Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tajemnice Wzgórza Krzywoustego - złoto templariuszy i złe duchy

Eliza Ciepielewska
Eliza Ciepielewska
Wieża widokowa na Wzgórzu Krzywoustego
Wieża widokowa na Wzgórzu Krzywoustego Eliza Ciepielewska
Wzgórze Krzywoustego to miejsce pełne legend! Jedne mówią o ukrytych skarbach templariuszy inne powiązane są z początkami miasta. Obecnie Wzgórze Krzywoustego i punkt widokowy Grzybek to popularne miejsce spacerów i wycieczek! Poznajcie tajemnice tego jeleniogórskiego wzgórza!

Spis treści

Wzgórze Krzywoustego - historia

Już na przełomie XVIII i XIX wieku Domowa Góra (Hausberg) była popularnym miejscem wycieczek dla miejscowej ludności. W tamtym okresie na Wzgórzu Krzywoustego znajdowały się jeszcze ruiny piastowskiego zamku. Pierwsze wzmianki na temat jeleniogórskiej warowni pojawiają się w XIII wieku.

Zamek na wzgórzu był prawdopodobnie kilkakrotnie przebudowywany przez piastowskich władców. Następnie przechodził w posiadanie kolejnych śląskich rodów szlacheckich. Niestety jeleniogórski zamek nie przetrwał do naszych czasów w 1433 roku został rozebrany.

Teren Wzgórza Krzywoustego jeszcze przez jakiś czas nosił ślady ruin po piastowskim zamku. Ruiny stały się atrakcją turystyczną. Z powodu dużego zainteresowania na szczycie powstała gospoda, a w 1911 roku otwarto wieżę widokową, zwaną „cesarską” („Kaiserturm”) na cześć Cesarza Wilhelma I. Wzgórze cieszyło się niesłabnącą popularnością do czasów II wojny światowej.

Legenda o powstaniu Jeleniej Góry

Jedną z legend związanych z Wzgórzem Krzywoustego jest ta o powstaniu Jeleniej Góry. Według tej legendy początki miasta są ściśle związane ze wzgórzem oraz z postacią księcia Bolesława Krzywoustego. Książe, polując w tutejszych lasach, ujrzał na szczycie wzgórza pięknego jelenia. Urzeczony urodą zwierzęcia oraz pięknem okolicy postanowił założyć tu gród obronny, będący zalążkiem późniejszej osady. To jednak nie wszystkie legendy związane z tym miejscem.

Tajemnice Wzgórza Krzywoustego - złoto templariuszy i złe duchy
Rzeźby strzegące wieży na Wzgórzu KrzywoustegoEliza Ciepielewska

Tajemnice Wzgórza Krzywoustego - Legenda o złocie templariuszy

Jedną z bardziej tajemniczych opowieści dotyczących Wzgórza Krzywoustego jest ta, że jadący do Rzymu templariusze w 1313 roku, ukryli w jeleniogórskim zamku swój skarb. Bogactwo i potęga zakonu templariuszy od zawsze pobudzały ludzką wyobraźnie. Miejscowi przekazywali sobie informację o ukrytym złocie i kosztownościach. Jednak każdy kto chciał takie skarby zdobyć musiał się zmierzyć z strzegącymi skarbu templariuszy zjawami. Wielu skutecznie odstraszały od poszukiwań, znalazł się jednak pod koniec XVIII wieku jeden odważny mężczyzna. Był to ubogi czeladnik, golibroda z Jeleniej Góry o nazwisku Kilian. Mówiono, że skarb można odnaleźć tylko raz w roku, w noc Wigilii Bożego Narodzenia.

Golibroda Kilian w Wigilię Bożego Narodzenia postanowił wybrać się w miejsce, gdzie kiedyś stał zamek. Zaopatrzył się w latarnię , żelazny łom, łopatę, kilof i ogromny worek. Kiedy zegar ratuszowy wybił godzinę dwunastą, zaczęły się dziać dziwne rzeczy. Kilian dostrzegł nagle dziurę w ziemi, czarniejącą coraz bardziej na białym śniegu. Zszedł na dół i zapalił świecę. Dostrzegł w ciemnej otchłani parę dużych, zardzewiałych drzwi w kamiennej ścianie. Kiedy je otworzył, jego oczom ukazał się kręty korytarz. Długo szedł kamiennymi schodami, które prowadziły go coraz głębiej i głębiej.

Wreszcie dotarł do tajemniczej komnaty. Kiedy stanął w jej progu, nie mógł uwierzyć własnym oczom: na drewnianych półkach wzdłuż ścian poukładane były złote przedmioty i monety w skórzanych workach. Nie mógł stać długo w tym odrętwieniu, bo doskonale wiedział, że drzwi komnaty otwierają się tylko na czas trwania pasterki. Zaczął więc szybko napełniać kieszenie i swój worek kosztownościami.

Kiedy opuszczał skarbiec, żałował, że nie mógł udźwignąć więcej. Gdy wrócił, nic nikomu nie powiedział. Postanowił ukrywać to nawet przed żoną i dziećmi. Nie chwalił się swoim bogactwem. Jednak nie dało się nie zauważyć zmiany zachowania golibrody. Chodził uśmiechnięty i pewny siebie.
Nadeszły następne święta i golibroda wybrał się do podziemnej komnaty. Wziął tym razem większy worek i przyniósł do domu mnóstwo kosztowności. Znów nie powiedział nikomu o swojej wyprawie. Ale w domu widać było bogactwo.

Nie trwało to jednak długo. Kiedy po raz trzeci chciał wynieść z komnaty złoto, duchy strzegące skarbu nie wypuściły go. Został na zawsze w podziemiach, ukarany za swoją chciwość. Dołączył do grona zjaw, które straszą na Wzgórzu Krzywoustego po dziś dzień. Legendę tę możemy przeczytać w książce "Legendy Karkonoszy i okolic"

Wzgórze Krzywoustego i Grzybek obecnie

Obecnie Wzgórze Krzywoustego to chętnie odwiedzany cel wycieczek i spacerów. Z punktu widowkowego roztacza się piekny widok na kotlinę jeleniogórską. Na szczyt wzgórza prowadzi wygodna ścieżka, przy wieży widokowej znajdują się ławki i miejsce ogniskowe. Odwiedzając Jelenią Górę warto zarezerwować sobie czas na spacer w to legendarne miejsce!

Godziny otwarcia:

  • od kwietnia do października: 8:00 - 20:00
  • od listopada do marca: 8:00 - 16:00

Zobaczcie jak obecnie wygląda Wzgórze Krzywoustego!

Wieża widokowa na Wzgórzu Krzywoustego

Tajemnice Wzgórza Krzywoustego - złoto templariuszy i złe duchy

od 12 lat
Wideo

echodnia.euNowa fantastyczna atrakcja w Podziemnej Trasie Turystycznej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jeleniagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto