Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

To koniec radiologii w Zgorzelcu? Na kontrakt z NFZ są obecnie nikłe szanse

HAK
HAK
Funkcjonowanie Centrum Radioterapii Amethyst w Zgorzelcu może zakończyć swoją działalność z końcem kwietnia. Placówka, której budowa i wyposażenie kosztowało 60 mln złotych nie ma umowy z Dolnośląskim Oddziałem Wojewódzkim NFZ na realizację świadczeń z zakresu radioterapii.

Starania na rzecz powstania ośrodka rozpoczęły się w 2014 r. od podpisania umowy dzierżawy gruntu, na którym miało powstać Centrum Radioterapii. Budowa rozpoczęta w 2016 r. skończyła się w styczniu ubiegłego roku. Po uzyskaniu pozwoleń na użytkowanie obiektu oraz wymaganych zgód od roku placówka mogłaby przyjmować pacjentów.

Jak informuje Amethyst Radiotherapy od tego czasu szpital w Zgorzelcu zabiegał o zawarcie umowy z Dolnośląskim Oddziałem Wojewódzkim NFZ na realizację świadczeń z zakresu radioterapii. Tymczasem jak wynika z informacji uzyskanych od Dolnośląskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ na terenie województwa najpierw zabezpieczono 3 umowy na świadczenie radioterapii (Wrocław, Wałbrzych, Legnica). Ostatnia, 4 umowa z Wojewódzkim Centrum Szpitalnym Kotliny Jeleniogórskiej w Jeleniej Górze została podpisana w wyniku przeprowadzonego konkursu, który był ogłoszony na region jeleniogórski w skład którego wchodzą; m. Jelenia Góra oraz powiaty: bolesławiecki, jeleniogórski, lubański, lwówecki, zgorzelecki. Konkurs został ogłoszony 8 grudnia 2017 r. Rozstrzygnięcie postępowania nastąpiło 31 stycznia 2018 r.

Do konkursu wpłynęła tylko jedna oferta z Wojewódzkiego Centrum Szpitalnego Kotliny Jeleniogórskiej w Jeleniej Górze. Firma Centrum Radioterapii Amethyst w Zgorzelcu nie złożyła swojej oferty.

Jednak dla osób z chorobą nowotworową pojawił się kolejny problem. Z powodu nowych norm zatrudnienia pielęgniarek szpital wojewódzki w Legnicy zrezygnował z utworzenia 20 łóżek na oddziale onkologii klinicznej. Oprócz Jeleniej Góra, szpital w Legnicy był najbliższą placówką dla chorych z powiatu zgorzeleckiego by skorzystać z radioterapii. W walce z chorobą onkologiczną, jednoczesne prowadzenie chemioterapii i radioterapii jest szczególnie ważne dla osób cierpiących na raka płuc.

Dzięki podpisaniu umowy z NFZ Wielospecjalistyczny Szpital SP ZOZ w Zgorzelcu stał by się placówką zapewniającą pacjentom onkologicznym leczenie chirurgiczne , chemioterapię i radioterapię. Z centrum mogło by korzystać rocznie około 1200 pacjentów. Nieoficjalnie szacuje się, że na realizację tego celu potrzeba około 5-7 mln złotych.

Cały czas pracujemy nad tym by Centrum Radioterapii Amethyst jednak nie zakończyło swojej działalności w Zgorzelcu

Mówi Zofia Barczyk, dyrektorka Wielospecjalistycznego Szpitala. - Co jakiś czas docierają do nas pozytywne wiadomości ze strony NFZ więc wciąż jestem dobrej myśli - dodaje.

Ale prawda jest taka, że Centrum Radioterapii Amethyst przegapiło termin konkursu. Obecnie Dolnośląski Oddział Wojewódzkim NFZ nie planuje kolejnych konkursów. Jak informuje Dolnośląski Wojewódzki Oddziału NFZ podstawą do zawarcia dla nas kontraktów są „Mapy potrzeb zdrowotnych w zakresie lecznictwa szpitalnego dla Polski” opublikowany w 2018 roku, który przewiduje 4 ośrodki radioterapii na Dolnym Śląsku, po jednym w regionie wrocławskim, legnickim, jeleniogórskim oraz wałbrzyskim. Wszystkie 4 regiony zostały zabezpieczono. Pacjenci z chorobą nowotworową przyjmowani są na bieżąco.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zgorzelec.naszemiasto.pl Nasze Miasto