18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Urząd pracy ocenił rynek w powiecie kraśnickim za ubiegły rok

oprac. SM
sxc.hu
Powiatowy Urząd Pracy podsumował rynek w powiecie kraśnickim za ubiegły rok. Niepokoi wysoki poziom bezrobocia w 2011r., ale optymistyczny jest fakt, że po raz pierwszy od trzech lat nie było na terenie powiatu zwolnień grupowych.

Na koniec 2011r. w Pup w Kraśniku zarejestrowanych było 6371 bezrobotnych, w tym 3278 kobiet (51procent ogółu bezrobotnych). Dla porównania w analogicznym okresie tj. na koniec 2010r. było 6937 zarejestrowanych bezrobotnych, w tym 3528 kobiet (51procent ogółu).

Najwięcej bezrobotnych z Kraśnika, najmniej z Wilkołaza

Największa liczba bezrobotnych mieszka na terenie miasta Kraśnika, gdzie zgromadzona jest największa liczba podmiotów gospodarczych i szkół podstawowych, gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych.
Drugą gminą powiatu, z której pochodzi największa liczba bezrobotnych jest Annopol. Jak wynika z przygotowanego przez PUP raportu w tym drugim co do wielkości mieście powiatu ze względu na małą liczbę firm działających na tym terenie nie jest ono w stanie wchłonąć tak dużej liczby osób bezrobotnych. Gminami, z których pochodzi najmniej bezrobotnych są gmina Wilkołaz i Dzierzkowice.

Wiek i wykształcenie grają rolę

Ze względu na wiek największą grupę stanowią bezrobotni w przedziale wiekowym 25-34 lata, a najmniejszą 60-64 lata.
Ważną rolę odgrywa także wykształcenie. Jak wynika z raportu największa grupa bezrobotnych nie posiada wykształcenia lub edukację zakończyła na poziomie gimnazjum. Najmniejszą grupę stanowią osoby posiadające wykształcenie wyższe.
Istotye jest także staż pracy. Największa grupa bezrobotnych nie posiada stażu pracy, a najmniejsza posiada staż pracy powyżej 30 lat pracy.

Problem bezrobocia ukrytego na wsi

Na koniec grudnia 2011r. w rejestrach PUP znajdowało się3874 osoby bezrobotne zamieszkałe na wsi, w tym 1976 kobiet. Mieszkańcy wsi są grupą szczególnie zagrożoną bezrobociem, gdyż poza bezrobociem rejestrowanym występuje na tych obszarach problem wysokiego bezrobocia ukrytego, wynikający głównie stąd, że duża część ludności wiejskiej nie spełnia kryterium niezbędnego do uzyskania statusu bezrobotnego, ponieważ posiada gospodarstwo rolne o powierzchni większej niż 2 ha przeliczeniowe.

Wysokie bezrobocie w powiecie

Powiat należy do grupy powiatów o wysokiej stopie bezrobocia i w grudniu 2011r. wynosiła ona 14,6procenta, co klasyfikowało powiat na 10-tej pozycji w województwie. Dla porównania – w kraju stopa bezrobocia w grudniu 2011r. wyniosła 12,5procenta (w województwie – 13.3procenta).

Mało środków na aktywizację

Jak wynika z raportu rok 2011r. nie był rokiem łatwym z kilku powodów. Po pierwsze krajowy Fundusz Pracy był drastycznie okrojony. Do dyspozycji kraśnickiego urzędu wpłynęła tylko 1/3 środków na aktywizację bezrobotnych w porównaniu do 2010r.

Aby zaktywizować jak największą liczbę bezrobotnych urząd zdecydował o odejściu od kierowania stażystów na badania lekarskie oraz od refundacji kosztów dojazdu na staże. Dzięki temu możliwe było skierowanie na staże ok. 300 osób więcej.

Optymistyczny jest fakt, że dzięki łagodnej zimie nie zaistniało pod koniec roku zjawisko gwałtownego wzrostu bezrobocia. Prace sezonowe trwały praktycznie do końca grudnia 2011r. Innym pozytywnym zjawiskiem jest to, że po raz pierwszy od trzech lat nie było na terenie powiatu zwolnień grupowych. Mimo to jednak, poziom bezrobocia i tak jest wysoki.

2012r. nie będzie lepszy

Rok 2012r. nie będzie rokiem lepszym od poprzedniego. Jak wynika z raportu środki funduszu pracy będą niewiele większe niż w 2011r., a w dalszym ciągu znacząco mniejsze niż w 2010r. W celu maksymalizacji efektywności wykorzystania środków staże będą skracane do minimum oraz nie będzie badań lekarskich i refundacji przejazdów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krasnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto