Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Teatr Norwida. „Karskiego Historia Nieprawdziwa" - jutro premiera

Alina Gierak
Magdalenia Kępińska, archiwum Teatr im. Cyrpiana K.Norwida
Teatr Norwida. Premiera w dzień powszedni (wtorek, 27 stycznia) to nie jest na ogół praktykowany termin. Ale ta data nie jest przypadkowa i bardzo związana z Janem Karskim, bohaterem przedstawienia, które obejrzymy.

Teatr Norwida. Ważna rocznica
27 stycznia mija 70 lat od wyzwolenia obozu w Auschwitz -Birkenau. O okrucieństwach, które dzieją się w obozie, eksterminacji Żydów w okupowanej Polsce zdawał relacje politykom USA i Wielkiej Brytanii kurier Jan Karski. Niestety, wiele osób, do których dotarł w 1942 i 1943 roku, nie wierzyło w jego relacje i uznawało je za propagandę rządu polskiego na uchodźstwie. Spektakl jeleniogórski „Karskiego Historia Nieprawdziwa” mówi o tym – co by było gdyby Karskiemu jednak się udało. Gdyby Churchill i Roosevelt zareagowali na jego doniesienia.
Głos młodego pokolenia
Autor, Szymon Bogacz , dramaturg jeleniogórskiego Teatru im. Cypriana K.Norwida stawia pytania: jaki kształt miałby dziś współczesny świat, jak czuliby się uratowani Żydzi? Czy byliby szczęśliwi? A może wręcz przeciwnie? Może Karskiego należałoby rozliczyć za jego czyny ? Autor przyznaje, że chciał przedstawić postać Karskiego jak zwykłego człowieka. Przybliżyć go młodym widzom, którzy nie zawsze wiedzą kim był słynny emisariusz. -

Najczęściej mówi się o nim jednoznacznie pozytywnie , a my chcieliśmy przyjrzeć mu się z różnych stron

-dodaje Julia Mark, reżyserka przedstawienia. Nie chce zdradzać zbyt wiele przed premierą. Wiadomo jedynie, że akcja nie będzie się toczyć typowo na scenie, ale w różnych miejscach teatru. Pada także hasło Jan Karski polski James Bond. Czy to jest sygnał, że spektakl pójdzie stronę pop kultury? Warto się przekonać.
Twórcy spektaklu
Szymon Bogacz, studiował na Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Jest absolwentem scenariopisarstwa na PWSFTViT im. Leona Schillera w Łodzi. Napisał kilkanaście dramatów.
Julia Mark studiowała Wiedzę o Teatrze w warszawskiej Akademii Teatralnej. W Jeleniej Górze zrealizowała „Autobus”. Wygrała konkurs na reżyserię organizowany przez Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu.
Występują: Agata Grobel, Bogusław Kudłek, Robert Mania. Opracowanie muzyczne Szymon Bogacz.
Sztukę obejrzycie także 28 i 29 stycznia oraz 8,18 i 19 lutego. Bilety są po 20 i 30 zł.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jeleniagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto