Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uzdrowisko słynne było z modrzewiowej hali spacerowej. W Świeradowie-Zdroju były dla kuracjuszy także inne atrakcje. Pozostały na zdjęciach

Alina Gierak
W uzdrowisko Świeradów -Zdrój - Czerniawa  było wiele budowli charakterystycznych dla kurortów na Śląsku. Nie wszystkie przetrwały.
W uzdrowisko Świeradów -Zdrój - Czerniawa było wiele budowli charakterystycznych dla kurortów na Śląsku. Nie wszystkie przetrwały. fotopolska.eu
Świeradów- Zdrój, uzdrowisko położone u stóp Stogu Izerskiego w Górach Izerskich, od dekad cieszy się popularnością wśród turystów i kuracjuszy. Przed laty były tutaj basen, muszla koncertowa, schroniska górskie. Dzisiaj o nich mało kto wie. Zobaczcie zakątki uwielbiane kiedyś przez turystów.

Spis treści

Świeradów-Zdrój - jak odkryto cenne właściwości wody

Z powstaniem Świeradowa-Zdroju wiąże się legenda. Według niej słowiańskie plemię Milczan utworzyło tu w XII wieku pogański ośrodek kultowy. Czcili oni posąg złotego lwa, postawiony opodal "cudownego źródła".

Za swoje godło Świeradów ma rycerza w zbroi i zieloną żabę. Symbole te łączą się z najdawniejszymi legendami.

Lekarz Leonard Thurneyssen obserwował przez dłuższy czas martwą żabę leżącą w jednym ze źródeł i ze zdziwieniem stwierdził, że wcale się nie rozkłada. Oczywiście wtedy nie wiedziano jeszcze o radonie, lecz był to już dowód niepowtarzalnych właściwości wód z jego zawartością.

Powstanie uzdrowiska w Świeradowie-Zdroju

Pierwsze udokumentowane wzmianki o osadzie pochodzą z początku XVI wieku.

  • W 1572 roku w księgach śląskiego lekarza Leonarda Thunnessera znalazł się opis źródeł wód mineralnych. W 1739 roku specjalistyczna komisja hrabiego Schaffgotscha naukowo stwierdziła lecznicze działanie wód z okolicznych źródeł. Wkrótce powstał pierwszy dom zdrojowy.
  • W 1811 roku odkryto nowe źródło i nadano mu nazwę "Dolny Zdrój". Od tej pory oprócz stanowiących specjalność Świeradowa kąpieli świerkowych zaczęto stosować zabiegi borowinowe.
  • W 1895 roku pożar zniszczył część budynków uzdrowiska
  • W 1899 roku powstał nowy, rozbudowany kompleks zdrojowy.
  • W 1910 roku, dzięki staraniom społeczności lokalnej oraz wsparciu finansowemu kuracjuszy powstało Muzeum Zdrojowe
  • Na przełomie lat 1920 – 1930 Świeradów był miejscowością na wskroś kuracyjną. Znajdowało się tu kilka znanych zakładów lecznictwa uzdrowiskowego (Dom Zdrojowy z 70 pokojami, Łazienki Leopolda, w których odnotowano 50 pokoi), 23 restauracje, gospody i kawiarnie, 128 domów wynajmujących kwatery, 9 garaży samochodowych, wypożyczalnie samochodów, pocztę, telegraf, rozmównicę publiczną, obiekty rekreacyjno-sportowe, handlowe, prywatne kolegium nauczycielskie.
  • Do końca 1944 roku uzdrowisko funkcjonowało normalnie.
  • Po II wojnie światowej rozbudowało się i dalej prowadziło działalność uzdrowiskową
  • 1 stycznia 1973 roku sołectwo Czerniawa - Zdrój włączono w granice Świeradowa - Zdroju

Czytaj także

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nordic walking, ulubiony sport seniorów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jeleniagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto