Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Świętują urodziny Noblisty i czytają powieść Gerharta Hauptmanna w miejscach z nim związanych. Fajna akcja Książnicy Karkonoskiej

Alina Gierak
Alina Gierak
Noblista przez wiele lat związany był z regionem karkonoskim
Noblista przez wiele lat związany był z regionem karkonoskim Książnica Karkonoska
Książnica Karkonoska w Jeleniej Górze postanowiła przybliżyć czytelnikom twórczość Noblisty związanego z regionem karkonoskim. Zrobiła to w ciekawy sposób. Z okazji 160. urodzin Gerharta Hauptmanna oraz 110. rocznicy przyznania mu literackiej Nagrody Nobla, pracownicy Książnicy czytają fragmentów powieści Gerharta Hauptmanna „Kacerz z Soany”. Można ich posłuchać na FB Książnicy Karkonoskiej.

Spis treści

Noblista z Jagniątkowa

Gerhart Hauptmann urodził się 15 listopada 1862 r. ( zm. 6 czerwca 1946 roku) . Przez wiele lat mieszkał w Jagniątkowie, dzisiejszej dzielnicy Jeleniej Góry.

Tutaj odnalazłem swój dom

– pisał w 1901 r., kiedy zakończył budowę willi w Jagniątkowie. Pozostał w niej nawet po 1945 roku.

Związany był przez długie lata z Karkonoszami i Górami Izerskimi, szczególnie zaś z Jagniątkowem i Szklarską Porębą. Gerhart Hauptmann wraz ze swoim starszym bratem Carlem Hauptmannem wywarli znaczący wpływ na życie artystyczne regionu. Pozostały po nich ich dzieła – wybitne, naturalistyczne dramaty, poezja i powieść.

Dwa muzea hauptmannowskie

Pamięć o dorobku twórczym Gerharta i Carla Hauptmannów podtrzymują obecnie dwa muzea

  • Muzeum Miejskie Dom Gerharta Hauptmanna”w Jagniątkowie, mieszczące się w willi nazwanej „Wiesenstein” (Łąkowy Kamień) , w której od 1901 r. do śmierci mieszkał noblista.
  • „Dom C. i G. Hauptmannów” w Szklarskiej Porebie, mieszczące się w dawnym domu Carla i jemu oraz kolonii artystycznej poświęcone. Trzeba dodać, że Gerhart mieszkał z bratem tylko 4 lata, ale to właśnie tutaj powstały jego największe działa, jak „Tkacze” czy „Hanusia”.

Z okazji 160.urodzin Gerharta i 110. rocznicy przyznania mu literackiej Nagrody Nobla
przygotowaliśmy czytanie fragmentów powieści „Kacerz z Soany”, które będziemy prezentować przez kilka dni na naszym Facebookowym profilu oraz na naszym YouTubowym kanale.

- zapraszają do słuchania bibliotekarze.

Dlaczego Kacerz z Soany?

W tej powieści Gerhart Hauptmann zawarł wszystkie elementy, które tak bardzo charakteryzowały jego twórczość. "Kacerz a Soany", jest jak określił go sam autor „dionizyjskim uzupełnieniem” wcześniej napisanej powieści Szaleniec boży Emanuel Quint. Hauptmann z równą siłą, jeśli nawet nie większą, krytykuje tu konwencję chrześcijaństwa, jednak książka ta jest pieśnią na cześć miłości i utworem zawierających wiele wątków autobiograficznych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na jeleniagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto