Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tak żyli nasi dziadkowie w powojennej Jeleniej Górze. Zobacz pionierów! (ZDJĘCIA)

Redakcja
Zastanawialiście się kiedyś jak wyglądało życie pierwszych, polskich mieszkańców w Jeleniej Górze? Lekko im nie było. Zniszczone kamienice, tygiel przesiedleńców z różnych stron powojennej Polski, Sybiracy przywiezieni z rosyjskich łagrów, formujące się władze miasta do tego surowe zimy. Polscy pionierzy Jeleniej Góry nie mieli łatwo.

Jelenia Góra została pod dzisiejszą nazwą przyłączona do Polski po wojnie w 1945 roku. Swoją nazwę otrzymała dopiero w roku 1946. Ludność niemiecka, po wyznaczeniu powojennych granic uległa przymusowemu wysiedleniu do Niemiec. Na jej miejsce przybywali polscy przesiedleńcy. Pionierzy. Łatwo im nie było ale już w sierpniu 1945 roku rozpoczął swą działalność miejscowy teatr, funkcjonowało archiwum, przymierzano się do otwarcia muzeum, rozpoczynano naukę w wielu nowych szkołach.

Otwarto wiele nowych zakładów przemysłowych, w tym jedyne w kraju zakłady optyczne. W 1971 roku rozpoczęto wyburzanie większości zabytkowych kamienic w obrębie rynku oraz ulicy Kopernika. Uległy wcześniejszemu zniszczeniu. Obecna zabudowa placu ratuszowego powstała w latach 70. i jest stylizowana na dawną (pozostawiono sześć fasad dawnych kamienic). Jelenia Góra była po wojnie wydzielonym miastem powiatowym, zaś w r. 1975 została stolicą nowego województwa, na co miała wpływ nie tylko jej silna pozycja gospodarcza w regionie, ale i kulturalna.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co włożyć, a czego unikać w koszyku wielkanocnym?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jeleniagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto