Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Telewizja cyfrowa Dolny Śląsk. 23 lipca wyłączą nadajniki analogowe w naszym regionie

Alina Gierak
Od 23 lipca na Dolnym Śląsku będzie tylko telewizja cyfrowa.  Do telewizorów starszego typu będą potrzebne dekodery
Od 23 lipca na Dolnym Śląsku będzie tylko telewizja cyfrowa. Do telewizorów starszego typu będą potrzebne dekodery Paweł Relikowski
Telewizja cyfrowa Dolny Śląsk: 23 lipca w powiatach:jeleniogórskim, zgorzeleckim, złotoryjskim, lubańskim, lwóweckim i jaworskim nastąpi ostateczne wyłączenie sygnału naziemnej telewizji analogowej.

23 lipca br. wyłączone zostaną nadajniki analogowe zlokalizowane w obszarze jeleniogórsko-legnickim. - Od tego dnia na Dolnym Śląsku dostępna będzie jedynie telewizja cyfrowa. informuje Jarosław Perduta, pełnomocnik Wojewody Dolnośląskiego ds. Cyfryzacji Telewizji

Telewizja cyfrowa Dolny Śląsk- co zyskujemy

Większość nadajników analogowych znajdujących się na terenie naszego województwa została wyłączona 22 kwietnia br. Ich miejsce zajęły nowoczesne nadajniki cyfrowe, które pozwalają na przesyłanie sygnału telewizyjnego o zdecydowanie lepszych parametrach odbioru, wyższej jakości obrazu i dźwięku oraz nowych możliwościach technologicznych.
Odbiorcy telewizji uzyskują dostęp do większej liczby programów – nawet do 22 – a w przyszłości możliwość korzystania z telewizji interaktywnej i hybrydowej.

Włączą i wyłączą nadawanie

Wyłączenie nadajników analogowych obszaru jeleniogórsko-legnickiego zaplanowano 23 lipca br. na godzinę 1:00. Od tego momentu nastąpi przerwa w nadawaniu sygnału telewizyjnego.

O godzinie 6.00 włączony zostanie z pełną mocą nadajnik główny zlokalizowany na Śnieżnych Kotłach, który obsługuje większość mieszkańców.

W kolejnych godzinach załączane będą stacje „doświetlające”. Zaopatrują one w sygnał miejscowości położone na terenach, do których z powodu ukształtowania terenu nie może dotrzeć sygnał z nadajnika głównego. Takich stacji na obszarze jeleniogórsko-legnickim jest 11. Instalowany system „doświetleń” pozwala na zapewnienie sygnału o odpowiedniej mocy i jakości także w górzystych obszarach naszego regionu. W sumie na terenie naszego województwa uruchomionych zostanie 30 takich dodatkowych przekaźników.

- Przypominamy, że do odbioru cyfrowej telewizji naziemnej nie jest konieczne podpisywanie żadnych dodatkowych umów, nie jest to również związane z żadnymi dodatkowymi opłatami.

Jaki telewizor?

Aby w pełni korzystać z oferty telewizji cyfrowej konieczne jest albo posiadanie telewizora z wbudowanym tunerem MPEG- 4 albo wyposażenie starszych odbiorników w odpowiedni dekoder. Koszt dekodera nie powinien zmieścić się w przedziale od 100 do 150 zł. W zdecydowanej większości przypadków nie ma również potrzeby kupna nowej anteny, czasem zaistnieje potrzeba nowego jej ustawienia. Ostatnią rzeczą, o której koniecznie trzeba pamiętać jest wyszukanie na nowo wszystkich programów TV. Użytkownicy telewizji kablowych i satelitarnej nie muszą dostosowywać sprzętu – informuje Jarosław Perduta.

Szczegółowe informacje - na stronie www.cyfryzacja.gov.pl i pod numerem bezpłatnej infolinii 800 007 788.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jeleniagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto