Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uroczyste odznaczenia Medalem Miasta

ARO
Urząd Miasta Zgorzelec
W dniu 25 września 2018r. podczas sesji Rady Miasta Zgorzelec odbyło się uroczyste odznaczenie Medalami Miasta Zgorzelec trzech wybitnych zgorzelczan: Zbigniewa Bobaka, Krzysztofa Szyrmy i Mirosława „Makena” Dzięciołowskiego.

Zachęcamy do zapoznania z osiągnięciami laureatów, które stały się podstawą do przyznania tych zaszczytnych wyróżnień. Wszystkim nagrodzonym składamy serdeczne gratulacje.

Pan Zbigniew Bobak - urodził się w 24 stycznia 1931 roku w Zuszycach, powiat Gródek Jagielloński, województwo lwowskie II Rzeczypospolitej. W 1953 roku na Uniwersytecie Wrocławskim uzyskał dyplom magistra matematyki i w tym samym roku rozpoczął pracę nauczycielską w Liceum Ogólnokształcącym im. Braci Śniadeckich w Zgorzelcu.
W 1961 roku powierzono mu stanowisko dyrektora Technikum Górniczo-Energetycznego. Dzięki uporowi dyrektora Zbigniewa Bobaka w szkole powstał autentyczny samorząd uczniowski, ograniczono wpływy pezetpeerowskiej Podstawowej Organizacji Partyjnej i Związku Młodzieży Socjalistycznej, uczniów nie agitowano politycznie i nie zabraniano praktyk religijnych. W 1966 roku komuniści usunęli Zbigniewa Bobaka z dyrektorskiego stanowiska, pozbawiając go jednocześnie prawa do wykonywania zawodu nauczyciela.
Po zwolnieniu ze szkoły Zbigniew Bobak podjął fizyczną pracę w KWB Turów. W 1980 roku Zbigniew Bobak współtworzył w kopalni NSZZ Solidarność i inicjował powołanie autentycznej rady pracowniczej, samorządu, który miał rzeczywisty głos w sprawach zarządzania przedsiębiorstwem. Był delegatem na historyczny I Zjazd Solidarności w Gdańsku. Niestety, 13 grudnia 1981 roku generał Jaruzelski ogłosił w PRL stan wojenny, rodząca się demokracja została zdławiona, a Zbigniew Bobak internowany. W końcu nadszedł rok 1989. Ustalenia „okrągłego stołu” doprowadziły do częściowo wolnych wyborów parlamentarnych, w których Zbigniew Bobak został wybrany posłem na Sejm zwany kontraktowym (1989-1991). Był członkiem Obywatelskiego Klubu Parlamentarnego przy Lechu Wałęsie, należał do Unii Demokratycznej, Unii Wolności i Partii Demokratycznej. Współtworzył Fundację Ochrony Środowiska Rejonu Zgorzelecko-Bogatyńskiego. W latach 90-tych przeszedł na emeryturę. W 2012 roku – w 32. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych – został odznaczony przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Pan Zbigniew Bobak jest wzorcowym przykładem światłego, współczesnego patriotyzmu. Zarówno narodowego jak i lokalnego, zgorzeleckiego. Jest prawym i skromnym człowiekiem, dla którego rzeczywista samorządność i sprawiedliwość społeczna były i są najwyższymi priorytetami. Jego polityczny i zawodowy życiorys zaświadczają, że dobrze zasłużył się dla niepodległej ojczyzny i naszej zgorzeleckiej społeczności.

Pan Krzysztof Szyrma- od początku swojej zawodowej kariery związany jest ze Zgorzelcem. W swojej dwudziestoletniej karierze trenerskiej wytrenował wielu zawodników, którzy sięgali po najwyższe laury sportowe w kraju i za granicą. Wśród nich są mistrzowie Polski, Europy i medaliści mistrzostw świata w kickboxingu oraz w boksie zawodowym. Dwunastu zawodników wywodzących się spod skrzydeł Krzysztofa Szyrmy było lub jest członkami Kadry Narodowej naszego kraju. Krzysztof Szyrma wielokrotnie organizował w Zgorzelcu imprezy sportowe. Do największych z nich należały Mistrzostwa Polski w 2009 roku w zgorzeleckiej hali CSR, wielka zawodowa gala kickboxingu w 2014 roku w PGE Arena, na których jeden z zawodników zgorzeleckiego klubu zdobył pas zawodowego mistrza Europy, a pozostałych dwóch pasy zawodowych mistrzów Polski. W 2018 roku z inicjatywy Krzysztofa Szyrmy telewizja Polsat zorganizowała w Zgorzelcu Galę Boksu Zawodowego w hali PGE Arena, w której wystąpiło trzech naszych lokalnych pięściarzy. Transmisję gali przeprowadziła na żywo telewizja Polsat w godzinach największej oglądalności. Mieszkańcy Zgorzelca mieli okazję spotkać się podczas tej gali z takimi osobowościami sportu jak Andrzej Kostyra, wybitny pięściarz Tomasz Adamek oraz legendarny trener Andrzej Gmitruk. Krzysztof Szyrma na co dzień prowadzi zajęcia dla około setki zgorzeleckich dzieci, młodzieży i dorosłych, organizuje obozy i zgrupowania sportowe. Jego zaangażowanie w sport i pasja zaowocowały wyłowieniem wielu młodych talentów z osiągnięciami międzynarodowymi i krajowymi. Wieloletnią popularyzacją sportu wśród mieszkańców Zgorzelca oraz promowaniem wizerunku Zgorzelca w kraju Krzysztof Szyrma jest odpowiednim kandydatem do otrzymania wyróżnienia „Medal Miasta”.

Pan Mirosław „Maken” Dzięciołowski - pochodzi ze Zgorzelca. Obecnie mieszka w Warszawie. Jest aktywnym DJ-em - współzałożycielem pierwszego sound systemu w naszym kraju „Joint Venture Sound System” założonego w 1988 roku, znanym i cenionym w kraju i za granicą dziennikarzem muzycznym, promotorem muzyki reggae w Polsce oraz współorganizatorem największego i najpopularniejszego reggaeowego festiwalu w Polsce Ostróda Reggae Festival. W latach 80-tych jako aktywista kultury alternatywnej pozostawał pod okiem zgorzeleckiej milicji i Służby Bezpieczeństwa. W latach 90-tych był etatowym pracownikiem Miejskiego Domu Kultury  w Zgorzelcu tworząc nieoficjalne polskie centrum muzyki niezależnej. Gra sound systemy, promuje interesujących artystów – szeroko udziela się w krajowej kulturze. Uwielbia dzielić się swoją wiedzą i potężną muzyczną kolekcją z innymi. Jest odpowiedzialny za organizację koncertów wielu czołowych artystów reggae w Polsce, m.in. Black Uhuru i Michaela Rose'a, The Abyssinians, Misty in Roots, Jah Shaka, Gentlemana. Współpracuje z największymi gwiazdami reggae, dub, world beats, world music z Polski i z całego świata. Od ponad 10 lat prowadzi swoją autorską audycję w Programie Czwartym Polskiego Radia - StrefaDread. Wielokrotnie był wybierany Człowiekiem Roku w polskim reggae magazynu "Free Colours". W ostatnim czasie m.in. brał udział w otwarciu multimedialnej filii zgorzeleckiej Miejskiej Biblioteki Publicznej przybliżając młodym ludziom Zgorzelec lat 80-tych i 90-tych w ujęciu muzyki i życia, a w Miejskim Domu Kultury dzielił się swoimi wspomnieniami, doświadczeniami i inspiracjami związanymi z podróżami na Jamajkę. Był współorganizatorem imprezy Soundsystem Street Festival – Zgorzelec, która wygrywając głosowanie internautów w budżecie obywatelskim Marszałka Województwa Dolnośląskiego na najlepszy projekt kulturalny odbyła się 17 sierpnia 2018 roku na Przedmieściu Nyskim. „Najwyższy czas na to, żeby w mieście gdzie rodziła się polska kultura sound systemowa odbył się taki festiwal. Cieszy mnie, że zapraszamy krajową czołówkę i że wystąpi wielu wywodzących się ze Zgorzelca DJ’ów. To podmuch czegoś świeżego i prawdziwego, co przybliży moje rodzinne miasto do Londynu czy Kingston – miejsc, które zawsze mnie twórczo inspirowały” – tak promował zgorzelecki projekt w mediach. Mirosław „Maken” Dzięciołowski w 2014 roku został nagrodzony odznaką Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Zasłużony dla Kultury Polskiej” co wobec powyższych dokonań jest dodatkową rekomendacją przyznania mu wyróżnienia „Medal Miasta”.

Źródło: Urząd Miasta Zgorzelec

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zgorzelec.naszemiasto.pl Nasze Miasto