Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

To się dzieje z twoim organizmem, gdy jesz śliwki. Królują jesienią! Zobacz właściwości tego aromatycznego owocu

Katarzyna Kulik-Libuda
Katarzyna Kulik-Libuda
Postanowiliśmy sprawdzić, jakie właściwości zdrowotne mają świeże śliwki. 

Przejdź do galerii i sprawdź >>>
Postanowiliśmy sprawdzić, jakie właściwości zdrowotne mają świeże śliwki. Przejdź do galerii i sprawdź >>>MemorySlashVision/pexels
Śliwki to jedne z najpopularniejszych owoców drugiej połowy lata i jesieni w Polsce. Węgierki i inne odmiany śliwek królują obecnie na ryneczkach i w sklepach. Śliwki stanowią doskonałe źródło witamin i mikroelementów. Czy warto włączyć je do swojej diety? Postanowiliśmy sprawdzić, jakie właściwości zdrowotne mają świeże śliwki. Zobacz to w naszej galerii.

Owoce śliwki mają wiele cennych właściwości. Regulują trawienie, chronią przed wolnymi rodnikami, a nawet poprawiają humor. Są bogatym źródłem wielu ważnych składników. Zawierają antyoksydanty i błonnik, które działają m.in. przeciwmiażdżycowo. Bardzo dobre są zarówno świeże, jak i suszone owoce. Dla zdrowia nie powinniśmy unikać śliwek w naszej diecie.

Sprawdź właściwości zdrowotne śliwek w naszej galerii:

Odmiany śliwek uprawianych w Polsce

Śliwka to nazwa owocu śliwy, czyli drzewa lub krzewu z rodzaju Prunus, należącego do rodziny różowatych. Należą do niego różne gatunki roślin, które są uprawiana i rosną też w Polsce dziko, ale w większości pochodzą z rejonów Azji Mniejszej i Środkowej. Mówiąc o śliwkach zwykle mamy jednak na myśli owoce śliwy domowej (Prunus domestica), które dojrzewają głównie we wrześniu, choć istnieją odmiany wczesne i późne. Smakiem śliwek można więc cieszyć się od wczesnego lata do późnej jesieni.

Do najpopularniejszych handlowych odmian śliwek w Polsce należą te deserowe. W kuchni cenione są też jednak odmiany przetwórcze, takie jak Stanley i klasyczna węgierka, która jest najbardziej lubiana w naszym kraju.

Kto NIE POWINIEN jeść śliwek?

Śliwki spożywane w umiarkowanych ilościach są dobrze tolerowane, jednak zjedzenie porcji ważącej kilkaset gramów może być źródłem dyskomfortu jelitowego. Mogą się wtedy pojawić gazy i wzdęcia. Nadmierna porcja śliwek może spowodować też przejściowe rozwolnienie. Łatwo o nią zwłaszcza w przypadku sięgania po owoce suszone, których polecana porcja to nie więcej niż pół szklanki dziennie.

Pestki śliwki zawierają toksyczne glikozydy cyjanogenne takie jak amigdalinę, która przekształca się do cyjanku. Ważne, aby owoce do kompotu ze śliwek były wcześniej wydrylowane.

Postanowiliśmy sprawdzić, jakie właściwości zdrowotne mają świeże śliwki. Zobacz w galerii:

ZOBACZ TEŻ:

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Turystyczna Wielkopolska - Szreniawa:

od 16 lat

Obserwuj nas także na Google News

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: To się dzieje z twoim organizmem, gdy jesz śliwki. Królują jesienią! Zobacz właściwości tego aromatycznego owocu - Głos Wielkopolski

Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto