Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tablice dla Honorowych Obywateli Wrocławia

Maciej Kisiel
Maciej Kisiel
Honorowi Obywatele Wrocławia: Aleksandra Natalii-Świat, Władysław Stasiak i Jerzy Szmajdziński mają swoje pamiątkowe tablice we Wrocławiu.

Rada miasta po raz pierwszy nadała pośmiertnie tytuły Honorowego Obywatela Wrocławia. Na uroczystej sesji radni uczcili w ten sposób ofiary katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem. Honorowe obywatelstwo przyznano Aleksandrze Natalli-Świat, Władysławowi Stasiakowi i Jerzemu Szmajdzińskiemu, którzy zginęli tragicznie 10 kwietnia 2010 roku.

28 czerwca we Wrocławiu odsłonięto tablice pamiątkowe im poświęcone. Jerzy Szmajdziński został uhonorowany płytą przy stadionie na ulicy Oporowskiej 62.

- Środowiska lewicowe nalegały na to, żeby tablicę dla Jerzego Szmajdzińskiego umieścić w tym rejonie, ponieważ polityk często bywał tam osobiście i wspierał wrocławski sport - wyjaśnia Paweł Czuma, rzecznik Urzędu Miejskiego we Wrocławiu.

Tablica Aleksandry Natalli-Świat została odsłonięta przy pl. Solnym, gdzie mieściło się jej biuro poselskie, a Władysława Stasiaka przy ulicy Szewskiej 49, gdzie znajduje się Wydział Nauk Historycznych Uniwersytetu Wrocławskiego, na którym studiował.

Wiceprezydent Jarosław Obremski we wspomnieniu o Aleksandrze Natalli-Świat przyznał, że posłanka była wyrazista w poglądach i zawsze zajmowała jasne stanowisko.

- To, co mi wydawało się szaro-bure dla niej nieodmiennie było czarno-białe. W ostatnich latach spotykaliśmy się głównie w samolotach na trasie między Wrocławiem a Warszawą - wspominał Obremski podczas odsłonięcia tablicy.

Aleksandra Natalii-Świat z Wrocławiem związana była od czasów studenckich, kiedy to rozpoczęła działalność w Niezależnym Zrzeszeniu Studentów. W latach 90. była członkiem Porozumienia Centrum, następnie działała w PPChD i SKL-RNP. Później przystąpiła do Prawa i Sprawiedliwości, zasiadała we władzach krajowych tego ugrupowania. 12 stycznia 2008 została wybrana na wiceprezesa Prawa i Sprawiedliwości.

Jerzy Szmajdziński urodził się we Wrocławiu i również tutaj kończył edukację. Od 1986 zasiadał w Komitecie Centralnym PZPR. Od 1999 działał w Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Sprawował mandat poselski na Sejm PRL IX kadencji, ponownie był wybierany w 1991, 1993, 1997, 2001 i 2005. W wyborach parlamentarnych w 2007 po raz siódmy został posłem. W październiku 2001 objął stanowisko ministra obrony narodowej w rządzie Leszka Millera, a w 2007 został wicemarszałkiem Sejmu VI kadencji. Był kandydatem do fotela prezydenckiego w 2010 roku.

Władysław Stasiak ukończył studia na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Wrocławskiego. Od listopada 2002 pełnił funkcję zastępcy prezydenta Warszawy Lecha Kaczyńskiego. Później był ministrem spraw wewnętrznych i administracji w gabinecie Jarosława Kaczyńskiego. Był szefem Biura Bezpieczeństwa Narodowego, a także Kancelarii Prezydenta RP

Czytaj też:

Wrocławianie składają hołd ofiarom sobotniej
katastrofy
Wrocław w żałobie po katastrofie lotniczej w
Smoleńsku
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto