Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szydłów, czyli „polskie Carcassonne". Kraina zabytków i... śliwek, która porównywana jest do francuskiego miasta. Co warto tam zobaczyć?

Patrycja Seklecka
Patrycja Seklecka
CC BY 3.0
CC BY 3.0 Wikipedia.org / Jerzy Strzelecki / CC BY 3.0
Na mapie Polski można odnaleźć miejsce, w którym czas się zatrzymał - to Szydłów, niewielkie miasto położone w południowej części kraju (woj. świętokrzyskie). Na jego terenie wznoszą się imponujące relikty przeszłości, które pamiętają czasy króla Kazimierza Wielkiego. Szydłów, czyli według wielu „polskie Carcassonne", to kraina zabytków i... śliwek. Dlaczego porównywana jest do francuskiego miasta? Co warto tam zobaczyć?

Spis treści

Gdzie leży Szydłów?

To niewielkie miasto położone jest w woj. świętokrzyskim. Od Kielc dzieli je niecałe 55 kilometrów - mieszkańcy największego miasta w województwie mogą dostać się tam w około godzinę.

Szydłów „polskim Carcassonne”?

Dlaczego Szydłów nazywany jest „polskim Carcassonne”? Na terenie miasta, podobnie jak we Francuskiej miejscowości, mieszczą się bardzo dobrze zachowane fortyfikacje. Te rodzime pochodzą z XIV wieku, kiedy to Kazimierz Wielki nakazał wznieść tam warowny zamek. Rzeczywiście, lokalizacje te wyglądają bardzo podobnie, choć zapewne niewielu wie, że w Polsce znajduje się taka perła.

Zabierz kawę w drogę

Materiały promocyjne partnera

Szydłów - atrakcje

Mury obronne Szydłowa, choć wyjątkowe, nie są jedyną atrakcją tego miasta. Na niewielkim obszarze zlokalizowanych jest tam wiele zabytków - wszystkie warte zobaczenia. Przedstawiamy listę miejsc, które warto zobaczyć w Szydłowie.

Mury obronne i Brama Krakowska

CC BY-SA 4.0
CC BY-SA 4.0Wikipedia.org / Jakub Hałun / CC BY-SA 4.0

Wspomniane mury obronne to jedna z największych atrakcji Szydłowa. Wzniesione na rozkaz Kazimierza Wielkiego, miały strzec granic miasta. Postawiono je z wapienia i większość z nich przetrwała do obecnych czasów (cztery odcinki, ok. 700 metrów). Łącznik między światem zewnętrznym a Szydłowem stanowiły trzy bramy: Krakowska, Sandomierska i Opatowska. Dziś podziwiać można tylko tę pierwszą. Przyjezdni mogą z powodzeniem wspiąć się po murach i oglądać pobliskie krajobrazy.

Zamek w Szydłowie

CC BY-SA 3.0
CC BY-SA 3.0Wikipedia.org / Jakub Hałun / CC BY-SA 3.0

Zamek zlokalizowany jest w obrębie fortyfikacji i był w czasach świetności dużą siedzibą królewską. Sam Władysław Jagiełło, wraz z żoną Jadwigą Andegaweńską, odwiedził ten obiekt aż 17 razy! Zamek był kilkukrotnie przebudowywany, a następnie zniszczony przez wojska szwedzkie w czasie potopu szwedzkiego. Po burzliwych wydarzeniach udało się go odnowić - dokonano tego na polecenie starosty Józefa Załuskiego. Niestety, dobra passa nie trwała długo - budynek został opuszczony przez jego mieszkańców. Zamek przez pewien czas pełnił nawet funkcję stajni. W XX wieku zamek zabezpieczono i zrekonstruowano mury obwodowe, a dziś w „Skarbczyku", czyli jego pozostałości, mieści się siedziba Muzeum Regionalnego w Szydłowie.

Muzeum prezentuje szydłowski zamek w kontekście europejskim. Turyści mogą tam obejrzeć aż 10 makiet zamków, realistyczne manekiny ubrane w stroje z epoki czy instalacje odwzorowujące piwnicę zamkową czy działanie pieca hypokaustycznego. Placówkę dostosowano do współczesnych potrzeb - zamontowano tam ekrany dotykowe, które przenoszą gości do czasów świetności Szydłowa za pomocą aplikacji multimedialnych.

Synagoga w Szydłowie

CC BY-SA 4.0
CC BY-SA 4.0Wikipedia.org / Jakub Hałun / CC BY-SA 4.0

Ta świątynia powstawała w latach 1534-1564 - jest więc jedną z najstarszych synagog w Polsce! W 2019 roku przeszła gruntowną rewitalizację, w związku z tym odwiedzający mogą nadal podziwiać jej piękno. Gościom mogą zobaczyć tam salę modlitw i kolekcję świeczników, ksiąg oraz innych przedmiotów wykorzystywanych podczas obrzędów. Na terenie synagogi swoją siedzibę ma Miejsko-Gminne Centrum Kultury i jeden z punktów informacji turystycznej, w którym przyjezdni mogą zaczerpnąć garść ciekawostek na temat tego miejsca.

Kościół Wszystkich Świętych

CC BY-SA 4.0
CC BY-SA 4.0Wikipedia.org / Jakub Hałun / CC BY-SA 4.0

Ten niewielki kościół to najstarszy zabytek Szydłowa - jego powstanie datuje się na ok. XIV wiek. Budowla reprezentuje styl gotycki, a jego wnętrze zdobi piękna polichromia (ozdoba malarska ścian czy sufitów). Średniowieczni malarze odwzorowali tam sceny z Nowego Testamentu. Najlepiej zachowały się obrazy przedstawiające sceny pasyjne oraz „Siedem radości Maryi”.

Szydłów - zwiedzanie, bilety wstępu

Zabytki Szydłowa można zwiedzać przez cały rok, w następujących godzinach:

  • od maja do września - 10:00-18:00,
  • od listopada do marca - 8:00-16:00,
  • w kwietniu i październiku - 9:00-17:00.

Bilety wstępu

  • Bilet zbiorowy na wszystkie obiekty (normalny/ulgowy) - 20/15 zł
  • Bilet rodzinny na wszystkie obiekty (2+2) - 60 zł
  • Plac zamkowy (normalny/ulgowy) - 15/10 zł
  • Synagoga (normalny/ulgowy) - 5/4 zł
  • Kościół Wszystkich Świętych (normalny/ulgowy) - 5/4 zł

Szydłów czyli… królestwo śliwek!

Miasto jest największym zagłębiem śliwkowym naszego kraju.
Miasto jest największym zagłębiem śliwkowym naszego kraju. Arkadiusz Wojtasiewicz / Polska Press / Zdjęcie ilustracyjne

Jak się okazuje, Szydłów słynie nie tylko z pięknych zabytków, ale też upraw jednych z najsmaczniejszych owoców - śliwek. Miasto jest największym zagłębiem śliwkowym naszego kraju. Nie dziwi więc fakt, że w punktach informacji turystycznej dostępne są najróżniejsze przetwory śliwkowe, a mieszkańcy tego regionu co roku (w sierpniu) obchodzą radośnie Święto Śliwki.

Noclegi i gastronomia w Szydłowie

Noclegi
W Szydłowie i okolicach jest kilkanaście miejsc, które oferują miejsca noclegowe. Są to głównie gospodarstwa agroturystyczne, choć nie brakuje tam także hoteli i ośrodków wypoczynkowych. Ceny za dobę rozpoczynają się tam nawet od 35 złotych za dobę.

Gastronomia
W Szydłowie i okolicach znajdziecie kilka lokali gastronomicznych, m.in.: Gospodę Rycerską, Królewską Restaurację i Pizzerię, Zajazd Marzenie czy Tawernę Chańcza. Są to w większości miejsca serwujące dania kuchni polskiej i, w mniejszym stopniu, włoskiej.

Źródło: Polska Organizacja Turystyczna, Gmina i Miasto Szydłów

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Rowerem przez Mierzeję Wiślaną. Od przekopu do granicy w Piaskach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Szydłów, czyli „polskie Carcassonne". Kraina zabytków i... śliwek, która porównywana jest do francuskiego miasta. Co warto tam zobaczyć? - Strona Podróży

Wróć na jeleniagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto