedię, ten holokaust – mówi Mirosław Hermaszewski, w wywiadzie z Magdaleną Rigamonti, który na początku marca ukazał się w Dzienniku Gazecie Prawnej.
Generał nadal podtrzymuje te słowa.
Wcześniej kompozytor Krzesimir Dębski w rozmowie z nami wycofał swoje poparcie dla komitetu budowy pomnika. Dębski zgodził się zostać honorowym członkiem komitetu, ponieważ sądził, że budowę pomnika poprzedzi konkurs na artystyczną wizję monumentu upamiętniającego ludobójstwo Polaków na wschodzie.

- Nikt mnie nie informował, że rzeźba jest gotowa. Okazało się, że jest zbyt drastyczna i niezbyt skromna artystycznie – mówi Krzesimir Dębski. - Pomnik jest pilnie potrzebny, ale powinno chodzić o spokojne uczczenie pamięci, a nie o demonstrację polityczną. Tak poważny temat powinien zostać upamiętniony artystycznie – dodaje kompozytor.

Przedstawiciele Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Pamięci Ofiar Męczeństwa i Ludobójstwa Kresowian zapewniają, że informowali o swych zamiarach honorowych członków. Inicjatorzy budowy deklarują, że generał Mirosław Hermaszewski zgodził się przystąpić do komitetu po rozmowie ze Zbigniewem Ładzińskim, jeleniogórskim radnym, który także bierze udział w jego pracach.

- Potwierdzenie informuje w swej treści m.in. o tym, że pomnik pt. „Rzeź Wołyńska”, autorstwa Andrzeja Pityńskiego jest darem polskich weteranów z Ameryki dla Narodu Polskiego, a w szczególności dla miasta Jeleniej Góry oraz województwa dolnośląskiego i upamiętnia ofiary ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na Polakach oraz innych obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej – informuje Stanisław Kańczukowski, przewodniczący komitetu.

Ideę budowy pomnika popierają m.in. byli prezydenci Jeleniej Góry: Józef Kusiak (SLD) i Marek Obrębalski, oraz były komendant Wyższej Oficerskiej Szkoły Radiotechnicznej w Jeleniej Górze generał Bronisław Peikert.

Jedyny polski kosmonauta, generał Mirosław Hermaszewski urodził się na Wołyniu. Cudem przeżył masakrę wsi Lipniki. Miał wówczas dwa lata. Jego matka, podczas nocnego najazdu banderowców, została ranna w głowę. Uciekając, upuściła owiniętego w koce Mirosława w śnieżną zaspę. Chłopiec przeżył i nad ranem odnalazł go ojciec. Podczas rzezi wołyńskiej Hermaszewski stracił 19 osób z rodziny, w tym ojca.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jeleniagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto