Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szerszenie i osy atakują. Jak się ich pozbyć? [PORADNIK]

Justyna Toros
sxc.hu
Gniazda szerszeni czy os stanowią problem głównie w okresie wakacyjnym. Specjalnie dla Was sprawdziliśmy jak sobie z nimi radzić.

Wiadomo, że osy atakują gdy wyczuwają zagrożenie. Szerszenie natomiast mogą zaatakować niesprowokowane.

Jak przyznaje Dariusz Mrówka, rzecznik prasowy straży pożarnej - Szerszenie stanowią największe zagrożenie dla człowieka. Jego jad atakuje krew i mięśnie. Do tego toksyny w nim zawarte rozkładają krwinki i uszkadzają nerki.

Jak więc ustrzec się przed ukąszeniem os i szerszeni? Przede wszystkim nie wolno rozdrażnić gniazda.

Co zrobić, gdy już coś użądli? Czytaj

- Nie powinniśmy podchodzić do gniazda - tłumaczy Mrówka. - Zadzwońmy do straży pożarnej, czy firmy usuwającej gniazda, w żadnym wypadku nie próbujmy go wypalać. To tylko może sprowokować atak i narobić więcej szkód. A do tego stwarza zagrożenie pożarowe - przestrzega Mrówka.

Jeżeli zauważymy gniazdo możemy zadzwonić straży pożarnej. Funkcjonariusze mają obowiązek przyjechać i sprawdzić jak duże zagrożenie stanowi rój. Nie muszą jednak gniazda usuwać. Mogą zabezpieczyć taśmą teren i powiadomić zarządcę, że musi usunąć gniazdo.

Na terenie Gliwic jest aż siedem firm, które się tym zajmują. Informacje na ich temat podane są na stronie komendy wojewódzkiej straży pożarnej. Jeżeli jednak gniazdo okaże się dużym zagrożeniem, strażacy za pomocą środków owadobójczych usuną gniazdo.

Warto zwrócić uwagę na początki tworzenia gniazd przez owady. Jeśli w porę je zauważymy będą łatwiejsze do usunięcia.

- Jeśli zainterweniujemy w okresie, kiedy gniazdo zaczyna być dopiero budowane, łatwo usuniemy owady - mówi Mrówka.

Wezwań straży pożarnej do gniazd owadów jest bardzo dużo. W ubiegły piątek strażacy usunęli gniazdo os w Knurowie. Znajdowało się nad sklepem spożywczym dlatego też stwarzało ogromne zagrożenie.

W tym tygodniu strażacy usunęli także znajdujące się nad klatką schodową gniazdo w Przyszowicach. Były to szerszenie dlatego strażacy musieli natychmiast usunąć owady. Widząc roje os czy szerszeni bardzo łatwo można wpaść w panikę. To wielki błąd. Należy zadzwonić do odpowiednich służb i w żaden sposób nie drażnić owadów.

Gdzie w Gliwicach i powiecie można znaleźć niebezbieczne gniazda? Ostrzegajcie!

Gdy użądli: Wapno, altacet i maść

Z dr. Krystianem Freyem rozmawia Maria Olecha

Co powinniśmy zrobić, kiedy użądli nas pszczoła, osa lub szerszeń?
Wszystko zależy od tego, czy wiemy, czy jesteśmy uczuleni na jad tych owadów. Jeśli nie, to w przypadku użądlenia pszczoły najpierw trzeba wyjąć żądło, a następnie miejsce użądlenia schłodzić okładem, może to być altacet. A można też zanurzyć w chłodnej wodzie użądloną część ciała, jeśli to możliwe.

Dobrze jest też wypić musujące wapno i posmarować użądloną część ciała maścią. Jeśli użądli nas osa to działanie jest takie samo, tylko nie trzeba wyjmować żądła.
Najcięższe jest użądlenie szerszenia. Jest bardzo groźne, ponieważ jad szerszenia atakuje krew i mięśnie. Użądlenie może doprowadzić nawet do śmierci. Nie wolno tego lekceważyć.

Należy wypić wapno, posmarować użądlone miejsce maścią odkażającą, jeśli to możliwe zaaplikować sobie adrenalinę z zestawu w autostrzykawce i szybko skontaktować się z lekarzem. Nie bierzmy leków na własną rękę, wybierzmy się do lekarza, który nam je zapisze.

Kiedy trzeba się skontaktować z lekarzem?
Kiedy pojawią się objawy inne, które mogą świadczyć o tym, że jesteśmy uczuleni na jad owadów, czyli: wysypka, obrzęk, duszności, zapaść. Wtedy trzeba szybko skonsultować się z lekarzem.

Na użądlenia jesteśmy narażeni przebywając np. na ogródkach działkowych. Co warto mieć w apteczce w altance na wypadek takiego zdarzenia?
Dobrze jest mieć wapno musujące, altacet w żelu i środki histaminowe, czyli wszelkie maści na ukąszenia i użądlenia dostępne w aptece bez recepty.

Mimo że sami nie jesteśmy uczuleni na jad, to pamiętajmy, że nasi znajomi, którzy odwiedzają nas na działce, mogą być. Dlatego warto jednak mieć w apteczce zestaw autostrzykawek do wstrzykiwania domięśniowo adrenaliny.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gliwice.naszemiasto.pl Nasze Miasto