Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Upał Jelenia Góra. Czy pora modlić się o deszcz?

Alina Gierak
Strażacy  codziennie walczą z pożarami lasów i nieużytków
Strażacy codziennie walczą z pożarami lasów i nieużytków Polska Press Grupa
Upał Jelenia Góra. Temperatury nie spadają. W Kowarach i Karpaczu może brakować wody. W lasach jest najwyższy stopień zagrożenia pożarowego

Upał Jelenia Góra.

- Może być źle, jeśli w najbliższym czasie nie popada - przyznaje Krzysztof Ślęzok, dyrektor do spraw technicznych Karkonoskiego Systemu Wodociągów i Kanalizacji. -

Przydałaby się nie jednorazowa ulewa, a kilka dni z ciągłym deszczem

- dodaje.

O ofiarach słońca w naszym regionie czytajTUTAJ

W Kowarach już jest spadek ciśnienia wody
Na razie najgorsza sytuacja jest w Kowarach. Popołudniami jest tu obniżone ciśnienie wody w sieci. Nocą wody w Kowarach nie ma, bo napełniane są zbiorniki. - Wodę czerpiemy z ujęć powierzchniowych i podziemnych - wyjaśnia dyr. Ślęzok. Stąd nasze problemy, gdy jest tak wiele dni bez opadów -wyjaśnia. Prognozy meteorologów przewidują, niestety, kolejne upalne dni.
W Karpaczu beczkowozy na Osiedlu Skalnym
Problemy z wodą mają także w Karpaczu. Burmistrz Radosław Jęcek zaapelował do mieszkańców o niewykorzystywanie wody do podlewania ogródków czy napełniania basenów. Na Osiedlu Skalnym, już wysyłane są beczkowozy. Mieszkańcy mogą też poprosić o przyjazd beczki pod nr tel. 607 865 076 (do godz. 20) i w nocy nr tel. 691 432 017.
Apel o oszczędność
Podobny apel o oszczędzanie wody wystosowała do mieszkańców gmin: Mysłakowice, Piechowice, Podgórzyn i Szklarska Poręba spółka KSWiK. - Ludzie podlewają ogródki najczęściej wieczorem, a to ogranicza możliwość uzupełnienia wody w zbiornikach w godzinach nocnych - tłumaczy Krzysztof Ślęzok. Lekceważenie tych zaleceń może spowodować, że w podgórskich miejscowościach wody zabraknie.
Pożary lasów
W lasach karkonoskich obowiązuje trzeci, najwyższy stopień zagrożenia pożarowego. Na razie można jeszcze spacerować, ale być może zostanie wprowadzony zakaz wstępu do lasów. - Zobaczymy po weekendzie. Jeśli pogoda się nie zmieni, w poniedziałek (10 sierpnia) wprowadzimy taki zakaz - zapowiada Jarosław Zając , nadleśniczy Nadleśnictwa Śnieżka.
- Nie chcemy zamykać lasów, bo wielu ludzi spaceruje podczas urlopów - wyjaśnia. To jednak ma taż swoje złe strony - jest tak sucho, że wystarczy iskra, niedopałek, by wybuchł pożar.- Apelujemy o zachowanie w lasach szczególnej ostrożności - mówi nadleśniczy.

Leśnicy czujni jak nigdy w ciągu roku. Patrolują lasy codziennie, sprawdzając wilgotność ściółki.

W lasach zabronione jest rozpalanie ognisk i palenie papierosów, przy takiej suszy nie wolno tego robić nawet w wyznaczonych miejscach.

Jeżeli zobaczymy pożar trzeba natychmiast zadzwonić pod numer 112 lub do straży pożarnej na nr tel 998.
- Do tej pory wyjeżdżaliśmy siedem razy do pożarów lasów - mówi Andrzej Ciosk z jeleniogórskiej straży pożarnej. Na szczęście, ogień był w porę dostrzeżony i szybko udało się go ugasić. Wczoraj (6 sierpnia) strażacy walczyli z pożarem lasu przy ul. przy Krośnieńskiej . – Paliła się ściółka na powierzchni około pół hektara. Ogień objął też kilka drzew – mówi Andrzej Ciosk.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jeleniagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto