Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sympozjum Cieplice: Humanizm a medycyna od 9 do 11 października

Alina Gierak
Sympozjum Cieplice: Porozmawiacie z naukowcami o zachowaniu zdrowia, kupicie książki na ten temat oraz zaopatrzycie się zdrową żywność. Podczas Interdyscyplinarnego Sympozjum Naukowego pt. „Humanizm a medycyna. Artyści dla zdrowia” będzie okazja do ciekawych spotkań. Naukowcy uczczą pamięć prof. Juliana Aleksandrowicza

Sympozjum Cieplice: Szykują się ciekawe imprezy.
9 października młodzież cieplickich szkół średnich (z Liceum im. C. K. Norwida i Liceum Plastycznego) spotka się na warsztatach edukacji ekologicznej „Makrobiotyka a Zdrowie”. Ich prace będzie można oglądać w foyer Teatru Zdrojowego.

W godzinach południowych rozpoczną się dwa „Kiermasze Zdrowia”. Pierwszy, organizowany przez Książnicę Karkonoską, będzie promował książki poświęcone zdrowiu i walorom turystycznym Karkonoszy. Na straganach drugiego znajdziemy „zdrową żywność” i inne zdrowe produkty naszego regionu.

10 października w Teatrze Zdrojowym od godziny 10 rozpoczną się obrady sympozjum. Usłyszymy wystąpienia najwybitniejszych polskich naukowców zajmujących się zdrowiem. Lekarzy, filozofów, waleologów i artystów, m. in. prof. Marię Szyszkowską, prof. Ełłę Bulicz, prof. Igora Murawowa, prof. Aleksandra Skotnickiego.

Odbędzie się też wieczór wspomnień poświęcony prof. Julianowi Aleksandrowiczowi, wielkiemu humaniście i lekarzowi, którego 105. rocznicę urodzin i 25. rocznicę śmierci obchodzimy w tym roku. Wysłuchamy wspomnień przyjaciół, uczniów i pacjentów Wielkiego Aleksandrowicza. Na scenie teatru zaprezentują się także poeci z Jeleniogórskiego Klubu Literackiego, Związku Literatów Polskich i Unii Polskich Pisarzy Lekarzy. Dzień zakończy koncert poezji śpiewanej.

11 października, tym razem w sali konferencyjnej Pałacu Schaffgotschów odbędzie się ciekawie się zapowiadająca debata nt. „Wszystko dla zdrowia” z udziałem uczestników sympozjum.
Na wszystkie imprezy sympozjum - wstęp wolny.

Sympozjum Cieplice: Dlaczego u nas?

Chronić zdrowie można w sposób zaplanowany, wykorzystując w lecznictwie sztukę i naturalne środowisko. One to kształtują postawy człowieka oraz jego stany ducha i ciała. Bywanie „u wód” w Karkonoszach, usprawnianie myśli za pomocą ziołowych nośników zdrowia, regeneracja sił witalnych w otwartej i czystej przestrzeni górskiej ze swoistym mikroklimatem znane są nam od Renesansu. Już wtedy wiedziano, że człowiek zdrowy jest twórczo obecny. Sztuka zaś i zbawienne oddziaływanie przyrody łagodzą ból egzystencjalny, uspokajają, odtruwają organizm z toksyn i patologicznych nawarstwień, oczyszczają z „szumu egzystencjalnego”, często też uzdrawiają ciała niedomagające pod względem psycho-fizycznym.

Sympozjum Cieplice: pamięci prof. Juliana Aleksandrowicza

odbywa się w roku, w którym przypada 105. rocznicę urodzin i 25. śmierci Juliana Aleksandrowicza, uważanego za protoplastę nowoczesnego myślenia o istocie życia wartościowego pod względem zdrowotnym. Dlatego w zainicjowanej podczas obrad kreacji artystycznej i debacie naukowej upamiętniona zostanie aktywność medyczna, humanistyczna i artystyczna „Wielkiego Aleksandrowicza”. Był on bowiem przekonany, że piękno wyrastające w naturalny sposób uśmierza ból, zapobiega chorobom lub niejednokrotnie wręcz ulecza bez inwazyjnej ingerencji człowieka. Był typem uczonego i lekarza o spojrzeniu wizjonerskim: rozpoczął walkę z hałasem, zatruciem wody i powietrza.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jeleniagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto