Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

To już epidemia? Dramatyczny wzrost liczby zachorowań na odrę!

Sandra Perlińska
archiwum NM
Odnotowuje się coraz więcej przypadków zachorowań na odrę. Tempo wzrostu liczby zachorowań jest zastraszające. Przed chorobą ostrzega Światowa Organizacja Zdrowia. Tylko w pierwszej połowie tego roku w Europie odnotowano aż 8 razy więcej przypadków odry niż w całym 2016 roku!

Odra może doprowadzić do śmierci i już w tym roku stało się tak w co najmniej 37 przypadkach. W pierwszej połowie 2018 roku w Europie, zarówno wśród dzieci i dorosłych na odrę zapadło ponad 41 tysięcy osób. To niechlubny rekord – zachorowań w ciągu tego półrocza jest znacznie więcej niż w całych poprzednich latach:
[*] w całym 2017 roku odnotowano około 24 tysiące zachorowań,
[*] w całym 2016 roku na odrę zachorowało ponad 5 tysięcy Europejczyków.

Niespotykany wzrost liczby zachorowań na odrę!
Wzrost liczby zachorowań jest dramatyczny, na co zwraca uwagę dyrektorka oddziału WHO w Europie, Zsuzsanna Jakab. Wzywa, by wszystkie kraje podjęły działania mające na celu zapobieżenie rozprzestrzenianiu się epidemii, podkreślając, że podstawą są szczepienia.

Zaniepokojenie wzrostem zachorowań na odrę Światowa Organizacja Zdrowia wyrażała już kilka lat temu. W tym roku opublikowała raport, który nie pozostawia wątpliwości. Plan eradykacji odry, czyli całkowitego wyeliminowania tej choroby nie powiódł się. Chorych przybywa, pojawiają się również przypadki śmiertelne.

– Nie ma u nas rodzimych ognisk endemicznych odry – mówi dr Andrzej Trybusz, Wielkopolski Inspektor Sanitarny. – W Wielkopolsce zanotowaliśmy w tym roku sześć przypadków odry. Pięcioro pacjentów było obywatelami Ukrainy. W całej Polsce na odrę zachorowało w tym roku ok. 100 osób, ale już na sąsiadującej z nami Ukrainie odnotowano 22 tys. przypadków. Ponad 500 osób z objawami odry było leczonych w Niemczech. – Jesteśmy otoczeni krajami, gdzie odra rozwija się, to niebezpieczne zjawisko – przyznaje Andrzej Trybusz, który nie ma wątpliwości, że odra to medalowy przykład związku między szczepieniami a liczbą zachorowań.

Powikłania odry
Powikłania po odrze mogą zakończyć się zgonem, czym najbardziej zagrożone są dzieci poniżej 5 r.ż. oraz dorośli po 20 r.ż. Najczęstszymi powikłaniami są: zapalenie mózgu zapalenia układu oddechowego (najczęściej płuc) zapalenie ucha środkowego ślepota Rzadziej zdarzają się zapalenia mięśnia sercowego, wątroby i innych narządów.

Odra w Ostrowie Wielkopolskim

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny mgr farm. Tadeusz Andrzej Biliński informuje, że odra jest to ostra zakaźna i bardzo zaraźliwa choroba wirusowa, objawiająca się typową grudkowo-plamistą wysypką, gorączką i co najmniej jednym z następujących objawów: kaszel, nieżyt nosa, zapalenie spojówek. - Odrą można się zarazić poprzez drogę kropelkową lub powietrzno-kropelkową, przez bezpośredni kontakt z zakażonym, rzadko przez przedmioty zanieczyszczone wydzieliną z nosa i gardła - podkreśla.

Odra występuje na całym świecie. Jednak Tadeusz Andrzej Biliński zaznacza, że prowadzenie na szeroką skale w latach 60-tych szczepień przeciw odrze spowodowało zmniejszenie zapadalności i umieralności.

Dotąd w powiecie ostrowskim zarejestrowano jeden przypadek zachorowania na odrę. - Jest to przypadek odry przywleczonej - mówi Pańswowy Powiatowy Inspektor Sanitarny. Dodaje, że zachorowanie wystąpiło u osoby nieszczepionej, potwierdzone badaniem laboratoryjnym. Chory to mężczyzna w wieku 18 lat. Osoba ta była izolowana. Chorzy na odrę nie podlegają hospitalizacji z wyjątkiem wskazań zdrowotnych jakimi mogą być powikłania pojawiające się po długim czasie jak np. zapalenie mózgu, zapalenie opon mózgowych, zapalenie tchawicy.

- Największe zachorowanie na odrę w naszym powiecie miało miejsce w 1998 roku, zanotowano wtedy 123 przypadki. W roku 1999 zanotowano już tylko 1 przypadek zachorowania. Od roku 2000 do 2017 w powiecie ostrowskim nie zanotowano zachorowań na odrę - wyjaśnia Tadeusz Andrzej Biliński.

W Polsce od 1 stycznia do 15 sierpnia 2018 roku odnotowano 96. przypadków zachorowań. Co daje zapadalność 0,25. w analogicznym okresie roku ubiegłego wystąpiły 33 przypadki o zapadalności 0,09.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: To już epidemia? Dramatyczny wzrost liczby zachorowań na odrę! - Pleszew Nasze Miasto

Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto