Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Centrum KPN w Jeleniej Górze - Sobieszowie na własnej skórze poczujesz wiatr fenowy. Budowa Centrum na finiszu(Zdjęcia i wizualizacje)

Alina Gierak
Alina Gierak
Justyna Wierzchucka: Centrum KPN Pałac Sobieszów planujemy otworzyć w II kwartale 2023 roku.
Justyna Wierzchucka: Centrum KPN Pałac Sobieszów planujemy otworzyć w II kwartale 2023 roku. Alina Gierak
W Jeleniej Górze - Sobieszowie dobiega końca budowa Centrum Przyrodniczo- Edukacyjne Karkonoskiego Parku Narodowego. Byliśmy w środku i już wiemy. To będzie magnes na turystów. Zobaczcie zdjęcia wnętrz odrestaurowanego pałacu i budynków stajni. Będą w nich niesamowite wystawy. Poczujecie na własnej skórze wiatr fenowy i zobaczycie widmo Brockenu. Bez wchodzenia na szczyt, obejrzycie wschód i zachód słońca ze Śnieżki.

Spis treści

Do tej pory turyści przyjeżdżali w Karkonosze i obowiązkowo zaliczali Śnieżkę, Szrenicę i kilka innych tras. Wkrótce będą mieli na tej liście atrakcję, której nie sposób ominąć – Centrum Przyrodniczo-Edukacyjne KPN - Pałac Sobieszów. Jego budowa dobiega właśnie końca. Kosztowała prawie 100 mln zł. Byliśmy w środku i już wiemy. Będziecie chcieli tu przyjeżdżać. Otwarcie planowane jest w II kwartale 2023 roku.

Wrocław ma Hydropolis, a Jelenia Góra będzie miała Centrum Pałac Sobieszów

- obrazowo porównuje Justyna Wierzchucka, kierownik Centrum Przyrodniczo- Edukacyjnego KPN Pałac Sobieszów.

Poczujesz zamieć śnieżną i wiatr fenowy. Multimedialne wystawy w Centrum KPN

Każdy, kto odwiedzi wystawę „Klimatyczne Karkonosze”, będzie potem bardziej świadomie wędrował po górach. Przeżyje na niej bowiem wschód i zachód słońca, burzę, zamieć śnieżną, zobaczy widmo Brockenu. Poczuje na własnej skórze wiatr fenowy, pospaceruje między kałużami po deszczu i dowie się, jak powstaje tęcza.

Centrum KPN Pałac Sobieszów
Justyna Wierzchucka: Centrum KPN Pałac Sobieszów planujemy otworzyć w II kwartale 2023 roku.Alina Gierak

Wystawa „Klimatyczne Karkonosze” zajmie sześć sal w Wielkiej Stajni. Tu doświadczymy zmienności górskiej pogody, odwiedzimy las nocą, a także udamy się w górską wędrówkę przez wszystkie piętra klimatyczne naszych gór. Zwiedzanie wciągnie nas aktywnie w świat przyrody.

- poleca Justyna Wierzchucka.

Centrum KPN Pałac Sobieszów
Wizualizacja wystawy Klimatyczne KarkonoszeAlina Gierak

Przewodniczką po wystawie będzie kropla wody, bez której nie ma życia. Autorem projektu tej ekspozycji jest pracownia Koza Nostra, zaś wykonawcą firma Alfa-Edgar z Wrocławia. To z pewnością nie będzie nudne zwiedzanie.

W pałacu będzie wystawa historyczna, a na piętrze dyrekcja KPN

W pałacu, dawnej letniej siedzibie Schaffgotschów, w której za czasów PRL i później mieściła się szkoła średnia, znajdzie się ekspozycja edukacyjna o historii gospodarowania Karkonoszami.

Projektantem tej wystawy jest SGK Projekt, a wykonawcą firma SLX, która ma na koncie wiele udanych realizacji, w tym wystawę stałą w Muzeum Pana Tadeusza na wrocławskim rynku, czy nowoczesne sale wystawowe w Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju.

Centrum KPN Pałac Sobieszów
W sali kominkowej w pałacu będzie wystawa historyczna Alina Gierak

W pałacu ślady bogatej przeszłości są jedynie w sali kominkowej. Odtworzony został w niej nie tylko barokowy kominek, ale także imponujący parkiet. Na pierwszym i drugim piętrze urzędować będzie dyrekcja KPN. Przyrodnicy przeniosą się z ciasnych i niefunkcjonalnych do nowoczesnych i przestronnych pomieszczeń.

Pałac to określenie na wyrost. To był budynek, z którego Schaffgotschowie zarządzali swoim majątkiem. Pałac reprezentacyjny mieli na placu Piastowskim w Cieplicach. Tak więc były biura, i będą biura

- z uśmiechem tłumaczy pani Justyna.
Jedyny luksus to weranda, z której roztacza się cudowny widok na zamek Chojnik. Pokoje dyrekcji są jeszcze puste. Za to na werandzie już wspaniale rozrastają się kwiaty.

Centrum KPN Pałac Sobieszów
Weranda przy pałacuAlina Gierak

Jak dojechać do Centrum KPN Pałac Sobieszów, zobacz tutaj

Sala konferencyjna w Małej Stajni jest już gotowa

W pałacu i stajniach prace wre. W Wielkiej Stajni trwa montaż wystawy przyrodniczej o Karkonoszach. Gotowa jest makieta Karkonoszy, błyszczą kryształy górskie i minerały, na środku zamontowany jest olbrzymi głaz. To elementy wystawy.

Centrum KPN Pałac Sobieszów
Sala konferencyjna na 150 miejsc. Ma świetną akustykęAlina Gierak

W Małej Stajni gotowa jest sala konferencyjna na 150 osób, z doskonałą akustyką. Ma za sobą już pierwsze spotkania. To tu podczas konfliktu o kopalnię Turów rozmawiały polska i czeska panie minister klimatu i środowiska. W mniejszej sali konferencyjnej odbywały się warsztaty szycia. Kolejne zajęcia są zaplanowane. W holu przed wejściem stoi już ścianka – reklama Karkonoskiego Parku Narodowego, na tle której można robić sobie zdjęcia. Uczestnicy spotkań chętnie z tego korzystają.

Osiem budynków w Cwentrum KPN

Karkonoski Park Narodowy przejął zabytkowy późnobarokowy pałac i folwark w 2013 roku od samorządu jeleniogórskiego. Pierwszemu brakowało obiektu edukacyjnego w Jeleniej Górze. Drugi miał na zbyciu budynek po szkole rolniczej. Dyrektor KPN Andrzej Raj uśmiecha się, gdy pytam, czy teraz, gdy za nimi większość prac, zdecydowałby się po raz drugi na taki interes?

Byłem pewny, że damy radę, bo wierzyłem w naszą załogę. Mieliśmy wizję nowoczesnego ośrodka edukacyjnego oraz doświadczenie w zdobywaniu pieniędzy z unijnych programów

- podkreśla Andrzej Raj.

Centrum KPN
Sala portretowaKPN

600 ton gruzu wywieźli przy budowie Centrum KPN

Przejęli w sumie osiem budynków. Stajnie były w opłakanym stanie, jakby przed chwilą opuściły je konie. Pałac, zaadaptowany na szkołę, wcale nie był w lepszej kondycji. Dachówki sypały się na głowy, ściany były zawilgocone, albo nadawały się jedynie do wyburzenia.
O skali wykonanych prac remontowych świadczą statystyki, które KPN podaje na blogu Pałac Sobieszów. Na dachu pałacu położono łącznie 51,5 tys. sztuk dachówek, na posadzkach i klatce schodowej wykorzystano prawie 6 ton piaskowca, a z pałacowych piwnic wywieziono prawie 600 ton gruzu. Od podstaw wybudowano klatkę schodową i szyb windowy.

Imponująco połączyli historyczne budynki z nowoczesną funkcją

Przyrodnicy pokazują film z przebiegu remontu i z niedowierzaniem patrzą na początki prac. Wydawało się, że nigdy ich nie skończą. Przygotowanie projektu adaptacji pomieszczeń, wyłonienie wykonawcy, opracowanie koncepcji wystaw to musiało trwać. Aż doczekali czasu, gdy prawie po 10 latach wystawy nabierają kształtu, a przyrodnicy mogą zacząć się pakować, by ze starej siedziby KPN przenieść się do pałacu Sobieszów.

W 2021 roku wojewódzki dolnośląski konserwator zabytków pisał o tej inwestycji

Imponuje rozmach zamierzenia, udane połączenie nowoczesności z zabytkiem z poszanowaniem jego historycznych wartości, ogromny potencjał edukacyjny, jak też dalekosiężne plany rozwoju centrum. Wyrazić należy ogromne uznanie dla inicjatorów i realizatorów zamierzenia, zarówno dla kierownictwa, jak i zaangażowanego w projekt zespołu.

Pod okiem konserwatora w ramach prac remontowych pieczołowicie odrestaurowano wszystkie wartościowe detale architektoniczne m.in. herb nad wschodnim wejściem do pałacu czy kominek.

Centrum KPN
BibliotekaKPN

Projekt architektoniczny Centrum KPN wykonała Pracownia Architektoniczna 1997. Generalnym wykonawcą inwestycji jest firma Pre-Fabrykat, znana w regionie karkonoskim, bowiem buduje także szkołę w Mysłakowicach oraz salę sportową przy szkole w Podgórzynie. Zatrudnia lokalnych podwykonawców, którzy identyfikują się z inwestycją.

Nowocześnie, ekologicznie i stylowo w Centrum KPN

Założyliśmy sobie, że nasze centrum w Jeleniej Górze będzie wzorem, jak adaptować historyczne wnętrza do nowoczesnych ekspozycji i praktycznych funkcji, wykorzystując przy tym ekologiczne rozwiązania

- wyjaśnia Andrzej Raj.

Energię dla budynków i pomp ciepła dostarcza Elektryczna Stodoła czyli drewniano-betonowa konstrukcja, której dach pokryty został panelami fotowoltaicznymi. Obiekt ten w przyszłości ma być wykorzystywany do edukacji ekologicznej.

Elektryczna stodoła
Na dachu budowli są panele fotowoltaiczneKPN

Wszystkie budynki Centrum podłączone są do systemu BMS (z ang. Building Management System ). To automatyka budynkowa, która daje możliwość monitorowania i zarządzania wszystkimi urządzeniami i systemami znajdującymi się w budynku i jego otoczeniu. System wykorzystywany jest do zarządzania instalacjami oświetleniowymi, grzewczymi, klimatyzacyjnymi czy alarmowymi.

Duma Sobieszowa

Sobieszów to oddalona od centrum dzielnica Jeleniej Góry. Jej mieszkańcy żyją wspomnieniami o działającym tu kiedyś tartaku i innych zakładach pracy, szkole rolniczej, wypoczynku na basenie. Turyści zaglądają do Sobieszowa po to, by zostawić na parkingu samochód i powędrować do zamku Chojnik. Po wycieczce odjeżdżają. Teraz to się zmieni. Centrum KPN przyciągnie ludzi. Zwiedzą wystawy, przyjadą obejrzeć film, wziąć udział w warsztatach i festynach. Zechcą pozostać na dłużej. I w Sobieszowie na to liczą. Już zmienia się otoczenie wokół Centrum. Remontowane są domy, przybywa noclegów.

Centrum KPN Pałac Sobieszów
Wejście główne na wystawyAlina Gierak

Zależy nam na współpracy z lokalnymi stowarzyszeniami. Zapraszać będziemy mieszkańców Sobieszowa do nas, na imprezy i warsztaty. To także jest ich Centrum

podkreśla Andrzej Raj

Budowa Centrum kosztowała 100 mln złotych

Inwestycja Karkonoskiego Parku Narodowego jest chyba największą w Kotlinie Jeleniogórskiej. Jak ocenia Andrzej Raj, renowacja budynków razem z wyposażeniem kosztowała prawie 100 mln złotych. Większość pieniędzy pochodzi z projektów unijnych. W jedynym czasie realizowano ich 14. A to jeszcze nie koniec. Bo na odnowienie i wyposażenie czekają kolejne budynki folwarczne.

Centrum KPN Pałac Sobieszów
Centrum KPN ożywi Sobieszów. To jest pewne!Alina Gierak

Projekt został podzielony na trzy etapy.

  • Adaptacja pałacu na potrzeby Centrum Muzealno-Edukacyjnego Karkonoskiego Parku Narodowego. Remont wzniesionego w latach 1705-1712 późnobarokowego pałacu wraz z utworzeniem ekspozycji edukacyjnej oraz centrum zarządzania i informacji w zakresie ochrony przyrody, adaptacja przypałacowego parku do potrzeb edukacyjnych oraz odbudowę Stodoły z dachem z paneli fotowoltaicznych stanowiącą bazę do przeprowadzania zajęć edukacyjnych z zakresu odnawialnych źródeł energii oraz wykonanie parkingu dla samochodów osobowych i autokarów.
  • Wykonanie interaktywnej ekspozycji edukacyjnej. Remont powstałej na przełomie XVII/XVIII wieku Wielkiej Stajni wraz z utworzeniem w jej wnętrzach ekspozycji przyrodniczej „Klimatyczne Karkonosze” oraz centrum edukacyjnego, odbudowa nieistniejącej części Wielkiej Stajni w formie budynku wejściowego, rekonstrukcja budynku Małej Stajni na potrzeby sali konferencyjnej wraz z niezbędnym zapleczem.
  • Zagospodarowanie terenu wokół pałacu na cele edukacyjne. Remont powstałego w XVII wieku Domu Zarządcy na potrzeby zaplecza noclegowego z salami warsztatowymi oraz Spichlerza z przełomu XVIII/XIX wieku, wraz z zagospodarowaniem zabytkowego majdanu na cele edukacyjne.
Centrum KPN Pałac Sobieszów
Wizualizacja wystawy Klimatyczne KarkonoszeAlina Gierak

Impuls do rozwoju Sobieszowa

Dwa pierwsze etapy projektu są na ukończeniu.

Przed nami jeszcze zagospodarowanie terenu wokół pałacu, wraz z wykonaniem ścieżki edukacyjnej. Aplikujemy o pieniądze na budowę przyrodniczego placu zabaw na majdanie. Czeka nas też remont Domu Zarządcy, w którym planujemy urządzić miejsca noclegowe dla zielonych szkół oraz pracownie kulinarne i artystyczne. W późniejszym czasie w Centrum ma także działać restauracja.

- wylicza pani Justyna.

To będzie mocny impuls dla rozwoju Sobieszowa – dodaje z przekonaniem Andrzej Raj.

Kliknij w przycisk i zobacz zdjęcia Centrum KPN oraz wizualizacje

O innych ciekawych inwestycjach w Jeleniej Górze czytaj tutaj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jeleniagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto