Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Świeradów- Zdrój przyjazny pszczołom! Gmina została nagrodzona! [ZDJĘCIA]

Redakcja
Świeradów-Zdrój został wyróżniony w ramach III edycji inicjatywy „Manifest Gmin Przyjaznych Pszczołom". Podczas uroczystego podsumowania tegorocznej edycji w Warszawie, organizatorzy ogólnopolskiego programu „Z Kujawskim pomagamy pszczołom”, nagrodzili 10 gmin, które zrealizowały najciekawsze i wyróżniające się działania na rzecz poprawy warunków życia owadów zapylających.

Świeradów-Zdrój jest jedną z 269 gmin, które przyłączyły się do tegorocznej edycji „Manifestu Gmin Przyjaznym Pszczołom", który jest częścią realizowanego od dziewięciu lat programu „Z Kujawskim pomagamy pszczołom”. W tym roku, na terenie Centrum Edukacji Ekologicznej NATURA 2000 „Izerska Łąka” w Świeradowie-Zdroju, dzięki środkom pozyskanym z UE, powstał piękny ogród przyjazny pszczołom, z kwiatami, ziołami i sadem oraz łąkami kwietnymi. Dzieci z gminy utworzyły także ogródek ekologiczny z zakątkami, poidełkami i hotelami dla owadów zapylających. Oba ogrody są stale upiększane oraz pielęgnowane. W 2019 r. zasadzono w gminie 1150 roślin zielnych, 10 krzewów i 11 drzew dających pokarm dla pszczół.

Na terenie ogrodu znajduje się także ul edukacyjny, podłączony do kamer, dzięki czemu można podglądać życie pszczół na dużym ekranie w sali kinowo-edukacyjnej Centrum i wysłuchać ciekawostek o tych pożytecznych owadach, a także zdobyć wiedzę, jak o nie dbać. W ośrodku prowadzone są także liczne warsztaty, spotkania i zajęcia terenowe dla dzieci i dorosłych, a od wtorku do soboty w godzinach 10-16 odbywają się prezentacje o pszczołach.

Podczas Dnia Ziemi w 2019 r. gmina Świeradów-Zdrój zorganizowała akcję, w której dzieci z pobliskiej szkoły podstawowej otrzymały 400 szt. sadzonek roślin przyjaznych pszczołom i mogły je samodzielnie zasadzić w ogródkach. 8 sierpnia w gminie odbył się także Wielki Dzień Pszczół, który cieszył się ogromnym zainteresowaniem – w wydarzeniu wzięło udział blisko 400 osób.

- Od dawna uważnie śledzimy działania gmin i cieszy nas, że coraz więcej samorządów angażuje się w poprawę warunków życia owadów zapylających. Co więcej, biorą w nich udział całe społeczności lokalne – od przedszkolaków i uczniów, przez różne organizacje pozarządowe i organizacje pożytku publicznego wspierane przez lokalny samorząd, po grupy mieszkańców z osiedli, dzielnic czy sołectw. Mamy nadzieję, że działania na rzecz ochrony pszczół i osiągane przez gminy sygnatariuszki „Manifestu Gmin Przyjaznych Pszczołom" społeczno-edukacyjne efekty, będą inspiracją dla pozostałych samorządów - komentuje Agnieszka Jastrzębska, Marketing Manager ZT Kruszwica S.A.

Celem „Manifestu Gmin Przyjaznych Pszczołom" jest zwrócenie uwagi na problem spadku liczebności pszczół oraz aktywizacja gmin z całej Polski do podjęcia działań na rzecz ochrony owadów zapylających.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jeleniagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto