Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uchodźcy w Warszawie. Ilu z nich jest w naszym mieście? Ilu trafi do nas w przyszłym roku?

Sonia Tulczyńska-Starnawska
Sonia Tulczyńska-Starnawska
Uchodźcy w Warszawie. Ilu z nich jest w naszym mieście? Ile trafi do nas w przyszłym roku? / ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE
Uchodźcy w Warszawie. Ilu z nich jest w naszym mieście? Ile trafi do nas w przyszłym roku? / ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE FOT. PAWEL F. MATYSIAK/POLSKA PRESS
Jak się okazuje na pytania zadane w tytule - nie da się odpowiedzieć. Urząd do Spraw Cudzoziemców nie posiada bowiem wglądu do miejsca zamieszkania osób, które przybyły do naszego kraju. Nie wiadomo także, ile osób planuje do Polski przybyć w 2017 roku. Wiadomo natomiast, ilu z nich obecnie ubiega się obecnie o status uchodźcy w Polsce.

O sytuacji uchodźców w Polsce rozmawialiśmy z Jakubem Dudziakiem, rzecznikiem prasowym Urzędu do Spraw Cudzoziemców.

Ilu uchodźców przebywa obecnie w Polsce i z jakich krajów do nas przybywają?
Od 1 stycznia do 22 grudnia 2016 r. wniosek o udzielenie ochrony międzynarodowej w Polsce (status uchodźcy lub ochrona uzupełniająca) złożyło prawie 12,2 tys. cudzoziemców. 91 proc. wniosków zostało złożonych przez obywateli pochodzących z trzech państw: Rosji (73 proc. ogółu), Ukrainy (11 proc. ogółu) oraz Tadżykistanu (7 proc. ogółu).

Cudzoziemcy mogą składać wnioski o udzielenie ochrony międzynarodowej w dowolnej placówce Straży Granicznej, najczęściej dzieje się to podczas przekraczania granicy w Terespolu. Złożeniu wniosku towarzyszą procedury przeprowadzane przez Straż Graniczną. Po ich wykonaniu, aplikanci zgłaszają się do recepcyjnego ośrodka dla cudzoziemców w Białej Podlaskiej. Przed przyjęciem do ośrodka zostają poddani badaniom w ramach procedury filtra epidemiologicznego. Następnie, objęci pomocą socjalną, powinni oczekiwać na rozstrzygnięcie ich wniosku.

Gdzie mogą trafić uchodźcy po przyjeździe do Polski?
Cudzoziemcy ubiegający się o ochronę międzynarodową w Polsce mają do wyboru pobyt w ośrodku (jest ich 11 na terenie Polski, w woj. mazowieckim trzy: w Warszawie, Lininie oraz Podkowie Leśnej) lub samodzielne utrzymanie się (poza ośrodkami) przy pomocy finansowej otrzymywanej od Urzędu do Spraw Cudzoziemców. Obecnie w Polsce przebywa ok. 4,2 tys. cudzoziemców, którzy złożyli wnioski o udzielenie ochrony międzynarodowej.
Każdy wniosek osoby ubiegającej się w Polsce o ochronę międzynarodową (status uchodźcy lub ochronę uzupełniającą) jest rozpatrywany indywidualnie. Pracownicy Urzędu do Spraw Cudzoziemców (UdSC) szczegółowo analizują poszczególne sprawy w celu sprawdzenia czy danej osobie należy udzielić takiej ochrony.

Kto może otrzymać ochronę międzynarodową i ile osób taką otrzymało?
Zgodnie z Konwencją Genewską, cudzoziemcowi nadaje się status uchodźcy, jeżeli na skutek uzasadnionej obawy przed prześladowaniem z powodu rasy, religii, narodowości, przekonań politycznych lub przynależności do określonej grupy społecznej nie może lub nie chce korzystać z ochrony własnego kraju. Aby ustalić czy te warunki są spełnione Urząd do Spraw Cudzoziemców prowadzi skrupulatną weryfikację każdego wniosku polegającą na m.in. bezpośredniej rozmowie z cudzoziemcem, sprawdzeniu przedstawionych przez niego dokumentów i dowodów, analizie materiałów źródłowych dotyczących sytuacji w kraju pochodzenia oraz aktualnego orzecznictwa Rady do Spraw Uchodźców i sądów administracyjnych. Na tej podstawie wydawana jest decyzja z uzasadnieniem.

Od 1 stycznia do 22 grudnia 2016 r. warunki nadania ochrony międzynarodowej spełniało ok. 360 cudzoziemców, a decyzji negatywnych wydano ok. 2,1 tys. Ze statystyk wynika, że zdecydowana większość spraw została umorzona – 9,5 tys., czyli 80 proc. Sprawy są umarzane w sytuacji gdy cudzoziemiec nie był zainteresowany kontynuowaniem procedury w Polsce i najprawdopodobniej opuścił kraj (najczęściej udając się do państw Europy zachodniej). Osoba, która złożyła wniosek o udzielenie ochrony międzynarodowej nie ma prawa wyjeżdżać z kraju do czasu wydania decyzji w jej sprawie.

Jaka liczba uchodźców zostanie przyjęta w roku 2017 do Polski? Ilu z nich trafi do województwa mazowieckiego? Ilu z nich będą stanowić uchodźcy relokowani z innych ośrodków europejskich - z jakich?
Nie da się oszacować ilu cudzoziemców złoży w Polsce wnioski o nadanie statusu uchodźcy w 2017 r. Nie jest możliwe również podanie ile osób trafi do poszczególnych ośrodków dla cudzoziemców.

W ramach procesu relokacji nikt do Polski dotychczas nie trafił. Od wiosny tego roku zarówno strona włoska jak i grecka nie złożyły wniosków o relokowanie cudzoziemców z terenu ich państw. W związku z tym nie toczą się obecnie żadne prace w tym zakresie.

W związku z masowym napływem cudzoziemców do Włoch i Grecji, od lutego br. eksperci Urzędu do Spraw Cudzoziemców odbyli już 59 misji wsparcia w tych krajach. Pomagają tamtejszym instytucjom migracyjnym w prowadzeniu procedur dot. cudzoziemców.


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto