MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Uczniowie z SP 4 w Koninie przyjechali dzisiejszego ranka do licheńskiego sanktuarium na wyjątkową lekcje historii

Krzysztof Nowak
Krzysztof Nowak
„Zwykli ludzie czy bohaterowie”. W lekcji muzealnej pod takim tytułem wzięli dziś udział uczniowie klasy V i VI Szkoły Podstawowej nr 4 im. Gustawa Morcinka w Koninie . Uczniowie konińskiej szkoły podstawowej przyjechali dzisiejszego ranka do licheńskiego sanktuarium, aby wziąć udział w wyjątkowej lekcji historii. W trakcie spotkania z panią Anitą Rossą, historykiem sztuki pracującą w Muzeum im. ks. Józefa Jarzębowskiego w Licheniu Starym, przyswajali wiedzę historyczną dotyczącą wybuchu II wojny światowej oraz działań zbrojnych z udziałem polskich żołnierzy.

Na początku lekcji młodzi ludzie dowiedzieli się, że pierwsze bomby zostały zrzucone przez Luftwaffe na miasto Wieluń, a następnie zostało zaatakowane Westerplatte na Wybrzeżu Gdańskim. W tym samym czasie dziewczęta i chłopcy mogli na własne oczy zobaczyć i dotknąć oryginalne przedmioty, które wykorzystywane były w trakcie działań wojennych II wojny światowej – szablę używaną w czasie bitwy pod Mokrą w 1939 r, manierkę wydaną żołnierzowi 5 września 1939 r., oraz bagnet do karabinu Mauser wz.1898. Dzieci mogły także przyjrzeć się oryginalnej gazecie z pierwszymi informacjami o napaści Niemiec na Polskę, wydanej 2 września 1939 r.

W sali „Drogi do niepodległości” uczniowie mogli zobaczyć kolejne eksponaty z okresu II wojny światowej, które patron licheńskiego muzeum, ks. Józef Jarzębowski MIC, zbierał przez całe swoje życie, m.in. pasiak z hitlerowskiego obozu koncentracyjnego i kufajkę z radzieckich łagrów, mundur polskiego pilota oraz krzyż i świeczniki wykonane z łusek po nabojach. Usłyszeli także historyczny zapis nagrania Polskiego Radia z 1 września 1939 roku informujący Polaków o wybuchu II wojny światowej.

Po zakończeniu zwiedzania sal wystawowych, dzieci, w celu utrwalenia zdobytych informacji, zostały poproszone o rozwiązanie krzyżówki oraz ułożenie hasła zniechęcającego do wybuchu wojny w przyszłości. Napisały także list do żołnierza, dziękując za obronę polskich granic.

Jak wyjaśniła pani Elżbieta Zawada, nauczyciel chemii w konińskiej szkole, która przybyła do Lichenia ze swoimi podopiecznymi, inspiracją do zorganizowania lekcji była rozmowa z jedną z nauczycielek historii, która wcześniej uczestniczyła w lekcji muzealnej w licheńskiej placówce. – „Przyjechaliśmy do Lichenia dlatego, że chcemy jeszcze bardziej zainteresować naszych podopiecznych tematyką II wojny światowej, gdyż jest to bardzo ważny rozdział historii naszego kraju” – wyjaśniła pedagog, która uważa, że lekcje w terenie są kreatywne i zawsze warto je organizować.

Dziś w Licheniu na lekcjach muzealnych gościły dwie klasy– klasa VI a, której opiekunem była pani Elżbieta Zawada oraz klasa V wraz z panią Małgorzatą Abramowicz, nauczycielką języka angielskiego. Łącznie była to grupa licząca 36 uczniów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jarosław Kaczyński nie stawił się przed komisją śledczą

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na konin.naszemiasto.pl Nasze Miasto